Današnjim posjetom gradonačelnika Bjelovara, Daria Hrebaka zajedno sa direktorom Termi Bjelovar, Zvonimirom Žarecom i suradnicima gradilištu na geotermalnoj bušotini označen je povijesni trenutak za grad Bjelovar.
U partnerstvu s kraljevinom Norveškom, Islandom, i Lihtenštajnom te uz financijsku podršku od 1,3 milijuna eura, Bjelovar će postati prvi grad u Hrvatskoj koji koristi geotermalnu energiju za grijanje. Projekt vrijedan 4,4 milijuna eura, uz sufinanciranje od strane Ministarstva regionalnog razvoja i sredstava Grada Bjelovara, planira se ostvariti do 2026. godine.
– Kao što možete vidjeti, radovi su počeli koji su u odmakloj fazi. Trenutno se rade građevinski radovi, a za nekih mjesec dana ili malo više, očekujemo da će krenuti radovi bušenja – najavljuje Hrebak.
Bušotina, smještena u srcu buduće poduzetničke zone Veliko Korenovo, pridonijet će ekološkom pristupu i obnovljivim izvorima energije. Gradonačelnik ističe da će ova topla voda, čija se temperatura procjenjuje na oko 80 stupnjeva Celzijusa, biti ključna za grijanje grada, ali i potencijalnih poduzetničkih hala i staklenika. Planira se bušenje na 1500 metara, a rezultati se očekuju tijekom veljače sljedeće godine.
Ovaj projekt također predviđa izgradnju brze ceste koja će povezivati područje, potičući gospodarski razvoj Bjelovara. Grad će postati grad s najmanjim porezom na dohodak, privlačeći investitore svojom ekološkom održivošću i niskim komunalnim davanjima. Gradonačelnik ističe da će Bjelovar u narednih pet do deset godina postati prvi potpuno održiv grad u Hrvatskoj, koristeći geotermalnu energiju, solarnu energiju te provodeći energetske obnove.
– Ovo je gospodarska budućnost Bjelovara gdje ćemo koristiti geotermalnu energiju da bismo pokretali investicije, a kruna svega je brza cesta koja bi do 1. siječnja 2026. trebala doći na ovo mjesto nekoliko desetaka metara odavde. Vjerujem da će to doista biti jedan preporod grada Bjelovara. Ono što sam i obećao prije nekoliko godina, ostvaruje se, a to je da će ovdje na ovim livadama raditi nekoliko tisuća ljudi te da će to biti jedno od modernijih gospodarskih zona u Hrvatskoj – govori Hrebak.
U završnoj fazi dodjele bespovratnih sredstava, grad planira gradnju nove poslovne zone Veliko Korenovo, očekujući pritom interes privatnih investitora. Također, gradonačelnik ističe se da će bušotina stvoriti radna mjesta, potičući ekonomski rast Bjelovara.
– Ovo su pripremni građevinski radovi, oni su vrijednost jedne trećine ukupnog iznosa. Potom slijedi faza bušenja gdje dolazi toranj visine tridesetak metara koji će se ovdje postaviti u narednih mjesec, mjesec i pol dana. Zatim kreće faza bušenja za koju očekujemo da će krenuti početkom prvog mjeseca sljedeće godine. Poznatoj renomiranoj tvrtki Crosco trebat će otprilike pet tjedana za bušenje. Tijekom veljače ćemo saznati kakvi su nam rezultati. Izradit će se elaborat rezervi vode kako bi mogli vidjeti kakva je voda, kolika je temperatura, koliko služi i kolika će biti njezina iskoristivost. Nakon toga kreće projektiranje za korištenje vode u sljedećoj godini – govori Hrebak.
Hrebak je najavio da Bjelovar ima potencijal napraviti pet do šest ovakvih bušotina.
– Imamo lokacije u samom centru grada, ako i lokacije koje se nalaze oko grada. To je praktički sve isti sloj, stoga bi rezultati trebali biti jednaki gdje god na području grada napravimo ovakvu bušotinu – govori gradonačelnik.
U idućih nekoliko godina, Grad ima u planu osigurati da najveći potrošači, odnosno da se javne institucije griju na toplu vodu s obzirom da na to su oni veliki potrošači, kao i konzumenti. Iz tog razloga je svakako cilj napraviti još pokoju toplanu u budućnosti, najavljuju iz Grada.
– Što se tiče ulaganja za korištenje tople vode za kućanstva treba puno više ulaganja i vremena. S obzirom na to da već 70 godina znamo da imamo toplu vodu, vjerujem da ćemo se još malo strpjeti. U ovih pet godina napravili smo jako puno u segmentu istraživanja te kako bi vidjeli potencijale. U idućih pet do deset godina mislim da ćemo biti prvi grad u Hrvatskoj koji će se grijati upravo na toplu vodu – govori Hrebak.
U završnoj smo fazi dodjeljivanja bespovratnih sredstava.
– Ovaj projekt sada nema nikakve veze s toplicama, osim da će toplice biti jedan od korisnika ovog projekta jer ćemo možda dodatno dogrijavati vodu u toplicama i činiti toplice još efikasnijim i boljim projektom – pojašnjava Hrebak.
U proračunu za sljedeću godinu, nalazi se milijun i pol eura za gradnju nove poslovne zone Veliko Korenovo. Iz Grada očekuju da će krajem ove ili početkom sljedeće godine dobiti građevinsku dozvolu jer su u završnim fazama tog projekta s obzirom na to da rade paralelno.
– Dok ovdje dobijemo toplu vodu, očekujem da ćemo negdje u lipnju pokrenuti i priču gradnje nove poslovne zone Veliko Korenovo. Novac je osiguran u proračunu Grada, stoga nema razloga da se ovdje ne napravi pristupna cesta i sva infrastruktura potrebna za otvaranje novih investicija – najavio je Hrebak.
Istaknuo je da su već dobili nekoliko upita za navedenu zonu jer su mnogi čuli da se na ovom mjestu gradi održiv projekt.
– Svatko tko ovdje dođe, dobit će zemlju po povoljnoj cijeni, sve poreze najmanje u državi i pri tom će još dobiti i izuzetno povoljnu toplinsku energiju. Vjerujem da će u budućnosti ovdje dolaziti i privatni investitori – govori gradonačelnik.
Hrebak se osvrnuo na činjenicu da je važno da iskoristimo ono što nam je priroda dala te da to trebamo pretvoriti u svoje prednosti i potencijale te da ih eksploatiramo i koristimo po uzoru na Island i Norvešku.
Direktor Termi Bjelovar, Zvonimir Žarec detaljno je opisao proces implementacije geotermalnog projekta. Prema njegovim riječima, pripremni građevinski radovi, koji su u tijeku i trajat će mjesec dana, odnosno do prvog mjeseca, prethode važnim fazama bušenja i testiranja bušotine.
– Polovinom prvog mjeseca očekuje se dolazak bušotinskog postrojenja, čije će sastavljanje označiti početak bušenja u drugoj polovici istog mjeseca. Ovaj ključni korak traje 45 dana, uključujući i dvotjedno testiranje bušotine. Cilj testiranja je prikupiti sve relevantne podatke, uključujući izdašnost bušotine, temperaturu vode, količinu, tlakove te određivanje je li ležište otvoreno ili zatvoreno, odnosno da li tu vodu možemo odmah eksploatirati ili će se morati raditi još dodatni radovi – objasnio je Žarec.
Nakon završetka ovih radova, započinje drugi dio faze dokumentacije, koji uključuje pripremu geotermalnog elaborata ili elaborata o rezervama. Taj dokument će biti predan državi kako bi se dobile dozvole za iskorištavanje geotermalne energije.
– Po dobivanju tih dozvola, predstoji nam još jedna zadnja dozvola, a to je dozvola za korištenje geotermalne energije – govori Žarec.
Žarec je naglasio zahtjevnost projekta te da su radovi započeli prije dvije godine, obuhvaćajući sve od idejnog rješenja, potvrde o utjecaju studije na okoliš, do rudarskog elaborata koji su morale potvrditi sve nadležne institucije.
S obzirom na stjecanje iskustva tijekom ovog procesa, ako će nastaviti ovakve projekte na području grada Bjelovara, direktor Žarec izrazio je vjeru da će u budućnosti moći skratiti vrijeme potrebno za dobivanje dozvola na manje od dvije godine, što predstavlja izuzetan napredak.
Dodatno, istaknuo je da su 26. veljače predali zahtjev i kompletnu dokumentaciju za projekt Toplica.
– Prvi dio faze već je prošao administrativnu provjeru u šestom mjesecu, a sada očekujemo rezultate natječaja. Imamo neslužbenu informaciju da naš elaborat ocjenjuju kao najkvalitetnijih prijava po tom natječaju, odnosno po trećoj mjeri. Aplicirali smo za maksimalni iznos koji možemo dobiti, a to je 17,3 milijuna eura, a to je oko 35 posto, dok će preostala sredstva doći od investitora i grada Bjelovara koji će to financirati uz pomoć kredita – rekao je Zvonimir Žarec.
Možemo zaključiti kako Bjelovar pokazuje ambiciju postati lider u korištenju obnovljivih izvora energije, otvarajući put održivom gospodarskom rastu i privlačenju investicija, stvarajući ekonomske prilike za sadašnje i buduće generacije.