Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda aglomeracije Bjelovar izgrađen je u naselju Veliko Korenovo, dva kilometra udaljeno od Bjelovara i to još davne 1980. godine. Nedavno je potpisan Ugovor s izvođačem radova za njegovu rekonstrukciju, što bi podrazumijevalo i izgradnju novih objekata na postojećoj lokaciji.
Riječ je o ugovoru unutar projekta aglomeracije, a odnosi se na projektiranje, nadogradnju i rekonstrukciju te probni rad uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i dispozicije mulja u vrijednosti 122.331.634,41 kuna, a u trajanju 34 mjeseca.
Više od svemu doznali smo na konferenciji za novinare u četvrtak, 14. srpnja u Velikom Korenovu.

– Ova će priča odrediti sljedećih deset godina grada Bjelovara. Naime, završni stupanj pročišćavanja otpadnih voda ima jako, jako mali broj gradova. Isto tako se oko pročišćivača vuku razne afere, ili su preplaćeni ili na javnim nabavama nisu mogli biti realizirani jer su cijene bile drastično veće od onoga što je projektirano. Bilo je čak i slučajeva da nešto s pročišćivačima nije bilo u redu. Mi ćemo kroz ovaj projekt otpadne vode bez ikakvih problema moći puštati u vodotokove. Ovo je posljednji korak do završetka aglomeracije za koju dobivamo pohvale od nadležnih službi. Svjestan sam da građani možda nemaju takvu percepciju, no sa stručnog stajališta je zaista tako. Ukupna vrijednost aglomeracije iznosi 257 milijuna kuna, od čega Vodne usluge izdvajaju oko šest milijuna kuna, rekao je gradonačelnik Dario Hrebak.
O tehničkim elementima govorio je predsjednik Uprave Vodnih usluga d.o.o., Ivan Ivančić.

– U sklopu aglomeracije, prema različitim komponentama je planirano sklapanje ukupno 11 ugovora, dok je najznačajniji onaj vezan za vodovodnu mrežu u iznosu 66 milijuna kuna i on je sada u završnoj fazi. Oprema koja je isporučena prošle godine išla je putem šest ugovora vrijednih 12 milijuna kuna. Isto tako, potpisani su ugovori za nadzor, vođenje projekta, vidljivost i promidžbu. Posljednji ugovor odnosi se na uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Velikom Korenovu. Postupak javne nabave trajao je pune dvije godine, a prema zahtjevima ponuditelja bilo je određenih izmjena i dopuna dokumentacije. Imali smo četiri žalbe prema DEKOM-u, no one su odbijene. Postupak je dakle zaključen u ovoj godini te je ugovor potpisan 28. lipnja 2022. Sada su pred nama 34 mjeseca realizacije. Projekt je specifičan po tome što se radi po “žutom FIDICU”, što znači da izvođač projektira, ishoduje dozvole, gradi uređaj, stavlja ga u funkciju i pušta u upotrebu. Direktivom EU propisan je dodatni stupanj pročišćavanja otpadnih voda za treći stupanj. U našem slučaju je riječ o dvostupanjskom uređaju, stoga moramo imati i taj treći kojim se iz vode izdvajaju dušik i fosfor. To je ta najznačajnija razlika. Dakle, potrebno je podići kvalitetu pročišćavanja, pojasnio je Ivan Ivančić dodavši da uvođenje u posao kreće 28. srpnja, 2022.