Tijekom Aktualnog sata 17. sjednice Gradskog vijeća Grada Bjelovara vijećnici su bili nešto aktivniji nego na prošloj. Sjednici je prisustvovalo 16 od 21 vijećnika, a njih šestero je imao pitanja.
Vijećnicu Zlatku Pemper tako je zanimalo ima li kakvih novosti o novoj osnovnoj školi, a zamjenika gradonačelnika upitala je i ima li kakvih saznanja o uključivanju škola u cjelodnevnu nastavu.
Pročelnik Zdravko Pavec za prvo je pitanje otkrio kako su u Ministarstvu znanosti i obrazovanja imali sastanak na kojem je ministar Radovan Fuchs predstavio projekte kojim su osigurana dodatna sredstva za izgradnju škola, oko 6,5 milijardi kuna što će omogućiti da se škole sufinanciraju u stopostotnom iznosu. Kao novi uvjet za gradnju postavio se zahtjev da su škole i dvorane projektirane prema novim standardima, no po novim pravilima sada mogu imati i drugi kat i dvostruko više učionica i učenika. Konkretno, škole će moći imati do 40 učionica te 1120 učenika.
– U razgovoru s ravnateljima će se vidjeti trebaju li dodatan broj učionica i kabineta za jednosmjensku i cjelodnevnu nastavu – rečeno je.
Dogradonačelnik Brajdić otkrio je kako se neće ići u eksperiment cjelodnevne nastave.
– Razgovarao sam s roditeljima, ali i sa strukom koja je jednoglasno potvrdila da ne žele sudjelovati u tome – istaknuo je.
Vijećnika Maria Holičeka zanimalo je kako napreduje bjelovarsko gospodarstvo i koliko su popunjene poslovne zone na području grada.
– Mi periodički pratimo trendove u gospodarstvu. Broj obrta se u odnosu na 2018. godinu povećao za 136 i danas ih je 730, a nezaposlenost je niža za 50 posto – rekao je Brajdić te napomenuo kako su obrtnici i poduzetnici ti koji zapošljavaju ljude.
Što se popunjenosti poslovnih zona tiče, one su popunjene više od 90 posto pa se Grad sada okreće Velikom Korenovu s novom poslovnom zonom.
Otkrio je Brajdić i kako su prodane tri parcele na Lepircu s neravnim terenom i kosinom. Za njih je dogovorena cijena od 314 tisuća eura, a ondje će se graditi solarne elektrane.
Vijećnik Željko Žulić pitao je kako idu građevinski radovi u gradu. Dogradonačelnik je naglasio kako Grad redovito komunicira s izvođačima i prati što se radi, a otkrio je da su radovi konstrukcijske obnove koji su u tijeku vrijedni 27 milijuna eura.
Vijećnicu Đurđicu Ćasar zanimalo je kako funkcioniraju poljoprivredni poticaji i kako je došlo do toga da oni mogu dostaviti svoje proizvode u vrtiće, škole i restorane.
– Poticaji nisu bili najbolji, dijelili su se za puste hektare u krive ruke, zadnjih godina se nešto popravilo, mi u Gradu smo odlučili drugačije. Mi razgovaramo s poljoprivrednicima i tako smo saznali da im je bitno tržište za plasman proizvoda – naveo je dogradonačelnik. Oko četiri tisuće djece u osnovnim školama i vrtićima jedu domaću hranu bilogorskih poljoprivrednika koji su okupljeni u Zadrugu koja im je omogućila da postanu konkurentni i dostavljaju svoje proizvode u obrazovne ustanove i druga mjesta poput restorana koji su se također okrenuli domaćim, lokalnim proizvodima.
Brajdić je zaključio kako nema boljeg poticaja poljoprivredi od toga.
Damir Bajs proučavao je financijska izvješća Grada u kojima je pronašao podatak kako ima neplaćenih, a dostiglih obveza.
– Većina obveza su građevinske situacije za velike projekte, a prilikom kontrola su se dogodile situacije da je nešto ispravljeno, što dovodi do produžetka plaćanja. Sve je to plaćeno u prva dva mjeseca ove godine – rečeno mu je.
U drugom pitanju Bajs je pohvalio Grad zbog korištenja sredstava Fonda solidarnosti za sanaciju potresa.
– Kratki su rokovi i to treba iskoristiti, ako država ne može, lokalne samouprave hoće. No to nije cjelovita obnova, ima li plan za nju, koliko će koštati i koji su rokovi za njen dovršetak – upitao je.
– Za zgrade koje propadaju otvorila se mogućnost da se prijavimo. Nitko se neće moći prijaviti na cjelovitu obnovu ako nije prošao konstrukcijsku, a nakon što ona završi, Ministarstvo kulture će otvoriti natječaj koji bi trebao biti gotov do 2026. godine – odgovorio mu je Brajdić te napomenuo kako je plan sve zgrade na kojima se trenutno vrši konstrukcijska obnova prijaviti i na cjelovitu obnovu čim se za to ukaže prilika, odnosno raspiše natječaj.