U petak 9. rujna, u Gudovcu je započeo 29. Jesenski međunarodni Bjelovarski sajam koji traje do nedjelje 11. rujna, a za posjetitelje je otvoren svakog dana od 9,00 do 18,00 sati. Kao i svih prijašnjih godina, gudovački sajam može se pohvaliti iznimno bogatom ponudom, raznim stručnim predavanjima, velikim brojem izlagača iz Hrvatske i stranih zemalja, poput Čaške, Albanije, Mađarske, Bugarske i Slovenije. Već prvog dana otvorena je i Državna stočarska izložba, u sklopu koje se izlažu najkvalitetnija grla domaćih uzgajivača.
Svečanom otvorenju nazočila je i Marija Vučković, ministrica poljoprivrede koja je u svojem govoru prvenstveno naglasila važnost stvaranja jakog hrvatskog lanca opskrbe hranom, posebno kada je riječ o međunarodnim okvirima.

– Pred nama je puno izazova, kao i rješavanje postojećih i nadolazećih problema. Činjenica je da danas ovdje imamo više od 400 najboljih grla hrvatske stoke. Pravilno korištenje resursa i učinkoviti razvoj je ono što nas može učiniti boljim i kvalitetnijim. Posebno pozdravljam one koji putem zdravih tehnoloških metoda proizvode hrvatsku hranu. Također, Republika Hrvatska po pitanju proizvodnje neophodnih strojeva i mehanizacije ima za pokazati puno toga. Upravo jučer je usvojen i paket pomoći vrijedan skoro 21 milijardu kuna, a u njemu poljoprivrednici i ribari kao korisnici mjera čine najveći udio. Veliki teret paketa nose i državne tvrtke, javna poduzeća, naročito HEP koji je u stopostotnom vlasništvu države. Zahvaljujem svima koji vrijedno i mukotrpno rade, jer intenzivan dijalog i pravilan razvoj države znači stalnu uključenosti institucija i poticanje stvaranja širokog dijaloga. Potrebno je naglasiti kako Ministarstvo poljoprivrede aktivno radi na novom strateškom programu, poručila je ministrica Vučković, izaslanica predsjednika Vlade RH.
Pružanje adekvatne pomoći prema poduzetnicima i poljoprivrednicima očekuje bjelovarski gradonačelnik koji je tijekom svečanog otvorenja naglasio važnost korištenja obnovljivih, zelenih izvora energije.

– Podizanje energetske učinkovitosti trebalo bi biti naš zajednički interes. S manje troškova, proizvodi bi sasvim sigurno bili konkurentniji. Poljoprivredna gospodarstva čim prije moramo učiniti energetski neovisnima. Zelena energetika mora postati zaštitni znak naše poljoprivrede i gospodarstva. Jesenski međunarodni sajam odlična je prilika da posjetitelji doznaju što je sve novo u pogledu mehanizacije, strojeva i sve onoga što im je u svakodnevnom radu neophodno. Svjesni smo koliko su domaća poljoprivredna proizvodnja i proizvodnja hrane važni i neophodni, najviše u smislu osiguravanja hrane. Očekujem da će ovogodišnji Jesenski međunarodni Bjelovarski sajam biti jedan od najboljih do sada, istaknuo je gradonačelnik Dario Hrebak.
Prisutnima se obratio i bjelovarsko – bilogorski župan, naglasivši kako se nada da pomoć Ministarstva poljoprivrede poljoprivrednicima zbog pretrpljenih suša neće biti simbolična, već dovoljna da poljoprivrednici izdrže sve udarce s kojima se u ovom razdoblju susreću.

– Posljednje tri godine jedno su od najizazovnijih razdoblja koje pamtimo. Krize sa samo smjenjuju i sve se odvija nevjerojatnom brzinom. Klimatske promjene, duga sušna razdoblja, poskupljenje energenata samo je dio problema kojih nije pošteđena ni naša država. Za Bjelovarsko – bilogorsku županiju smo nedavno proglasili elementarnu prirodnu nepogodu uzrokovanu sušom. Štete na pogođenim kulturama se još procjenjuju, dok poljoprivrednici doslovno na rubu izdržljivosti očekuju pomoć od strane svoje države, ponajviše u smislu očuvanja vlastite proizvodnje i samog opstanka. Stanje na terenu možda više nego ikad traži hitno planiranje projekata i mjera koji bi poljoprivrednicima mogli pomoći. Jedan od njih svakako je projekt sustava navodnjavanja. Pri Bjelovarsko – bilogorskoj županiji u tijeku je Javni poziv za potpore u poljoprivredi i ruralnom razvoju s 11 mjera i 16 namjena. Poslušali smo potpore naših poljoprivrednika i temeljem njih kreirali mjere. Na razini županije, mi radimo najbolje i najviše što trenutno možemo, kazao je župan Marko Marušić.