Grad Bjelovar u sklopu potpora u poljoprivredi dodjeljuje i potporu za proizvodnju bjelovarskog kvargla – sira koji ima Europsku zaštitu zemljopisnog podrijetla. Potpora iznosi 13.300 eura.
OPG Maciček iskazao je interes za proizvodnju tog poznatog bjelovarskog sira. Što je sve potrebno i kakva je daljnja procedura u proizvodnji kvargla otkrili su zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić, predsjednica Udruge proizvođača sira Bjelovarski kvargl Mirela Rajčević te Dejan Maciček.
Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić rekao je više o bjelovarskom kvarglu te najavio kako će ga proizvoditi OPG Maciček po zaštićenoj recepturi.
– Svi već znaju da Grad Bjelovar potiče domaće poljoprivrednike i to one male poljoprivrednike – kako na Gradskoj tržnici, Bilogorskoj košari ili prodaju na kućnom pragu. Bjelovarski kvargl je 25. zaštićeni proizvod na nivou Europske unije čije je štićenje počelo 2016. godine, a 2020. godine smo dobili odluku o tome da je kvargl zaštićen proizvod. Ovdje je s nama predsjednica Udruge sirara Mirela Rajčević te Dejan Maciček proizvođač sira kvrgl koji će ga raditi po zaštićenoj recepturi. Neslužbene rezultate imamo koji su zadovoljili oštre kriterije koje Europska unija propisuje, a jučer su i obavili testiranje na kvargl koji će biti poslani na Agronomski fakultet u Zagrebu te službene rezultate očekujemo kroz mjesec dana – objašnjava Brajdić.
Napomenuo je kako je to vrlo važno za razvoj bjelovarske poljoprivrede.
– To je vrlo važno za razvoj poljoprivrede našeg kraja i da zadržimo oznaku zemljopisnog podrijetla kojim smo prepoznati na nivou ne samo Hrvatske, već i na nivou Europske unije. Kvargl možemo kupiti kod Dejana na kućnom pragu, na Gradskoj tržnici i u Bilogorskoj košari u sklopu štanda Grada Bjelovara. Bit će dostupan na više mjesta – potvrđuje.
Smatra kako je Bjelovar na dobrom putu po pitanju mljekarstva i stočarstva.
– Mirela kao predsjednica Udruge sirara radi na tome da se udruga podigne. Znamo da sektor mljekarstva i cijelog stočarstva nije baš u zavidnom položaju, ali mogu reći da smo na dobrom putu. Pohvaljujem i Maju Brabec Madunić, stručnu suradnicu koja je odradila velik posao po pitanju proizvodnje kvargla po zaštićenoj recepturi, to nije jednostavno – napominje.
Predsjednica Udruge proizvođača sira Bjelovarski kvargl Mirela Rajčević istaknula je zadovoljstvo dobivenim certifikatom.
– Dugi niz godina je trebao da dođemo do certifikata i konačno smo uspjeli. Imamo proizvođača Dejana i nadam se da će jučerašnji nalazi biti uspješni i da ćemo krenuti u proizvodnju. Zahvaljujem Gradu Bjelovaru na potporama za nas sirare koji nam uspješno daju vjetar u leđa. Nadam se da ćemo imati dobru suradnju i već se pomalo javljamo na projekte, potpore i manifestacije – objašnjava.
Dejan Maciček iz OPG-a Maciček iskazao je interes za proizvodnju tog poznatog bjelovarskog sira.
– OPG sam preuzeo od oca 2018. godine, a 2021. godine smo krenuli s početkom prerade prvo za vlastite potrebe, a onda za prodaju. Kvargl proizvodimo od prije za vlastite potrebe, a s vremenom smo krenuli i za prodaju i sada smo se odlučili proizvoditi po zaštićenoj recepturi – kaže Maciček.
Ukratko je objasnio kako se kvargl proizvodi.
– Proizvodi se od svježeg sirovog mlijeka i stavi se u sirenje. Nakon toga slijedi zrenje do 25 °C, nakon 24 sata obire se vrhnje i zatim se zagrijava sirni gruš na 55 °C dva do tri sata. Nakon toga slijedi hlađenje i cijeđenje u sirnoj marami. Dok je dovoljno ocijeđen sirni gruš dodaju se začini kao što je sol, paprika, a može i češnjak. To se na kraju izmiješa i formira u stošce te onda slijedi sušenje i dimljenje. Vremenski je to skoro cijeli tjedan. Na OPG-u dnevno smijem preraditi 500 litara mlijeka – objašnjava.