Odlagalište otpada Doline dobilo je novi kompaktor, stroj za rad kojim se nesmetano prekriva otpad zemljom iz iskopa.
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak istaknuo je kako su na ovom odlagalištu otpada u posljednjih nekoliko godina ulagalo više od 100 milijuna kuna te rekao više o novom stroju.

– Stroj je vrijedan 3,6 milijuna kuna. Svega ih je nekoliko u Hrvatskoj, bivši takav stroj je 34 godine star. Ovo je velika investicija za naš reciklažni centar. Sufinancirano je 60 posto iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ostali dio od 40 posto podijelili su Grad Bjelovar i naša tvrtka Komunalac s po 20 posto. Ovo će značiti jako puno u smislu daljnjih radova i obrada s otpadom na području Dolina. Treba reći da su Doline predviđene za zatvaranje odlukom Vlade RH. Naime, neće moći više biti u budućnosti mogućnosti da se smeće zakapa. Dok sve to traje, mi smo investirali kako bismo ovo odlagalište učinili dostupnim za stanovnike našeg grada i u nekoj daljnjoj budućnosti dok se ne zatvori, međutim kad se i zatvori, cilj je da na ovom području neće biti više zakapanja novog otpada, nego da se sve one komponente koje dolaze u smislu razdvajanja otpada, da se ovdje obrađuju, recikliraju, sortiraju, kompostiraju i da iz njih izađe sirovina koja će se dalje prodavati na tržištu za reciklabilnu sirovinu. Ovo je velika stvar za naš Komunalac, za naš cijeli sustav gospodarenja otpadom koji je jedan od boljih u Hrvatskoj – napomenuo je Hrebak.
Najavio je i da će djelatnicima Komunalca i Vodnih usluga povećati plaće.

– Mi smo danas imali i skupštinu Vodnih usluga Bjelovar te sastanak Uprave Vodnih usluga s Upravom Komunalca Bjelovar i idemo u povećanje plaća zaposlenicima obje tvrtke. Ono će biti značajno i veće povećanje od onog što je bilo u Gradu Zagrebu. Mislim da su djelatnici to zaslužili, mislim da je to prijeko potrebno i nužno. Sigurno će biti pitanja kako se planira namiriti razlika, no mi smo već pametnim i racionalnim upravljanjem jednog i drugog sustava postigli određene uštede, a s druge strane ćemo to morati manifestirati u cijeni usluge koja je jedna od najjeftinijih u Hrvatskoj, dakle povećanja cijena usluga u ovom trenutku neće biti, vidjet ćemo što značiti ovi pritisci na naš sustav, vidimo da su određeni gradovi već krenuli u neka poskupljenja, zasad pratimo situaciju na tržištu i shodno tome ćemo reagirati – ustvrdio je te podsjetio kako se cijene usluga nisu mijenjale od 2011. godine pa će, ako i dođe do određenih korekcija, one i dalje biti među najnižima u zemlji. I drugi zaposlenici u gradskim ustanovama uskoro će imati veće plaće, najavio je Hrebak.
– Mi smo postigli određene dogovore s djelatnicima Gradske uprave i svih ustanova. Plaće su otišle gore zbog svih inflatornih pritisaka, ako svi troškovi odu gore, onda i mi moramo reagirati, država je reagirala i naravno da je teško očekivati da ostanu plaće svih zaposlenih u cijelom sustavu Grada Bjelovara iste. Mi smo imali potraživanja i veća od deset posto, dogovorili smo tri posto i podizanje božićnice i uskrsnice kao što je to i država napravila. Tri posto ide sad, a vjerojatno će plaće ići gore za još dva posto iduće godine. Htjeli smo ići postepeno, polako upravo zbog toga što će to biti veliki udar na proračun Grada Bjelovara, ali mislimo da ovo svi možemo izdržati – rekao je gradonačelnik.
Održano je obećanje da neće biti poskupljenja do 1. siječnja, a očekuje se da cijene neće rasti ni u idućih mjesec ili dva.
Predsjednica Uprave Komunalca Ivana Jurković Piščević navela je više o kompaktoru.

– Stroj ima izuzetno velike mogućnosti. Napravljen je 2022. godine po najnaprednijim tehnologijama koje postoje. Ovi strojevi koje je gradonačelnik spominjao starosti 34 godine imaju više od 16 tisuća sati izvršenih. Ovdje se očekuje daleko više uz kvalitetno upravljanje i vođenje – ispričala je Jurković Piščević.
Što se tiče povećanja plaća djelatnicima, smatra da je ta mjera nužna.
– Tu sam tri i pol mjeseca u Komunalcu i kontinuirano u razgovoru s radnicima radimo na poboljšanju njihovih uvjeta. Prosječna plaća je oko 750 do 800 eura, s tim da se prvenstveno treba voditi računa o radnicima na komunalnim vozilima, vozačima kamiona koji imaju po osnovici u prosjeku 600 do 700 eura plaće bruto. Zakon nas tako usmjerava prema povećanju plaća, ali ono što je potrebno voditi računa o svim materijalnim i radnim uvjetima kako bi se kroz to odužili radnicima koji zbilja u ponekad nehumanim uvjetima uspješno izvršavaju svoj posao jer primjerice doček Nove godine ili Terezijana drugo jutro u 8 sati nema ničega jer zbilja uspješno izvršavaju svoj posao. S radnicima smo kontinuirano u razgovoru, oni znaju da su im vrata otvorena za sve probleme i rješavamo ih jedan po jedan. Upravo stoga idemo na to povećanje plaća jer je krajnje vrijeme za to. Sad se rade analize i projekcije, a bit će više od zagrebačkih jer je to bio neki veći domino efekt da će sad svi tražiti, mi na tome radimo jer smo mišljenja da treba poslovanje voditi pravovremeno, a ne kad se upali vatra – zaključila je Jurković Piščević.
Predsjednik Uprave Vodnih usluga Ivan Ivančić poručio je kako se radi o usklađivanju plaća sa zakonom.
– Od 1.1. je na snazi novi iznos za minimalnu zakonom propisanu osnovu plaće i to je zapravo usklađenje s tim. Imamo sad i zaposlenika koji su ispod tog minimuma, prema tome potrebno je usklađenje – pojasnio je predsjednik Uprave Vodnih usluga.
Tvrtka u svojim troškovima nastoji biti racionalna, no prošla godina obilježena je inflacijom i rastom cijena energenata što je dovelo do ogromnog povećanja troškova.

– Mi smo imali prošle godine izuzetno veliko poskupljenje troškova električne energije, dakle imamo tu komparativnu manjkavost da su naši bunari na dosta velikoj udaljenosti od potrošača, dakle na Delovima to je 20-ak kilometara transportnog cjevovoda gdje voda ne dolazi gravitacijski, nego je potrebno iscrpiti iz određenih dubina stotinjak metara dubokih bunara pa je onda transportiramo preko Bilogore pumpanjem, dakle dvostruka potrošnja električne energije i to je nama značilo trošak poslovanja. Nama je u prošloj godini do primjene Vladine uredbe i subvencioniranja cijene troškova električne energije električna energija porasla do 2,7 milijuna kuna, to je deset posto naših godišnjih prihoda, samo povećanje plus ono što smo plaćali 2021. Prema tome, mi imamo povećanje troškova samo energenata plus svi oni inputi na koje su energenti utjecali, dakle imamo značajno povećanje troškova poslovanja, operativnih troškova, a zatim je tu i trošak povećanja plaća – kaže Ivančić.
Darko Pivac, član tvrtke O-K-TEH d.o.o. koja je isporučila ovaj stroj zahvalio je Gradu i gradonačelniku na povjerenju za ovaj posao te otkrio više o njihovom poslovanju.

tvrtka se već dugi niz godina bavi ovakvim strojevima, mi smo generalni zastupnik, uvoznik i servis za tako nešto. Konkretno ovaj stroj ima 26 tona, tehnički je među trenutno među najsavršenijima koji postoje u Europi, zadovoljava sve europske norme. Od specifičnosti bih spomenuo utovarni koš naprijed koji će još dodatno olakšati manipulaciju otpada na deponiju. Stroj ima garanciju i održavanje kod nas, vjerujem da će služiti svrsi zbog koje je i nabavljen – napomenuo je. Za njegovo korištenje mora proći i edukacija.
– Radi se o školovanju koje mi moramo odraditi da bi on dobio svoje certifikate za rad koji će se odraditi ovdje na licu mjesta – pojasnio je Pivac.