Nakon konstrukcijske obnove, koja je stajala oko 3 milijuna eura, poznata povijesna zgrada Vodotehne ide i u potpunu obnovu. Vrijednost radova je 7,5 milijuna eura, a putem provedenog postupka javne nabave posao obnove dobila je tvrtka Hidroregulacija.
Gradonačelnik Grada Bjelovara Dario Hrebak potpisao je Ugovor s direktorom Hidroregulacije Dominikom Nervom te potvrdio kako od sutra kreću pripremni radovi.
– Možemo reći da od sutra kreću pripremni radovi na sanaciji te potpunoj i cjelovitoj obnovi za nas iznimno važnog objekta. Bjelovarska tvrtka Hidroregulacija dobila je posao koji je procijenjen na 9,5 milijuna eura s PDV-om. Međutim, bilo je pet ponuda i od njih bjelovarska Hidroregulacija ponudila je 7,5 milijuna eura, dakle 21 % manji iznos od procjene. S tim smo mi kao Grad iznimno zadovoljni. Od sutra kreću pripremni radovi koji traju sedam dana. Važno je da smo uz 3 milijuna eura koje smo uložili u konstruktivnu obnovu ovako velike, grandiozne zgrade dobili i novih 7,5 milijuna eura – objašnjava Hrebak.
Objasnio je i ostale detalje vezane uz obnovu Vodotehne.

– Važno je da će ova zgrada biti, rekao bih, jedan simbol novog uskrsnuća bjelovarskog modernog, dinamičnog gospodarstva 21. stoljeća. Ovdje planiramo da će raditi preko 300 ljudi. Također, druga stvar koja nam je jako važna tiče se razvoja IT sektora, o razvoju naprednih tehnologija. Priliku će dobiti mlade tvrtke u razvoju koje su trenutačno u inkubatoru Tehnološkog parka. To će biti simbioza između Veleučilišta i Tehnološkog parka kako bismo mladim, pametnim ljudima omogućili da iskoriste svoju punu kreaciju i inovativnost i da to ispune na tržištu s novim, konkretnim proizvodima visoke dodane vrijednosti za koje sam uvjeren da mogu napraviti jedan impuls jačanja bjelovarskog gospodarstva – dodaje.
Najavio je kako će u zgradi Vodotehne biti smještena i multifunkcionalna konferencijska dvorana.
– Druga stvar koja nas iznimno veseli je da Bjelovar nema jednu ozbiljnu veliku multi-konferencijsku dvoranu. Ovdje na prvom katu bit će jedna multifunkcionalna dvorana namijenjena za sve prilike – najavljuje.
Rekao je više i o veličini same zgrade.
– Zgrada ima 2861 kvadrat i u njoj može raditi preko 300 ljudi što je fenomenalno. Zgrada je četverokutnog oblika i sve što vidite s prednje strane ima i sa zadnje strane. Jedan prekrasan atrij u samom centru gdje će biti prostor za zajednička druženja, možda i neki manji tip ugostiteljskog objekta i ovo predstavlja jednu izuzetno važnu povijesno-kulturnu-baštinsku obnovu, ali isto tako važan je i sadržaj koji će biti unutra jer može pokazati jedan dinamičniji i moderniji oblik bjelovarskog gospodarstva – navodi.
Objasnio je i koji je rok za završetak radova.
– Po ugovoru je rok za završetak 10 mjeseci. Dakle, mi očekujemo da će to biti proljeće 2025. godine što je realan rok za sve izvesti i napraviti pogotovo što radovi ne bi trebali biti problematični. Znamo da će većinu toga raditi desetak bjelovarskih tvrtki – dodaje.
Projektant Hrvoje Malčić iz tvrtke M PLAN rekao je više o samoj obnovi.
– Ispred tvrtke M PLAN zadovoljstvo je da smo došli do ove točke nakon konstruktivne obnove. To je jedna velika i prekrasna priča gdje upravo ta kombinacija jednog starog povijesnog objekta i jedne moderne nove namjene. Upravo čitava arhitektura koja se događala unutar ovog objekta je sprega tog modernog i povijesnog i sve skupa je usklađeno s Hrvatskim restauratorskim zavodom. Imamo jednu specijalnu fasadu za koju su rađeni posebni zahvati i posebni istražni radovi – pojašnjava.
Lucija Francetić obratila se u ime izvođača radova te objasnila tok radova.
– Riječ je o jednoj povijesnoj zgradi s gotovom 800 četvornih metara tlocrtne površine. Radi se cjelovita obnova do potpune gotovosti. Zgrada je izgrađena u četiri etaže – podruma, prizemlja, kata i potkrovlja. U središtu se nalazi tzv. atrij koji će biti zatvoren u jednom modernom štihu sa staklenim pokrovom. S obzirom na to da smo već upoznati s objektom i da smo izvršili konstruktivnu obnovu mislim da u roku od 10 mjeseci možemo dati sve od sebe i završiti u proljeće 2025. godine. Teći će i pripremni radovi te nakon osam dana krećemo s iskopima oko zgrade gdje će se hidroizolirati zidovi podruma, postaviti toplinska izolacija, nakon toga ćemo paralelno krenuti i s obnovom fasade, ugradnjom vanjske stolarije te samim time i sa svim unutarnjim radovima. Ugrađuje se tu jedan suvremeni sustav grijanja i hlađenja s raznim vrstama podova – objasnila je voditeljica gradilišta.