Tijekom 18. sjednice Hrvatskoga sabora, bjelovarski gradonačelnik, predsjednik HSLS-a i saborski zastupnik postavio je pitanje ministru regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šimi Erliću.
– Danas su svakakva pitanja bila postavljena, međutim malo je toga konstruktivno, malo je toga ono od čega ćemo imati svi neke koristi. Koristi će imati, ukoliko doista zaživi ITU mehanizam, mnogi hrvatski gradovi, konkretno 22 hrvatska grada kojima je na mogućnosti povući 680 milijuna eura upravo iz tog ITU mehanizma za razne projekte vezane uz razvoj poslovne infrastrukture, čisti gradski promet, kulturnu i prirodnu baštinu – rekao je te naglasio kako su u tim gradovima na vlasti različite stranke, HDZ, SDP, Miro Bulj, HSLS i drugi.
Svi oni imaju na raspolaganju u sljedećih nekoliko godina za povlačenje ogroman novac, zajedno s još četiri do pet općina koje su vezane uz svaki pojedini grad. S obzirom da su svi gradovi spremni za projekte, da je Ministarstvo puno vremena i truda uložilo u tu priču, Hrebaka je zanimalo kada mogu očekivati pozive iz Integralnih teritorijalnih ulaganja budući da se bliži kraj 2023. godine. Time bi gradovi mogli početi investirati i realizirati svoje projekte od kojih bi cijela zajednica imala itekakve koristi.
Ministar Šime Erlić najprije je govorio o tom projektu općenito.
– Mi smo kroz pregovarački proces s Europskom komisijom uspjeli osigurati nikad veće, povijesno velik iznos sredstava za 22 grada. To su sredstva koja gradovi dobivaju direktno i kojima mogu paralelno planirati veći dio svojih investicija unutar urbanih područja, to su alokacije sredstava koje idu direktno gradovima sukladno njihovim strategijama razvoja urbanoga područja i oni imaju mogućnost s njima kroz taj mehanizam ta sredstva usmjeriti na onaj način paralelno u različite projekte koji su od njihovog strateškog interesa. S konceptom 22 grada županijska središta dobili smo ravnomjerniju distribuciju gradova po cijelom teritoriju RH i na taj način odredili nukleuse razvojne po svim teritorijima Hrvatske koji mogu vuči razvoj svih krajeva RH naprijed. Urbani razvoj u tome je izrazito važan jer preko ovih ITU gradova, njih 22 čini zapravo 192 jedinice lokalne samouprave kad uzmemo gradove plus urbana područja, 68 posto stanovništva RH i čini čak više od 60 posto svih ukupno zaposlenih u RH. Zato su gradovi pokretači razvoja, oni koji su prepoznati kao motori razvoja regije i zato na njima temeljimo ovakav jedan mehanizam i instrument – poručio je.
Na kraju je detaljno odgovorio HSLS-ovom zastupniku Hrebaku na postavljeno pitanje.
– Što se tiče konkretnosti vašega pitanja, morali smo odraditi cijelu jednu proceduru sa svim gradovima, to je jedan partnerski odnos između Ministarstva i gradova unutar kojih je potrebno bilo i najvažnije da gradovi donesu svoje strategije razvoja urbanog područja, gradovi su to sad većina njih učinila da se te strategije usvoje i da se temeljem toga onda steknu svi preduvjeti da se krajem listopada ili početkom studenog potpiše sporazum s ITU gradovima koji će im omogućiti da krenu sa svim tim ulaganjima. Mi očekujemo veliki investicijski ciklus u gradovima nakon potpisa tog sporazuma kroz 2024., 2025., da se ulaže u nove tehnologije, pametni promet, urbanu mobilnost, kulturnu baštinu i brojne druge projekte koji će podići razinu i standard javne i druge infrastrukture u gradovima na jedan novi nivo – naveo je Erlić.
Hrebak je u očitovanju rekao kako je izuzetno zadovoljan odgovorom koji mu je ponuđen.
– Stvarno je puno napravljeno po tom pitanju u ovoj zadnjoj godini od strane samog Ministarstva, ali isto tako i gradovi su tu dali svoj doprinos. 680 milijuna eura je ogroman novac, drago mi je smo svjesni toga i mi gradovi, neovisno iz kojih političkih opcija dolazili njihovi gradonačelnici, ali isto tako i samo Ministarstvo. Velik je to novac za hrvatske gradove, velik je to novac da bi se gradovi modernizirali, digitalizirali i da bi se ostvarili svi ovi projekti o kojima sam govorio. Ako je doista točno da ćemo već u studenom imati mogućnost javiti se na upravo te natječaje, mislim da će to biti doslovce renesansa hrvatskih gradova, to treba jasno naglasiti i mislim da će to biti doista u 2024. jedan veliki pokretač i hrvatskog gospodarstva jer s obzirom na količinu novca koja je dana gradovima na raspolaganje, to će sigurno doprinijeti i daljnjem razvoju i održavanju aktivnosti građevinskog sektora, što mislim da je itekako dobro – istaknuo je te dodao kako vjeruje da će svi gradonačelnici uključeni u taj projekt tijekom sljedeće dvije godine realizirati brojne odlične projekte.
Foto: Hrvatski sabor