Bjelovarsko-bilogorsku županiju jučer je posjetila ministrica poljoprivrede Marija Vučković kako bi sa županom Markom Marušićem i suradnicima obišla područja koja je prošlog tjedna pogodilo veliko olujno nevrijeme. Najprije je posjetila Grubišno Polje, a voditelj Uprave šuma Bjelovar Ivan Cug otkrio joj je koliko štete očekuje.
– U Grubišnom Polju će biti i do desetak tisuća kubika bruto mase, a na području šumarija Čazma i Ivanska još na svakoj četiri do pet tisuća kako sada stvari stoje, bojimo se da će to biti 20-ak tisuća, a možda i više bruto mase. Direktna šteta u vrijednosti robe, to je možda sedam ili osam milijuna kuna, jako je teško reći. Stradali su bukva, grab i hrast, i deblji i tanji na pravcu te olujne fronte, sve redom je jako oštećeno ili uništeno, istaknuo je Cug.
– Najveća šteta nastala je na srednjedobnim šumama hrasta lužnjaka starih 60 do 70 godina koji dosežu zrelost sa 140 godina. Naime, u tim bi šumama moglo doći do pada broja stabala, što bi za posljedicu imalo sječu preostalih stabala, sanaciju i obnovu. To je puno veći problem nego stare šume koje su stradale, naglašava Cug te dodaje kako nema puno nade da se stradale šume mogu iskoristiti.
– Ekonomski rezultat će biti jako loš, to nije isto kao sječi zdravu šumu, a pogotovo je opasno zbog povreda na radu, ovdje je bitno da se to svede na najmanju moguću mjeru jer ovo će biti izuzetno opasan posao, toga se najviše bojimo, upozorio je Cug.
Darko Gerenđir, stočar koji je ostao bez krovišta na tovilištu, čije su gospodarstvo obišli, podijelio je svoju muku s gostima. Ministrica Vučković mu je pojasnila što mu je činiti.
– Prvo treba napraviti troškovnik što se tiče investicije, mi možemo objavljivati natječaje, redovito imamo sredstva i to stalno radimo s obzirom da imamo stalno i nepogode, naši savjetnici su bili tu i doći će opet kako ne bi bilo grešaka na koji način treba biti prijavljeno. To ćemo vidjeti sa Županijom kako smo radili i s drugima kako da napravimo dodatan program pomoći s obzirom na ovo vrijeme koje treba preživjeti dok objekti ne budu u funkciji. Radit ćemo i jedno i drugo. Žao mi je, ali ćemo pomoći. Naši će savjetnici opet doći zbog procedure, a mi sad radimo zajednički procjene zbog svih poljoprivrednih gospodarstava, kazala je ministrica.
– Problem je što stoka kisne, vidim da kašlju i mislim da će biti problema, a to je uslužna, tuđa stoka, nije moja. Nama je na prvom mjestu sada farma, da saniramo farmu, da stoku spasimo iz te situacije i sad ne znam za hranu kako ćemo. Problem su bale, iz njih se puši jer ih je vlaga uhvatila i sad se bojimo da ne dođe do požara, ispričao je, a ministrica mu odgovorila da rizik treba procijeniti netko iz Stožera.
– Ako se to mora micati, to je isto vaša šteta koju ćete unijeti u registar, ali vam je sigurnost na prvom mjestu. Mi ćemo pomoći sa stočnom hranom, to smo radili u Sisačko-moslavačkoj kad smo imali zarazne bolesti, kad smo imali potres, tako ćemo raditi prema svima koji imaju posljedice, a procjene ugroze mora netko drugi dati – navela je ministrica koja je u nastavku svoga posjeta obišla i gospodarstvo Franca Bukovca koji je ostao bez krova na hali u kojoj se nalaze skladišne bale sa sijenom.
On joj je prepričao kako se sve dogodilo vrlo brzo, a najvažnije mu je da se izbjegla tragedija.
– Ja sam rekao unuku Marku da ide spremiti mali traktor pod krov, a kad sam izašao van, pogledam i skoro se srušim, ne postoji hala, sve u limu, sve se potrgalo, sve je odnijelo. Bitno da mi unuk nije stradao, a ovo kako Bog da, govori.
– To se dogodilo u roku tri ili četiri minute. Mi sad spašavamo što možemo. Sve je kukuruze povaljalo, deset rali soje nema. To je bijeli oblak bio, ne crni i tuča, led, prisjeća se.
Nakon obilaska, ministrica je dala izjavu za medije.
– Rano je još za procjenjivati štete, mi imamo osnovne podatke, no s brojkama je sad nemoguće izlaziti. Vlada će kao i u drugim sličnim situacijama koje nažalost pogađaju Hrvatsku podržati ne samo poljoprivrednike, pomoći će se i u drugim vrstama štete i jako mi je žao zbog svih problema kojima su izloženi građani, ljudi imaju velike štete na kućanstvima, na stambenim objektima, navela je ministrica te nastavila.
– Što se tiče Ministarstva poljoprivrede, u skladu i s politkom Vlade, mi ćemo u suradnji sa Županijom osmisliti jedan program potpore kako bi se donekle sanirao izgubljeni prihod, a što se tiče narušenog gospodarskog potencijala svih ovih gospodarskih objekata ili poljoprivrednog zemljišta ili gubitka na životinjama, to će sve biti nadoknađeno putem mjere 5 programa ruralnog razvoja koji služi za to. Mi ćemo dati točnu informaciju za korištenje mjere 5, to ide, nekad se čini sporo, ali zato imamo savjetnike specijaliste za sve one koji stradaju u elementarnim nepogodama. Dalje je ljudima potrebna pomoć u nadoknadi izgubljenog prihoda, nerijetko se dogodi da gospodarstva nemaju drugih prihoda, da se nepogoda dogodila kad su trebali naplatiti svoj cijeli godišnji trud i rad, i stoga je Vlada pod vodstvom Andreja Plenkovića reagirala pored onoga što je predviđeno zakonom o ublažavanju posljedica elementarnih nepogoda i dodatnom potporom, to smo radili u Požeško-slavonskoj županiji, to smo radili i u slučajevima proljetnih nepogoda, napose tuča, pripremili smo i zaključak koji se odnosi na sušu i tako ćemo sa Županijom napraviti i za ovo područje. Preliminarne procjene će biti gotove do kraja tjedna, a u ovom trenutku važna je savjetodavna i veterinarska podrška svim ovim gospodarstvima, naglasila je ministrica.
Nakon Grubišnog Polja, ministrica se uputila u Općinu Berek gdje je posjetila gospodarstvo Momčila Brankovića kojem su u nevremenu stradali trajni nasadi, a nakon toga je u Čazmi obišla uzgajivača konja Branka Kovačića te još jednom istaknula kako će Ministarstvo poljoprivrede pomoći.
– Ministarstvo i Vlada mogu pomoći na više načina, najprije što se tiče šteta na gospodarskim objektima, trajnih šteta na gospodarstvima, mi ćemo to pomoći putem mjere 5 programa ruralnog razvoja, naši su savjetnici obišli preliminarno poljoprivrednike koji imaju štete na svojim gospodarstvima, a nastavit će detaljnije preglede kako bi ih uputili točno u procedure koje se trebaju ispoštovati. Mi smo imali potrebu aktivirati se na taj način prilikom potresa na Banovini, a nažalost ove godine smo imali više elementarnih nepogoda. Taj sustav dobro funkcionira, natječaji se stalno objavljuju, ovisno naravno o potrebama na terenu, nažalost sve ih je više. Mi ćemo kao i u slučaju drugih županija ove i prošle godine isto tako sigurno donijeti odgovarajuće zaključke u vezi dodatnih potpora poljoprivrednicima kako bi im olakšali ovo razdoblje dok njihova gospodarstva ne budu ponovno u potpunim funkcijama. Ne znamo sada točan iznos štete, čekat ćemo prve procjene, ni one naravno neće biti konačne, no poslužit će nam za donošenje odgovarajućih potpora, a nakon toga će slijediti upisi u registar, konačne procjene i isplate naknada, otkrila je ministrica Vučković.