Potpisan je Ugovor o modernizaciji javne rasvjete u gradu Bjelovaru, a posao je dobila tvrtka Pametna energija. Projekt je danas i službeno započeo, vrijedan je 1.436.840,05 eura, zamijenit će se četiri tisuće rasvjetnih tijela, a sve bi trebalo biti dovršeno za tri mjeseca.
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak pojasnio je zašto je ovakav projekt nužan.
– Postojeća javna rasvjeta je dijelom zastarjela, predstavlja dodatno proračunsko opterećenje Gradu te je moguće s prilagodbom optike suvremenih rasvjetnih tijela, kao i popunjavanjem pojedinih dijelova s novim rasvjetnim tijelima postići bolje osvjetljenje, a ujedno i smanjiti potrošnju električne energije – naveo je te dodao kako se projekt radi u suradnji s HBOR-om koji je Gradu odobrio kamatnu stopu od 0,5 posto.
– Grad Bjelovar ulazi u kreditno zaduženje za zamjenu rasvjete, ali se ono ne računa kao kreditno zbog tako niske kamatne stope. U smislu uštede, plan je da proračunska sredstva koja smo sad trošili za plaćanje računa HEP-u, jedan veliki dio, vjerojatno i dvije trećine tog iznosa ćemo plaćati dalje za zamjenu rasvjete u idućih nešto manje od deset godina tako da mislim da je to jako veliki dobitak – smanjenje svjetlosnog onečišćenja, puno bolja kvaliteta javne rasvjete i ušteda koju ćemo postići i paziti na svaku kunu poreznih obveznika, odnosno Bjelovarčana – istaknuo je Hrebak te napomenuo kako se, dugoročno gledano, štede milijuni eura. Nova LED rasvjeta praktički ne zahtijeva održavanje, ima puno duži vijek trajanja te se žarulje moraju mijenjati daleko manje nego sada.
Ivan Semren, komercijalni direktor tvrtke Pametna energija nije skrivao zadovoljstvo suradnjom s Gradom Bjelovarom.
– Nama je drago da vidimo da jedan hrvatski grad čini dodatan korak u zelenoj tranziciji promjenom javne rasvjete. Također nam je drago da hrvatski proizvod može konkurirati europskim proizvodima u ovom obliku – rekao je. Govorio je i o prednostima moderne rasvjete.
– Očekuje se ušteda između 60 i 70 posto, ušteda od više od 250 tona CO2 godišnje, ušteda veća od jedan gigavat sat godišnje, a to će izvesti naše lampe koje su hrvatski proizvod. Ponosni smo na to što smo uspjeli objediniti ovu priču da imamo hrvatske i lokalne izvođače, lokalne kooperante i dobavljače dijelova – naglasio je te otkrio kako će im podizvođač radova biti tvrtka Rotor iz Bjelovara. Radovi na zamjeni rasvjetnih tijela započet će već sljedećeg tjedna.
– Lampe koje stavljamo imaju jamstvo od deset godina, koliko je i vrijeme trajanja projekta i one su već dobrim dijelom proizvedene, jedna četvrtina njih. Od ovog dana krećemo u posao i pretpostavljamo da ćemo već sljedeći tjedan početi s montažom – poručio je Semren. Gradonačelnik je kazao da će se količina svjetlosti čak i povećati, no ona će biti fokusiranija. Kao primjer takve rasvjete spomenuo je onu kroz Prgomelje, Rajić i Gudovac, u koju je također investirao Grad.
Voditelj projekta Marko Perlić ukazao je na rok izvođenja radova.
– Imamo oko 4000 svjetiljaka, 90 dana za izvođenje projekta. Ovaj tjedan očekujemo dopremu oko tisuću proizvedenih svjetiljaka i pripremne radove u smislu pripreme svjetiljaka za ugradnju tako da bi sljedećeg ponedjeljka već radovi intenzivno krenuli što je s obzirom na rok i nužno da bi se sve izvelo – istaknuo je. Osvrnuo se i na dio smart lampi.
– Svjetiljke su definirane u smislu pameti da su im definirani pojedini režimi s kojima nakon određenog vremena u kojem svijetle punim intenzitetom se to smanjuje na razine od 60, 50 ili 30 posto, što je naravno u suradnji s Gradom definirao Inel, projektantska firma za to zadužena, a mi smo to implementirali u sam proizvod i instalirat ćemo iste na terenu – pojasnio je Perlić.
Gradonačelnik Hrebak govorio je i o svjetiljkama na korzu rekavši kako one nisu dio ovog projekta jer ih je Grad već zanovio. Slaže se s građanima i ugostiteljima da na korzu treba biti postavljena topla rasvjeta umjesto bijele, no o tome će razmišljati kasnije. Naime, kako taj dio lampi nije u ovom projektu, za njega će se trebati raspisati nova javna nabava, a dotad ima vremena otkriti postoje li uopće LED svjetiljke sa starinskim, toplim svjetlom. Ponovio je kako će se ovim projektom zamijeniti otprilike dvije trećine rasvjetnih tijela u gradu.
– Nismo sve lampe zanovili ovim projektom, ovdje se radi od 4000 lampi od 6300. Grad Bjelovar nikad nije stajao u mjestu i čekao kao neki drugi gradovi da sve lampe zamru, da bude stara tehnologija, nego smo sami obnavljali i sami štedjeli. Mi smo procijenili da na nekim mjestima nema potrebe da mijenjamo te lampe jer smo ih promijenili prije sedam, osam ili deset godina. Kad će biti vrijeme, mi ćemo i njih zamijeniti, ali nismo postigli onaj učinak štednje kao na ovim starim lampama gdje je to 60 i više posto, nego možda bi bilo 20 ili 30 posto uštede što možda čak i nema smisla jer se onda produžuje onaj rok isplativosti – naglasio je gradonačelnik te dodao kako je najveća potrošnja na ulazima u grad, primjerice u Zagrebačkoj i Slavonskoj ulici koje imaju vrlo visoke lampe, a otkrio je kako se u gradu i u ruralnim dijelovima još mogu naći i živine lampe.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info