Jučer je u Kulturnom i multimedijskom centru u Bjelovaru održan znanstveno – stručni skup na temu „Identitet regija i turistički razvoj; a gdje su tu Bjelovar i Bilogora?“ u organizaciji Instituta za turizam, TZ Bilogora-Bjelovar i Zavoda za znanstveno-istraživački i umjetnički rad u Bjelovaru HAZU-a. U sklopu skupa održana su dva bloka izlaganja, stručni panel i prezentacija Strategije razvoja turizma za destinaciju Bilogora – Bjelovar.
Cilj ovog stručnog skupa bio je razmotriti temeljna pitanja identiteta kontinentalnog turizma, s naglaskom na Bjelovar i Bilogoru, iz perspektive povijesnog razvoja, baštine, ali valorizacije, revitalizacije i turističkog vrednovanja. Posredni cilj bio je povezivanje i promicanje interdisciplinarnog i inovativnog pristupa u razvoju turizma te dobrobiti i koristi koje one donose kroz suradnju s dionicima i korisnicima prostora, kroz održivo gospodarenje resursima u svrhu poboljšanja konkurentnosti te općeg razvitka društva.
Prijavljenim sudionicima obratila se u pozdravnom govoru direktorica Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar, Ana Kelek.

– Kontinentalni turizam nekad je bio samo dodatak turizmu na moru, nešto što se usput posjećivalo, a danas možemo kreirati ponudu samu za sebe te se razvijati dalje u dobrom smjeru. Mislim da smo napravili dobre temelje. Ako se vratimo u 2017. godinu kada su na našem području postojala 34 objekta, a danas ih ima 87. Što se tiče ležaja, 2017. ih je bilo 157 ležaja, a danas ih ima 885. Mislim da rastemo u dobrom smjeru i da tako trebamo nastaviti – govori Ana Kelek.
Ono što ju posebno veseli kao direktoricu Turističke zajednice je otvaranje kuća za odmor.
– Ako se vratimo unazad 2 godine, na našem području je bila samo jedna luksuzna kuća za odmor s bazenom, a dvije godine nakon, imamo ih dvadesetak. Registracija novih smještaja igra ključnu ulogu u generiranju broja dolazaka i noćenja – govori Kelek.
Naglašava da cijela zajednica ima koristi od ovog rasta uključujući obiteljska poljoprivredna gospodarstava, ugostiteljske objekte i restorane. Ova raznolika ponuda dodaje vrijednost cjelokupnom turističkom iskustvu na ovom području i doprinosi razvoju turizma na Bilogori.
Turistička zajednica Bilogora-Bjelovar pokriva područje grada Bjelovara kao središte Bjelovarsko-bilogorske županije i još 8 općina. Bjelovar je jedan od najmlađih gradova u Hrvatskoj i kao takav nema nekih posebnih prirodnih ili kulturnih atrakcija, stoga ih je potrebno stvoriti.
– Smještajnim objektima sudjelujemo s 51%, a udio dolazaka i noćenja je 26%, što smatram da zapravo nije malo ako uzmemo u obzir da Daruvar ima značajno razvijene smještajne turističke kapacitete te ono važnije, imaju tradiciju. Svi smo mi dali puno truda i vremena da dođemo do ove razine gdje jesmo. Nastavit ćemo i dalje i svakako nas u budućnosti vidim kao prepoznatljivu turističku destinaciju – zaključuje Ana Kelek.
U petnaestak godina Bilogora se ipak profilirala, dolazi sve više gostiju te je od jednog neatraktivnog područja, postalo područje primamljivo za mnoge goste. Dolaze čak i oni iz primorja, stoga možemo reći da je identitet stvoren.

– Identitet je ključan u izgradnji imidža i brendiranju destinacije te privlačenju turističke potražnje u konkretnu destinaciju. Ako njega nema onda nije moguće biti prepoznatljiv na turističkom tržištu i ne može se graditi tzv. „Unique Selling Point“ te nije moguće privući turiste u destinaciju. Svaka destinacija mora imati identitet koji se mora temeljiti na nečemu realnom i autohtonom te na nečemu što ima utemeljenje u stvarnosti jer turisti znaju prepoznati kad je nešto umjetno – govori Damir Krešić, ravnatelj instituta za turizam.
Marcel Medak, direktor Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije, izrazio je važnost usklađivanja s nacionalnim turističkim dokumentima.

– Prošle godine je napravljen master plan razvoja održivog turizma naše županije, a sada je trenutno u tijeku izrada operativnih planova razvoja održivog turizma županije s posebnim naglascima na smještajne kapacitete, javnu turističku infrastrukturu, marketing, ciljani marketing prema postojećim tržištima koja su već prepoznala nas kao destinaciju – govori Medak.
U cilju privlačenja više gostiju u budućnosti, planiraju stvoriti snažan motiv za posjet, uključujući razvoj adrenalinskih sadržaja kao dodatni poticaj za dolazak u županiju.
– Tu je i područje Kulturnog centra Mato Lovrak koje je samo po sebi dosta atraktivno te ga je potrebno modernizirati i digitalizirati u smjeru današnjih trendova, prilagoditi novim zahtjevima.
Povećanje smještajnih kapaciteta također je u planu, s naglaskom na razvoj hotela i mogućem otvaranju kampa u budućnosti. Osim toga, Medak ističe pozitivan trend u turizmu u prvih osam mjeseci, s povećanjem dolazaka od 33% i noćenja od 25% u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine te očekuje da će se taj trend nastaviti do kraja godine.
Igor Prka iz Agencije BMP travel, naglašava da turistički uspješni krajevi nisu postali takvi samo zato što su to odlučili, već su to postali zahvaljujući svojim prirodnim i kulturnim atrakcijama. Ključni koraci u razvoju turizma u takvim regijama uključuju promociju tih atrakcija, stvaranje turističkih paketa i ponuda koje privlače posjetitelje. Također, ističe da je smještaj od iznimne važnosti za razvoj turizma.

– Naravno bez smještajnih kapaciteta, to više nije turizam nego izletništvo – što smo i imali sve ove godine. S otvaranjem niza kuća za odmor, krenulo je u tom smjeru, a sada ide i prema pravom turističkom smještaju jer koliko znamo – ljudi koji dolaze u kuće za odmor, zatvore vrata za sobom i ne otvaraju ih dok ne krenu kući, tako da to nije ono čemu težimo, ali svakako je dobrodošlo. S ostalim smještajem koji treba biti baš turistički, a koji će privlačiti bicikliste, jahače, šetače, planinare i sve ostale koji se bave aktivnim turizmom ili žele doći zbog gastro ponude, idemo u pravom smjeru – objašnjava Prka.
Također, ističe da naša regija ima tri značajne gore – Bilogoru, Papuk i Moslavinu, svaka s vlastitim karakteristikama i ponudama, a kada se ti resursi ujedine, naša regija ima iznimno privlačnu turističku ponudu.