Jedna od točki dnevnog reda 12. sjednice Gradskog vijeća Grada Bjelovara bilo je utvrđivanje Prijedloga odluke o donošenju Programa zaštite zraka, ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama za područje Grada Bjelovara od 2022. do 2026. godine.
Program zaštite zraka koji je sastavni dio programa zaštite okoliša sadrži ocjenu stanja kvalitete zraka, prioritetne mjere i aktivnosti u području zaštite zraka, preventivne mjere za očuvanje kvalitete zraka, mjere za smanjivanje emisija onečišćujućih tvari po djelatnostima, mjere za smanjivanje ukupnih emisija iz prometa, mjere za poticanje porasta energetske učinkovitosti i uporabu obnovljive energije, način provedbe, redoslijed ostvarivanja i rokove izvršavanja mjera, obveznike provedbe mjera, procjenu sredstava za provedbu programa i redoslijed korištenja sredstava i analizu troškova i time stvorene koristi poboljšanja kvalitete zraka.
Izvjestiteljica po predmetnom prijedlogu bila je pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i uređenje prostora Grada Bjelovara.
– Propisano je da svaka jedinica lokalne samouprave koja ima status velikog grada, za svoje područje treba imati izrađen Program zaštite zraka, ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama i to za četverogodišnje razdoblje. Prošle godine je Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti raspisao Javni poziv za sufinanciranje izrade radnih podloga za taj program. Grad Bjelovar je aplicirao projekt koji je početkom ove godine odobren. Uslijedio je postupak javne nabave na kojem je tvrtka Hudec plan d.o.o. odabrana kao najpovoljniji ponuditelj. Program je potom izrađen i zadrži sve elemente koje po zakonu mora imati, izvijestila je Kristina Kocur.
Vijećnike je s detaljima programa upoznao Svjetlan Hudec, predstavnik tvrtke Hudec plan d.o.o. i voditelj izrade prijedloga programa koji je za vrijeme sjednice održao kratku prezentaciju.
– Mi smo se strogo držali zakona u smislu da smo u prijedlog programa ugradili samo ono što je predviđeno. Programom se određuju načela i mjerila za određivanje ciljeva i prioriteta, ocjena stanja kvalitete zraka, ciljevi zaštite zraka, mjere zaštite zraka i ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i slično. Tu su i redoslijed, rokovi te obveznice provedbe mjera, financiranje provedbe planiranih mjera i naposljetku praćenje provedbe cijelog programa. U Bjelovaru trenutno ne postoje mjerne postaje za praćenje kvalitete zraka, već se podaci uzimaju iz godišnjeg izvješća za Republiku Hrvatsku. Posljednje izvješće napravljeno je 2020. godine. Potrebno je naglasiti kako se mjerenje u Bjelovaru provodilo od 1998. do 2011. godine, nakon čega je ukinuto. Kroz navedeni program je predviđena izrada mjerne postaje za praćenje kvalitete zraka. Za grad Bjelovar je prijavljeno ukupno 11 onečišćivača i srećom, ne radi se o nekim alarmantnim brojkama. U najvećem dijelu riječ je o industrijskoj zoni smještenoj na jugoistočnom području od središta grada, a onečišćenje se kreće u okviru propisanih vrijednosti, kazao je Hudec.
Putem javnog poziva, Grad Bjelovar je za izradu programa ostvario 40 posto bespovratnih sredstava. Važno je naglasiti kako od ukupne površine Bjelovara, ukupno 49,4 posto odlazi na mozaike kultiviranih površina, dakle poljoprivredna područja, vinograde i voćnjake. Glavni cilj zaštite zraka je očuvanje zdravlja ljudi te poboljšanje kvalitete življenja i zraka. Svi ostali ciljevi podređeni su glavnom, dok je od velike važnosti informiranje i podizanje svijesti o kvaliteti zraka, kao i planiranje financijskih sredstava za provođenje mjera. Za postavljanje mjerne postaje predviđeno je milijun kuna. Također, u planu je izrada zelene infrastrukture Grada Bjelovara po kojoj bi se poticala sadnja zelenila i sadnja zelenih površina u vrijednosti pet milijuna kuna godišnje. U okviru ovog segmenta očekuje se financiranje iz raznih izvora, a ne samo iz gradskog proračuna.
U raspravu se uključio vijećnik Damir Bajs (DAMIR BAJS NL), koji smatra da se kvaliteta zraka u Bjelovaru određuje na temelju prosječnih parametra za područje Republike Hrvatske, što ne garantira prikaz stvarne situacije. Vijećnika stoga zanima kada građani mogu očekivati postavljanje mjerne postaje.
– U prezentaciji smo jasno vidjeli da kvaliteta zraka u našem gradu nije upitna. Zajedno s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo smo napravili peludnu prognozu, a na današnjoj sjednici možete vidjeti da aktivno radimo i na Programu zaštite zraka, ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama. Također, s Visokim učilištem u Bjelovaru surađujemo po pitanju mjerne stanice za praćenje kvalitete zraka, što bi trebalo biti gotovo tijekom listopada ili studenog, odgovorio je Igor Brajdić, zamjenik bjelovarskog gradonačelnika.
Dakle, ideja je postavljanje mjerne stanice u sklopu državnih mjernih postaja, a očekivano je i uključenje u sustav na nivou Republike Hrvatske.
– Dio za koji je zadužen VUB je nešto slično ovome što je danas prezentirao gospodin Hudec, no s obzirom na to da Veleučilište nije certificirano za izradu mjerne stanice, postoje određene razlike. Uređaj će mjeriti kvalitetu zraka i bit će relevantan pokazatelj, no ako dođe do sudskog procesa, uređaj neće imati tzv. “sudsku težinu”, pojasnio je Brajdić.
S obzirom na to da se radi o iznimno skupom uređaju, u slučaju ulaska u državnu mrežu, postoji velika mogućnost da DHMZ refinancira postavljanje prave mjerne postaje. U suprotnom, projekt za kupnju postaje bit će prijavljen na neki od natječaja. Program zaštite zraka, ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama prvi je korak za daljnje djelovanje.
– Mislim da je rasprava otišla u krivom smjeru. Naime, poznato je da postoji Registar onečišćivača zraka RH u koji onečišćivač sam upisuje vlastite podatke. Na temelju toga dobivamo više teorijsku praksu i mislim da građanima ona ne znači previše. Mjernu stanicu će izraditi VUB koji nema papir kojim se potvrđuje atest. Jedini pravi način za utvrđivanje problema, poput nedavne situacije s Kronošpanom je pravovaljana reakcija Grada Bjelovara i naših građana koji su inzistirali na dolasku inspekcije i provedbi izvanrednih mjerenja, istaknuo je Ante Topalović (HDZ).
Sudeći prema navedenom, podloga za pokretanje cjelovitog sustava praćenja kvalitete zraka na području Bjelovara postoji, no hoće li sve ostati “mrtvo slovo” na papiru ili će plan biti realiziran u potpunosti, vidjet ćemo uskoro.