Nedoumice oko cijena vrtića i proračuna Bjelovara: Kritike, rebalansi i potreba za transparentnošću
U utorak, 28. studenog 2023. održana je 21. sjednica Gradskog vijeća Grada Bjelovara. Od 21 izabranog vijećnika, sjednici je na nazočilo njih 15. Od brojnih točki dnevnog reda, jedna od najvažnijih bila je donošenje proračuna Grada Bjelovara za 2024. godinu s projekcijama za 2025.- 2026. godinu.

– U proračunu za sljedeću godinu, planirani ukupni prihodi iznose 89.047.610,09 eura, uključujući vlastite ostale prihode proračunskih korisnika u iznosu od 11.921.402,45 eura. Prihodi poslovanja na klasi šest iznose 81.449.744,48 eura, pri čemu su prihodi od poreza iz dohotka planirani u iznosu od 14.575.000 eura, s planiranim povećanjem od 8% u odnosu na rebalans ove godine. Unutar skupine 63, planirani su prihodi od pomoći iz inozemstva i subjekata unutar općeg proračuna u iznosu od 59.107.760,92 eura, s fokusom na kapitalne pomoći iz državnog proračuna i EU sredstava za projekte obnove zgrada, izgradnje vrtića, energetske obnove i povećanje kapaciteta za proizvodnju geotermalne energije – navela je pročelnica za financije u Gradu Bjelovaru, Mirela Bašić.
– Značajni prihodi na skupini 6 uključuju komunalnu naknadu, dok su prihodi od prodaje nefinancijske imovine planirani u iznosu od 949.109,34 eura, usklađeno s planom prodaje nekretnina za 2024. godinu. Primitci od financijske imovine i zaduživanja planirani su u iznosu od 6.648.756,27 eura, uključujući dugoročne kredite za projekte poput modernizacije javne rasvjete, izgradnje vrtića, povećanja kapaciteta za korištenje geotermalne energije te sufinanciranje energetske obnove zgrada – rekla je Bašić.
Što se tiče rashoda za 2024. godinu, planirani su u iznosu od 89.61.605 eura, uključujući rashode financirane iz vlastitih i ostalih izvora proračunskih korisnika u iznosu od 11.921.402,45 eura. Rashodi su raspoređeni po upravnim odjelima, a detalji su već prezentirani kroz programe upravnih odjela, kako je istaknula pročelnica za financije.
Damir Bajs izražava sumnju u ostvarivost navedenog proračuna.

– Dio projekata je odobren, dio nije, dio će biti. Upozorit ću da u tih 89.047.610,09 eura nisu uračunate Terme, dakle proračun bi trebao veći tri puta. Uvjereni smo da će se krajem godine ići u rebalans proračuna na niže te da će se nakon izbora proračun vratiti na iznos na koji se i očekuje – govori Damir Bajs.
Hrebak se složio sa Bajsom da će biti rebalansa.

– Proračun je realan. Važno mi je da mi na današnji dan imamo 200.000 eura u plusu. Rast od 8% nas ništa ne može iznenaditi, a to je važno jer moguće da zbog toga za neke stvari nećemo morati dizati kredite. Sve što završimo u plusu, prenosimo u sljedeću godinu u proračun da možda vrtić u ulici Viktora Bubnja izradimo bez i jednog eura kredita – to nam je cilj, a i Toplice ćemo tako moći financirati što je više moguće sa svojim sredstvima – istaknuo je Hrebak.
Hrebak navodi da Grad nikad dosad nije imao 20 projekata istovremeno, što predstavlja značajan napredak. Unatoč tome, naglašava se da brzina izvođenja projekata nije presudna. Ističe se i daljnje očekivanje vezano uz natječaj za zelenu infrastrukturu, posebno za uređenje parkova. Izražava uvjerenje da će svi projekti energetske obnove zgrada biti odobreni te se nada pokretanju privatnih investicija. Ovaj napredak predstavlja važan korak za Grad Bjelovar.

– Proračun nikad nije bio veći po iznosu te nije nikade imao toliko vrijednih kapitalnih projekata, no kada se uđe u dubinu svega toga, moramo biti svjesni da je nemoguće da se iduće godine izvrše neki projekti jer su tu neki projekti koji još nisu ni odobreni – govori Jasna Višnjević.
Situacija izgleda pozitivno s prihodima, brojnim projektima i planiranim povećanjem proračuna. Međutim, Višnjević postavlja pitanje kako se pojavljuje planirani manjak od 5 milijuna, s obzirom na optimizam gradonačelnika koji najavljuje ostvarivanje pozitivnog rezultata. Navela je da je potrebno dublje istražiti izvore tog manjka i analizirati koje stavke ili okolnosti doprinose planiranom deficitu.

– Prije je veličina proračuna bila bitna, kada je on ovisio o gradovima. Sada je bitan rebalans i izvršenje proračuna koji najviše pokazuju nekakva mjerila. Vijeće je tu bitno da odluči da se ne ostave neki problemi koji će imati utjecaja u budućnosti. Smatram da je ispravnije prikazati minus u proračunu nego izmisliti prihode od prodaje imovine pa ih povećati deset puta i onda rebalansirati prihode za koje nije realno da mogu biti ostvarivi – govori Topalović.
– Problem koji se već dugo vuče u našem gradu je što u gradskim stanovima, na račun svih nas žive ljudi koji idu u teretanu, nezaposleni su i socijalni su slučajevi. Na ovome su do sad pali svi koji su na gradskoj vlasti – iskritizirao je Toplović.
Osim toga, ističe svoje nezadovoljstvo povećanjem cijena vrtića.
– Smatram da je trebalo naći sredstva da se ne mijenja cijena vrtića na gore. Jasan mi je porast troškova, no ti svi troškovi u vrtićima ni nisu toliko narasli izuzev plaća jer vlada sudjeluje u režijskim troškovima. Isto tako, energetske obnove vrtića značajno su smanjile njihove troškove – naveo je Topalović.
Dražen Medved je kao nezavisni vijećnik podržao navedeni proračun sa nadom da će se on ostvariti.
– Izdvojen je velik novac za kapitalne projekte, no dobra je stvar što to većinom nije gradski novac. Sjajno je ako se svi navedeni projekti ostvare – rekao je Medved.
Hrebak je odgovorio na Topalovićeve kritike vezane uz cijenu vrtića usporedivši ih s cijenama vrtića u Varaždinu i Koprivnici, gdje su cijene značajno više. Naglašava prednost što se u Bjelovaru smanjuje porez te povećava plaća tetama u vrtiću, što ih izjednačava s plaćama učiteljica razredne nastave. Ovom usporedbom, pokušao je objasniti kontekst i pozitivne elemente njihove politike prema vrtićima, čime je gradonačelnik pružio argumente za opravdanje cijena vrtića.
Topalović je rekao kako ga je gradonačelnik potaknuo na temeljitije istraživanje u vezi vrtića, no istaknuo je kako će ta tema vjerojatno izazvati negativne reakcije vlasnika privatnih vrtića.
– Vjerujem da me nakon ovoga, vjerojatno neki vlasnici privatnih vrtića više neće pozdravljati. Kada smo započeli s smanjenjem cijena, tražio sam transparentnost u troškovima od vlasnika privatnih vrtića, no nisam dobio odgovor u željenom obliku. Na kraju su pristali na određenu ekonomsku cijenu – rekao je Topalović.
– Varaždin koji puno manje izdvaja za vrtiće od Bjelovara, ima ekonomsku cijenu koju je grad prihvatio za privatne vrtiće 246 eura, a za gradske vrtiće 280eura, dok je kod nas u Bjelovaru od rujna ove godine 300 eura. Možda nije problem u gradskom, nego u nekim drugim proračunima i u kalkulaciji troška vrtića – naveo je.
Dodatno, naglasio je da se prije nisu naplaćivali dodatni programi u vrtićima, a sada se naplaćuju 20ak eura. Također, istaknuo je razlike u organizaciji rada između gradskih i privatnih vrtića, poput vremena provedenog s djecom i broja teta po djetetu.
– Gradski vrtić vodi brigu da teta odgajateljica vodi program koji je izvan radnog vremena tete, dok u privatnom sve smjeste u 8 do 10 sati radnog vremena. Na svom primjeru vidim da je prosječno radno vrijeme vrtića u svakom slučaju osam sati. Isto tako treba se zapitati kako onda gradski vrtić ima puno manje grupa i puno više teta po djetetu nego privatni vrtići. Možda se ne boje koristiti svoja socijalna prava pa su češće na bolovanjima koje se u privatnim vrtićima očito toliko ne koristi. Kako je moguće da vrtić kod nas košta toliko i je li to realan trošak – zapitao se Topalović.
Na sjednici izglasan je proračun Grada Bjelovara za 2024. godinu s projekcijama za 2025.- 2026. godinu sa 13 glasova za, 4 protiv i nula suzdržanih.
POVEZANI ČLANCI
Predstavljen proračun Grada Bjelovara za 2024. godinu s 20 kapitalnih projekata