Grad Bjelovar raspisao je Javni poziv za sufinanciranje Programa sanacije i obnove pročelja i krovova građevina unutar kulturno-povijesne cjeline grada za 2023. i 2024. godinu, za što je u proračunu osigurano 265.723,00 eura. Cilj je očuvanje cjelokupne vizure grada, a posebice vrijednih povijesnih građevina s bogatim dekoracijama i detaljima u starogradskoj jezgri i užem središtu grada.
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak otkrio je više detalja.
– Vidjeli smo kako se grad mijenja kad sam centar uljepšavamo, obnavljamo i što se sve događa na bjelovarskom korzu. Upravo zbog toga smo odlučili nastaviti u istom ritmu i istim tempom te pojačati investicije i sufinanciranje Grada Bjelovara po pitanju obnove starih gradskih pročelja u samoj jezgri grada. Mi ćemo sad raspisati Javni poziv za sufinanciranje Programa sanacije i obnove pročelja i krovova građevina unutar kulturno-povijesne cjeline Grada Bjelovara za 2023. i 2024. U tu svrhu je Grad u proračunu osigurao ogromnih 265 tisuća eura, to mislim da je dovoljno da se pokrenu investicije veće od milijun eura, možda i više jer ovaj novac koji Grad sufinancira do 50 posto iznosa mi možemo sufinancirati, međutim obično se javljaju zgrade gdje to bude 10, 20 ili 30 posto učešće Grada, a ostalo su stanari – pojasnio je. Takvim je pozivima Grad od 2019. do 2022. godine pomogao u obnovi 15 građevina sa 156 tisuća eura.
Ispričao je gradonačelnik što konkretno Grad sufinancira.
– Grad će sufinancirati troškove provedbe pojedinog programa cjelovite sanacije ili obnove najmanje svih uličnih pročelja ili krovova građevine i obnove pročelja ili krova u 50-postotnom iznosu projekta, a najviše u iznosu od 30 tisuća eura po pojedinoj građevini za radove na sanaciji i obnovi pročelja ili krovova građevina. U slučaju djelomične sanacije obnove pročelja ili krova, odnosno sanacije obnove dvorišnog dijela pročelja ili krova troškovi provedbe provedenog programa sufinancirat će se u 50-postotnom iznosu koji se zadržava, a najviše u vrijednosti od 15 tisuća eura. Prijavu za sufinanciranje mogu podnijeti vlasnici građevine, korisnici, zakupnici ili najmoprimci građevine uz pisanu suglasnost vlasnika i fizičke ili pravne osobe koje upravljaju građevinom – naveo je. Ovaj poziv imao je dobar odaziv u proteklom razdoblju.
– Nama se pokazao ovaj poziv jako dobar u zadnje tri godine jer Grad sufinancira i na taj način potakne privatne vlasnike da pokrenu cijelu priču. Grad sufinancira čak do 50 posto, investitor, odnosno stanari pokrenu cijelu priču, pokrenu svojih 50 ili 70 posto novca, zakupe javnu površinu od čega Grad opet dobiva određeni novac nazad. Obično su to bile prilike za male građevinske poduzetnike koji su dobili posao i opet oni vraćaju taj novac u gradsku blagajnu tako da Grad u nekom dužem vremenskom razdoblju ostaje na nuli. Upravo zbog toga smo odlučili povećati taj iznos i promijeniti određene kriterije – poručio je Hrebak.
Davor Sušak, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo govorio je o izmjeni pravilnika.
– Na inicijativu gradonačelnika donijeli smo izmijenjeni, novi pravilnik o sufinanciranju. S 13 tisuća eura povećali smo iznos na 30 tisuća eura da bismo pratili situaciju u građevinskom sektoru. Velike su građevine, to su zahtjevna pročelja na kojima su potrebni povremeno i konzervatorski, restauratorski radovi tako da su oni bitno skuplji nego kod klasičnih fasada koje nisu u jezgri. Javni poziv se raspisuje danas, a trajat će do 1. prosinca. Prijavnice će biti dostupne na web stranici Grada Bjelovara. Mogu se prijaviti fizičke osobe, poduzetnici, suvlasnici zgrade sa stanovima putem upravitelja zgrade – naglasio je.
U centru grada ima velik broj građevina koje vape za obnovom, a ovim pozivom nastoji se potaknuti suvlasnike da krenu u takve investicije.

– Imamo propisane kriterije, znači ne radi se ovdje o najbržem prstu, nego je bodovanje i rang lista po kriterijima koji su u pravilniku. Imamo povjerenstvo koje je sastavljeno od predstavnika Grada Bjelovara, konzervatorskog odjela u Bjelovaru Ministarstva kulture, predstavnika Gradskog muzeja i predstavnika struke građevinske, arhitektonske i tržišta nekretnina. Pravilnik će biti objavljen zajedno s pozivom – kazao je Sušak.
Osvrnuo se i na bodovanje.
– Prednost, odnosno više bodova dobivaju pojedinačna zaštićena kulturna dobra, preventivno i sve ostale zgrade koje se nalaze unutar jezgre grada po vlasništvu, namjena građevine, stanje pročelja, ako je izdano rješenje od konzervatora da je potrebna hitna sanacija, te građevine će dobiti više bodova, dok će one koje su u boljem stanju dobiti manje bodova. Jedan od kriterija je i starost zgrade, one građene prije 1900. godine imaju najviše bodova, između 1900. do 1945. šest bodova i nakon 1945. najmanje bodova. Važna je i pozicija građevine, radi li se o uglovnicama koje su najistaknutije, uličnim ili dvorišnim građevinama, i po tome se boduje – napomenuo je.
Novost je Brownfield investicija, a pročelnik je pojasnio o čemu se radi.
– Novost je da napuštene zgrade koje godinama nisu u uporabi i koje su nam najvažnije da se obnove, one još dobivaju dodatna dva boda. Bit će utvrđena rang lista i po tome ćemo raditi, očekujemo 12 do 15 zgrada. 30 tisuća eura je maksimalni iznos, ali ne idu svi na to pa bi moglo 15-ak zgrada dobiti, ali to ovisi o visini investicije u ovom razdoblju – kaže. Natječaj će biti raspisan 67 od mogućih 120 dana zbog brojnih upita, ali i kako bi povjerenstvo do kraja ove godine moglo obraditi zahtjeve te kako bi radovi možda čak krenuli tijekom proljeća sljedeće godine.
– Javio nam se jedan investitor koji bi sam pokrenuo investiciju vrijednu više od milijun eura i raspitivao se oko ovog javnog poziva. Radi se o Brownfield investiciji, svi su oni pod jednakim uvjetima i pravilnik jasno određuje bodovanje, ali samo hoću reći kolika je navala. Mi smo spremni sve projekte koji su zainteresirani, Grad Bjelovar je spreman osigurati dodatna sredstva da apsolutno svaki projekt, sukladno ovom pravilniku, koji se javi može proći. Spremni smo na renesansu u obnovi ovih pročelja. Mi smo stavili sukladno potrebama 265 tisuća eura, ali spremni smo ići na tri puta više tako da sad sve ovisi koliko će biti zainteresiranih. Mi smo spremni čak sufinancirati priču kad bi se stanari dogovorili, a to će biti dosta teško, obnove bjelovarskog nebodera. Spremni smo i takav projekt podržati – istaknuo je Hrebak te otkrio da je Grad kupio zgradu u Trumbićevoj kod starog zatvora. Zgrada je u vrlo lošem stanju, no sigurno je da će ugledati bolje dane kad je se obnovi i prenamijeni.