Na geotermalnoj bušotini u Velikom Korenovu izbila je topla voda. Prvi rezultati su bolji od očekivanja jer su pokazali da je voda toplija i kvalitetnija nego što se mislilo. Izvor se nalazi na dubini 1260 metara, toplina je 83 °C, a kapacitet 30 litara u sekundi.
Radi se o strateškom projektu Grada Bjelovara „Povećanje kapaciteta za proizvodnju geotermalne energije – Infrastrukturni radovi na bušotini Korenovo GT-1“ za izradu bušotine i korištenje geotermalne energije za grijanje grada. Projekt geotermalne bušotine ukupno je vrijedan 4,4 milijuna eura, a sufinancirali su ga s 1,3 milijuna eura Vlade Kraljevine Norveške, Islanda i Lihtenštajna te s milijun eura Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, dok je ostatak financirao sam grad Bjelovar. Bjelovar će tako postati prvi grad u Hrvatskoj koji koristi geotermalnu energiju za grijanje.
Gradonačelnik Dario Hrebak otkrio je detalje samog testiranja tople vode te odličnim rezultatima.
– Imali smo sve provedeno u subotu, planirali smo cijeli ovaj tjedan testirati bušotinu, no dolazili smo do sve boljih rezultata. Komplikacije koje se obično događaju prilikom tog testiranja ovaj put se nisu pojavile tako da smo praktički sve završili u nekih deset sati testiranja – objašnjava gradonačelnik Hrebak.
Rezultati su bolji od očekivanog, no slijede i daljnja testiranja.
– Došli smo do super dobrih rezultata. Voda je solidne kvalitete po preliminarnim testovima. Međutim, da budemo 100 % sigurni naručili smo detaljan test od Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“. Njihovi djelatnici bi uzeli uzorke vode koja izgleda dosta dobro. Išli smo testirati i protočnost. Očekivali smo 10 do 15 litara vode u sekundi, no došli smo do 30 litara po sekundi i sve je bilo iznad očekivanja i tu smo stali – kaže Hrebak.
Trenutna bušotina zadovoljava potrebe za takvu jednu poslovnu zonu.
– Kada se jednog dana popuni kompletna zona i kada će za 10, 15 godina biti više onda ćemo staviti novu pumpu jer ova pumpa s 30 litara po sekundi zadovoljava protočnost za sve ono što smo i kako smo planirali koristiti tu bušotinu – potvrđuje gradonačelnik.
Spomenuti projekt napravljen je s ciljem grijanja kompletne zone gdje se mogu napraviti staklenici, poduzetničke hale i drugo za što je potrebna toplina, ali i budućih „Termi Bjelovar“.
– Građani obično misle da je ta bušotina za Terme. Ona će samo 1/10 svog kapaciteta koristiti za grijanje Termi jer mi za Terme imamo već jednu drugu bušotinu koju smo napravili prije tri do četiri godine gdje je vrhunska kvaliteta vode. S ovom bušotinom planiramo izgraditi staklenike i snabdijevati ih toplom vodom. Znamo da smo bili poljoprivredni kraj. Doista možemo napraviti jednu revoluciju po pitanju poljoprivrede gdje možemo s toplom vodom uzgajati one poljoprivredne kulture koje će stvarati konkurentnije proizvode. Isto tako, proizvodnja cvijeća. Umjesto da ljudi u staklenicima proizvode cvijeće i griju ga sa skupim plinom mogu ga grijati s dosta jeftinom vodom. Tako da ja u konačnici očekujem da će ova zona od 80 hektara veličine, u koju ulazi brza cesta, biti vrlo brzo popunjena u idućih nekoliko godina. Da će stvarati nove vrijednosti, zapošljavati nove ljude jer mi imamo nešto što nema nijedan drugi grad u Hrvatskoj, a to je da uz brzu cestu koja dolazi, uz dostupna zemljišta, uz toplu vodu imamo i najmanje poreze u državi. Očekujem jedan tsunami investicija u Bjelovaru po pitanju popunjavanja poduzetničke zone Korenovu – opisuje gradonačelnik.
Trenutno je u tijeku projektiranje kompletne poslovne zone u Velikom Korenovu.
– Projektiramo je, ove godine bismo trebali početi raditi samu zonu. Ide sve po dobrom planu i s dosta optimizma gledam na sve ovo – kaže Hrebak.
Potvrđuje kako su s ovom bušotinom i testiranjima dobili vrijedne podatke.
– S ovom bušotinom smo dobili podatke koji nam jako puno toga govore. Govore nam da grad leži pod ogromnim količinama tople vode i sad, praktički, imamo podatke da sve što smo pronašli u Korenovu u relativno istom obliku možemo pronaći u bilo koje dijelu grada – smatra.
U planu je i prijava na natječaj Agencije za ugljikovodike koja može izdati dozvolu da cijeli Bjelovar postane jedno geotermalno istražno polje. Tu su i planovi za još dvije nove bušotine kojima bi se grijao veliki dio grada.
– Do 1. travnja je raspisan natječaj Agencije za ugljikovodike koji čekamo već dvije godine na koji se planiramo javiti. Kreću i projektiranja dokumentacije i sve ono što je potrebno za prijavu. Očekujemo da će nam Agencija za ugljikovodike izdati dozvolu da cijeli Bjelovar postane jedno geotermalno istražno polje. Onda kreće projektiranje dvije nove bušotine kojima planiramo grijati grad. Prva bušotina bi bila na Levijevom brijegu, druga na Gradskom stadionu i onda imate u krugu 700 metara ogromne potrošače, stambene blokove, škole, bolnicu, trgovačke centre, policijsku upravu, dom umirovljenika, imamo i škole, vrtiće. Dakle, sve to mi planiramo grijati na toplu vodu u idućih nekoliko godina – navodi gradonačelnik.
Navedeni projekti planiraju se financirati iz Europskih fondova, a gradonačelnik je naglasio koliko je važno to što su otkrili.
– Ono što je najslađi dio priče sve to će biti dostupno s financiranjem upravo iz Europskih fondova tako da se pripremamo i za taj dio. Mislim da Bjelovar stvarno može biti revolucionar po pitanju korištenja geotermalne energije za grijanje grada. To je bogatstvo koje imamo i bilo bi šteta ne iskoristiti ga – smatra.
Foto: Bjelovar.info/Dario Hrebak/Canva