Na nedavnoj konferenciji za medije, bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak otkrio je mnogo dobrih vijesti o planiranim projektima u gradu. Jedna od njih je da je Bjelovaru na natječaju prošlo osam objekata koji će se energetski obnoviti.
– Energetska obnova informativno-edukacijskog centra Barutana, energetska obnova IV. osnovne škole, energetska obnova društvenog doma Trojstveni Markovac, energetska obnova društvenog doma Gudovac, energetska obnova gradske streljane, energetska obnova dijela zgrade na adresi Petra Zrinskog 4, to je sportska dvorana Taekwondo kluba Omega, energetska obnova NK Lasta Gudovac, energetska obnova Područne škole Prgomelje. Svi objekti su prošli, ukupne su vrijednosti 5,6 milijuna eura. Udio Grada Bjelovara u tim projektima je 38 posto. Ukupan iznos je ogromnih dva milijuna 167 tisuća eura, a za to dobivamo ukupnu vrijednost radova od 5,6 milijuna eura – naveo je te dodao kako je najbolje ocjene dobio projekt energetske obnove IV. osnovne škole Bjelovar, u koju je uključena i dvorana. Energetskom obnovom trebale bi se ostvariti uštede i do 70 posto.
– Ukupna vrijednost tog projekta je 2,5 milijuna eura, praktički polovica iznosa svih ovih objekata. Udio Grada Bjelovara u tom objektu je 22 posto, visokovrijedan objekt. Jedan euro koji mi izdvojimo za IV. osnovnu školu dobivamo iz europskog proračuna još četiri eura. To bi bile ogromne uštede i ja se nadam da ćemo to uspjeti financirati – rekao je Hrebak. Nažalost, svi navedeni projekti, premda su prošli, nalaze se na rezervnoj listi. S druge strane, ukupan je fond sa 40 milijuna eura podignut na više od 100 milijuna eura, zbog čega gradonačelnik vjeruje da bi bar jedan od projekata trebao u realizaciju. Dosta visoke ocjene je dobila i škola u Prgomelju gdje je Grad vlasnik zgrade, ali ne upravlja tom školom. Na istom je natječaju prošla i Tehnička škola Bjelovar, na čemu je Hrebak čestitao Županiji.
– To je važno za naš grad, tako da mislim da ćemo mi u smislu onoga što sam i obećao da će sve javne institucije biti u potpunosti energetski neovisne, mislim da idemo u tom smjeru – istaknuo je. Pokrenula su se još dva dodatna projekta energetskih obnova.
– 100 posto je pokrivenost i još uvijek ima novca, očekujemo da će nam oba projekta proći baš zbog toga što je velika svota novca u tom natječaju stavljena, a po mojoj procjeni malo je projekata. To su energetske obnove velikog odjela knjižnice u centru grada. Vrijednost radova još uvijek nemamo, ali će se isto raditi o par milijuna eura sigurno. Danas smo pokrenuli postupak javne nabave za projektanta za energetsku obnovu Gradskog muzeja zato što smo ustanovili da je dosta loše napravljena sanacija podruma i dolje još uvijek ima vlage, a s obzirom da je 100 posto pokrivenost, mi ćemo pokrenuti i priču obnove Gradskog muzeja. Dvadeset i nešto godina je prošlo od obnove. Brzo vrijeme prolazi tako da u svakom slučaju tad nije rađeno nešto posebno taj energetski segment tako da ćemo napraviti i energetsku obnovu Gradskog muzeja. Ja vjerujem da do kraja godine možemo dobiti odobrene projekte jer do 31. prosinca je rok za prijavu, a projekti se obrađuju kako koji stiže do iskorištenja sredstava – naglasio je.
I ti će projekti ući u kvotu od 200 milijuna eura projekata koje će Grad Bjelovar u idućih četiri do pet godina realizirati na svom području. Kazao je Hrebak kako im više ne moraju ulagati decentralizirana sredstva u velike projekte ustanova.
– Naravno da uvijek ima za investirati, ali više ne moramo investirati u krupne stvari kao što su sanacije krovišta, vlage, PVC stolarije, kotlovnice. U idućih deset godina se mora ulagati samo u interni dio objekata – smatra. Kroz nekoliko tjedana će se znati hoće li biti dovoljno novca za bjelovarske projekte energetske obnove. No, važno je reći da su spremni projekti Vodotehne vrijedan 13 milijuna eura, ali i studentskog doma i Sokolane.
– Tu je povećana alokacija da zadovolji sve projekte i tu smo 100 posto sigurni da će nam svi projekti proći. Stari zatvor malo kaska, ali to nam nije neka velika žurba, a još malo kaska i mala knjižnica, ali tu ne bi trebalo biti problema i 15-ica nam je ostala, to moramo još malo popeglati. Ovo mi je važno da odu ova tri objekta, Vodotehna, studentski dom i Sokolana da se nastava može odvijati normalno. Idućih godinu i pol dana sigurno ćemo imati problema s tjelesnim odgojem jer računajte da će trebati bar tri ili četiri mjeseca da Ministarstvo odobri projekte, onda idu tri mjeseca za nabavu. Računam da bi 1. svibnja ili 1. lipnja mogli krenuti radovi koji će trajati oko 15 mjeseci. Moram sam sebe demantirati jer kad sam rekao da će studenti vjerojatno ući u desetom mjesecu u studentski dom, već je to teško izvedivo. Ne zbog naše krivnje, nego jednostavno zato što su sve te procedure jako spore – napomenuo je Hrebak. Osvrnuo se i na dječje vrtiće.
– Dobili smo informaciju od Ministarstva da imamo određeni problem s Frankopanskom, naime oni ne priznaju četiri grupe i vrlo vjerojatno će se smanjiti iznos koji ćemo dobiti potpore jer Ministarstvo smatra da kad se Frankopanska sruši, a mora se, onda idemo raditi za četiri grupe. Ministarstvo kaže da to bude za dvije i dobit ćete novce za dvije jer ovi su postojeći. Pa da, ali ako se sruši, neće biti četiri iduće dvije godine, ali oni to gledaju tako i bojim se da će to biti na rubu isplativosti da idemo u tu priču, ali vidjet ćemo i odlučiti. Dobra je prenamjena doma Stjepana Radića, mislim da bi taj projekt mogao proći, nismo dobili sad nikakva pojašnjenja. Dobra informacija vezano uz javnu nabavu u Ulici Viktora Bubnja. Odlučili smo ići u izgradnju tog objekta definitivno – izjavio je. Na to se nadovezao pročelnik Zdravko Pavec.
– Javna nabava za vrtić u Ulici Viktora Bubnja je pripremljena, trenutno u našoj nabavi je sva dokumentacija koja se pregledava za prijavu, troškovnici su izrađeni i očekujemo da ćemo kroz desetak dana objaviti nabavu, procijenjena vrijednost s PDV-om je 17 milijuna kuna preračunato u eure, s tim iznosom idemo u nabavu, očekujemo da se jave zainteresirani, a vidjet ćemo gdje će nas javna nabava dovesti – rekao je. Projekt je odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja kroz program NPOO u iznosu od otprilike četiri milijuna kuna. Podsjetimo, prva procjena je bila veća od 20 milijuna kuna.
– Mi uvijek možemo do 30 posto veću cijenu prihvatiti. Mi smo financijsku konstrukciju zatvorili na četiri milijuna, treba nam još 13 milijuna kuna. Mi smo u ovoj godini sufinanciranjem dječjih vrtića kojim se smanjuje naš udio od strane države dobili 200 tisuća eura, sljedeću godinu ćemo dobiti oko 600 tisuća eura i onu godinu kad se vrtić bude otvarao opet 600 tisuća eura. Neki gradovi kao što je Sinj su populistički odlučili dati besplatan vrtić iako ne mogu svu djecu upisati, Grad Bjelovar je mogao reći snizit ćemo cijenu, ali mi idemo u drugom smjeru, a to je da svako naše dijete ima mjesto u vrtiću i na ovaj način ćemo u tri godine financijske doći do vrtića koji će brojati 64 djece i još ćemo raditi Stjepan Radić ako nam se odobri, on je oko milijun eura. Tu ćemo dobiti oko 300 tisuća eura, još Grad mora dodati svojih 700, ali ćemo dobiti vrtić s 24 djece u jaslicama, no 80 do 100 djece i dalje neće imati svoja mjesta u vrtiću – poručio je gradonačelnik. Odobren je i projekt vrtića u Ždralovima, a misli se i na studente koji bi uskoro mogli dobiti stipendije veće za 20 do 30 eura.
Što se tiče ostalih projekata, s Croscom i Inom potpisan je 3,5 milijuna eura vrijedan ugovor za bušotinu.
– Očekujem da ćemo kroz nekoliko mjeseci pokrenuti krenuti bušiti Korenovo. Treba im određeno vrijeme da nabave cijevi iz Italije koje se samo posebno rade za taj projekt pa to dosta traje. Nije bilo žalbe, evidentno je da ćemo završiti projekt do 30. travnja kako je i bilo predviđeno – naglasio je Hrebak. Govorio je i o odluci za zelene površine.
– Vidjet ćemo hoće li biti žalbe. Ukoliko će biti žalbe, morat ćemo opet neke vatrogasne mjere uvoditi i tražiti državno povjerenstvo za javnu nabavu, odnosno državnu komisiju tražiti produljenje roka jer nam ističe ugovor s tvrtkom Cvjetni atelje Marina tako da ćemo ostati bez održavanja zelenih površina. Uvijek ima nekakvih problema, ali rješavamo ih – napomenuo je.
Uskoro će krenuti novi natječaj za gradnju arhiva, za što su osigurana sredstva iz državnog proračuna u stopostotnom iznosu.
Nije se zaboravilo ni na bjelovarske toplice.
– U Saboru sam pitao ministricu za bjelovarske toplice, ona je rekla u idućih tri do četiri tjedna da bi trebalo biti donesena konačna odluka, ali to već čujemo duže vrijeme. Čak je i gospodin Bajs kritizirao ministricu po tom pitanju, postavio je dobro pitanje oko teme toplica i drago mi je da se i on počeo interesirati u Hrvatskom saboru za Terme Bjelovar. Ono što znamo definitivno je da smo prošli administrativni postupak, da su Terme Bjelovar jedan od projekata koji je prošao, međutim za sve projekte koji su prošli i u ovom slučaju neće biti novca. Sad se želi postići kao i za domove umirovljenika, Grubišno Polje isto u prvom mahu nije prošlo, međutim Vlada je dignula 50 milijuna eura kredita kojim bi svi dobri projekti prošli. Ovdje se isto spominje da bi s nekih 100-tinjak milijuna eura kredita mogli svi dobri projekti proći i ja se nadam da će tako biti s bjelovarskim toplicama, ali velika je stvar da su prošle. Zašto znamo da su prošle zato što smo dobili obavijest da se nalazimo trenutno u fazi odobrenja financijskih sredstava, a čim ulazite u tu fazu, znači da ste administrativno prošli jer ne bi vas ni evaluirali ukoliko administrativno ne zadovoljavate uvjete. Vidjet ćemo koji će budžet biti, znate da uvijek postoji mogućnost da će biti malo manji, hoće li neki odustajati zbog toga i to ćemo vidjeti, možda se i tu otvori prostor, u svakom slučaju, to je još jedini projekt koji visi – naveo je gradonačelnik. Dodao je kako su neki politički oponenti s podsmijehom gledali na njegove ambiciozne najave projekata vrijednih 200 milijuna eura, no sad ispada da je to vrlo izgledno i realno. Jedini problem bit će pronaći 30 milijuna eura Grada, no siguran je da će se iznaći neka rješenja.
– Imamo četiri ili pet godina ispred nas, ali Grad Bjelovar nakon 200 milijuna eura više neće biti isti grad, to je sad ogromna količina novca koja se tu slijeva, ogromna količina građevinskog sektora koji će morati biti pronađen – zaključio je.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala Bjelovar.info