Na 7. izboru za najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika 2023. koji je u tijeku, među 20 najboljih projekata u Hrvatskoj stručni je žiri uvrstio dvoje mladih poljoprivrednika iz Bjelovara. Riječ je o vlasnici Kasačkog kluba Bjelovar Sandri Cerjanec i Svenu Perecu, vlasniku OPG-a Perec.
POTPORE ZA POLJOPRIVREDNIKE
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak rekao je više o gradskim potporama za poljoprivrednike.
– Grad Bjelovar podržava svoje poljoprivrednike, Igor već godinama radi na tome da naši poljoprivrednici imaju one osnovne, minimalne uvjete i minimalnu potporu koju im Grad Bjelovar sukladno financijskim okvirima i mogućnostima može osigurati. Drago nam je da imamo takve ljude koji pokušavaju nešto napraviti iz poljoprivrede koja je u Hrvatskoj pala na niske grane, ali mi se trudimo da napravimo sve što je u našoj moći da uspješne mlade ljude koji žive od poljoprivrede i koji se bave konjičkim sportom i turizmom da ih podržavamo, pomažemo im i da osjećaju da u Gradu imaju podršku – naveo je.
Poljoprivredne proizvode domaćih proizvođača u suradnji s udrugom Dar Bilogore pokušavaju plasirati na bjelovarsko tržište. Gradonačelnik je obećao daljnju podršku Grada, konkretno njegovog zamjenika te resornog Odjela za gospodarstvo gdje spada i poljoprivreda.
– Velika je stvar kada dvoje poljoprivrednika iz Bjelovara, konkretno Sandra Cerjanec iz Bjelovara i OPG Sven Perec iz Šandrovca sa sjedištem, ali s poslovanjem u Bjelovaru, uđe među top 20 najboljih mladih poljoprivrednika u Republici Hrvatskoj. Do 19. srpnja je otvoreno glasovanje pa pozivam ljude da glasuju za ovo dvoje mladih perspektivnih ljudi – naglasio je zamjenik gradonačelnika, Igor Brajdić.
Podrobnije je opisao čime se Sandra i Sven bave.
– Sandra se bavi ekološkom poljoprivredom gdje je Grad podrška unazad pet godina sa svojim potporama i isto tako se bavi konjičkim turizmom i terapijskim jahanjem u suradnji s udrugom OSIT. Grad Bjelovar je osigurao 500 četvornih metara kocki putem javnog poziva za popločavanje da kad osobe s invaliditetom dođu ovdje, da mogu lakše doći do svog konja i odraditi terapijsko jahanje. Isto tako, Sven je započeo svoj put uz prodaju svojih proizvoda, batata i tjestenine na Sajmu i u Bilogorskoj košari. Nakon toga se proširio na područje cijele Hrvatske, ali tu je sve krenulo uspon i suradnja Grada s mladim poljoprivrednikom – naveo je dogradonačelnik.
SANDRA CERJANEC SE BAVI EKOLOŠKOM POLJOPRIVREDOM
Vlasnica Kasačkog kluba Sandra Cerjanec ispričala je više o svom poslovanju.
– Ja se bavim ekološkom poljoprivredom, proizvodnjom hrane za životinje. Potpuno smo samodostatni u prehrani naših konja koji su također u ekološkoj poljoprivredi. Bavimo se uzgojem kasačkih konja, školama jahanja za osobe svih uzrasta, terapijsko jahanje koje nam je u zadnje vrijeme fokus gdje imamo jako dobru suradnju s udrugom OSIT, a koju planiramo i proširiti, planiramo da njihovi korisnici jednom tjedno dolaze potpuno besplatno na terapiju ovdje u naš klub. Svakako bih zahvalila Gradu Bjelovaru na 500 četvornih metara kocki koje smo dobili jer će nam puno pomoći da uredimo ovaj prostor, parking, prilazne putove i sve ostalo što nam treba da bismo bolje obavljali sve djelatnosti kojima se bavimo – naglasila je.
TJESTENINA S BATATOM S OPG-a PEREC
Vlasnik OPG-a Perec, Sven Perec uzgojem batata se bavi posljednjih sedam godina, a nešto kraće radi i tjesteninu.
– Tijekom uzgoja smo primijetili da kod proizvodnje ostaje jako puno druge klase batata. Tu drugu klasu batata ne želi nitko otkupiti ili su cijene mizerne pa smo odlučili tu drugu klasu batata preraditi u tjesteninu i sada proizvodimo tjesteninu s batatom. Premium durum krupici dodajemo 30 posto batata i dobivamo jedan vrlo zanimljiv, inovativan, nutritivno poboljšan proizvod. Osim tjestenine s batatom, radimo i tjesteninu čiste durum krupice, dodajemo crnilo sipe i špinat i u zadnje vrijeme smo krenuli i s butternut tikvom. S obzirom da u Hrvatskoj ne postoji mlin za durum pšenicu, posijali smo je i odvezli na jedan kameni mlin pa ćemo uskoro imati i integralnu tjesteninu sa svojim brašnom. U tu integralnu tjesteninu isto ćemo kombinirati s batatom tako da proširimo našu lepezu proizvoda – istaknuo je.
EVO GDJE SE MOGU KUPITI PROIZVODI S OPG-a PEREC
Suradnju s Bilogorskom košarom smatra vrlo dobrom, a nakon plasiranja proizvoda ondje, krenulo je širenje dalje i prezentacije po sajmovima. Danas se proizvodi s potpisom Perec mogu kupiti u pet-šest trgovina u Zagrebu, na pet velikih platformi, u Bjelovaru u Bilogorskoj košari i Pekari Rajić, u Đurđevcu u Podravinoteci, na Braču i uskoro u Karlovcu. Sven je otkrio kako durum pšenicu melje kod Dedinog mlina u Slatini, ali i da je zadovoljan testnim uzorcima integralne tjestenine koju trenutno razvija.
U PROIZVODNJI TJESTENINE KORISTI KRUPICU DURUM PŠENICE
Pojasnio je zašto mu je važno u proizvodnji tjestenine koristiti upravo krupicu durum pšenice.
– Postoji puno proizvođača koji koriste obično bijelo pekarsko brašno za proizvodnju tjestenine. To nije brašno za tjesteninu, nego za pekarske proizvode i svi koji žele postići kvalitetnu tjesteninu moraju koristiti isključivo krupicu durum pšenice. To je tvrda pšenica, manji su prinosi i nutritivno je daleko vrjednija nego obično bijelo pekarsko brašno. Naša tjestenina ima 15 grama proteina na 100 grama što je vrlo visok postotak proteina – pojasnio je Perec koji sada mjesečno prodaje oko tisuću vrećica tjestenine s batatom koju suši 14 sati na maksimalnoj temperaturi od 60 stupnjeva Celzijevih. No, moglo bi se i više.
– Kapacitet pogona je tri tone suhe tjestenine mjesečno i težimo postići taj maksimum, a kada to uspijemo, da bi se proširili, morat ćemo kupiti nove strojeve – kazao je te dodao kako vjeruje da će do kraja godine morati zaposliti nekoga zbog povećanja opsega posla.
Do 19. srpnja je otvoreno glasovanje pa glasajte i vi!
Više na Facebook profilu.
VELIKA ANKETA JUTARNJEG Izaberite najboljeg mladog poljoprivrednika u 2023. godini
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info