Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak obišao je radove koji su započeli na zgradi starog zatvora u Ulici Matice hrvatske 16. Riječ je o konstrukcijskoj obnovi koja mora biti dovršena do 30. lipnja ove godine, što je uvjet kako bi nakon toga zgrada mogla u cjelovitu obnovu.
– Ona je jedina u punom smislu riječi od svih ovih zgrada u stopostotnom vlasništvu Grada Bjelovara, mi smo zgradu prije nekoliko godina isparcelirali tako da smo je odvojili od stanova koji su u privatnom vlasništvu tako da je ona 1/1 u gradskom vlasništvu. Zgrada starog zatvora, povijesna, konzervatorski zaštićena zgrada i niz godina nije bilo sredstava da se ona obnovi kako bi trebala i kako ona zaslužuje. Naravno da ju je u takvom stanju potres dodatno uzdrmao, ali to ne znači da se treba srušiti, dapače, ta zgrada je u solidnom stanju vjerovali ili ne, bez obzira na njen izgled, međutim problem je što je konstrukcijski dobila oštećenja i zadovoljava sve uvjete za konstrukcijsku obnovu Ministarstva kulture jer je jedna od starijih zgrada u Bjelovaru i kao takva definitivno zaslužuje da bude obnovljena. Vidio sam komentare nekih sugrađana zašto obnavljamo sve te starudije. To nisu starudije, to je naše bogatstvo, povijest, kultura i nju moramo sačuvati. To je politika Europske unije, da daju nama sredstva da sačuvamo svoju kulturu, povijest i baštinu – naglasio je Hrebak.
Otkrio je kolika je vrijednost ovog zahtjevnog projekta.
– Ukupna vrijednost radova na ovom objektu je dva milijuna i 20 tisuća eura i jučer smo za sve zgrade za koje smo dobili sredstva Ministarstva kulture dobili ugovore kojim nam u potpunosti 30 milijuna kuna koliko nam je otprilike nedostajalo pokriva iz Fonda solidarnosti – kazao je.
Zadovoljan je što na zgradi starog zatvora rade bjelovarske tvrtke.
– Ovdje su još dvije tvrtke dobile na gradskom natječaju posao, radi se o tvrtki Begeom i tvrtki Demaring, dok nadzor vrši tvrtka B projekt. I te tvrtke će uzeti dodatna tri ili četiri kooperanata s područja županije jer smo mi potrošili cijelu građevinsku operativu našega grada – istaknuo je Hrebak te dodao kako će zbog posebnosti radova doći i neki stručnjaci iz Zagreba i Virovitice.
Podsjetio je i koja je predviđena namjena ove zgrade nakon obnove.

– Oko 600 četvornih metara poslovnog prostora moći će se ovdje napraviti, javnog poslovnog prostora. Tu ćemo useliti Tehnološki park s tvrtkama, malim startupovima koji će, vjerujem, biti iznjedreni iz našeg Veleučilišta i to je ona suština priče gdje mi želimo doista Tehnološki park uzdignuti jako visoko na društvenoj vrijednosti u gradu – naveo je Hrebak.
Pojasnio je dodatno zašto su morali tražiti još novca od Ministarstva kulture kako bi se pokrili svi troškovi.
– Mi smo krajem 2021. godine radili procjene i s konzervatorima obilazili zgrade. Mi smo tad procjenjivali koliko ona košta na najjednostavnijim formulama, bruto površina puta zadani okviri. Temeljem toga smo dobili sredstva bez dokumentacije. Naravno, mi kad smo dobili sredstva, morali smo hitno prionuti izradi dokumentacije. Kad se dokumentacija napravila, već se tad vidjelo da je to praktički duplo od tih procjena prije godinu i pol dana, a onda je još tržište samo preko natječaja pokazalo dodatna povećanja – rekao je gradonačelnik te zahvalio cijelom bjelovarskom građevinskom sektoru koji je preopterećen, no prepoznao je važnost ovih obnova i prihvatio se posla.

Kruno Benković, direktor tvrtke Begeom inženjering ispričao je na čemu se trenutačno radi.
– Sad smo u fazi pripremnih radova, demontaže žbuke, postave skele, razgradnje podova i stropova. Dosta dobro ide i nadam se da će već od idućeg tjedna krenuti s prvim statičkim obnova, betonažama, armiranjem i tako dalje – otkrio je te potvrdio kako će sve biti gotovo do 30. lipnja, 2023.
– Kolega Dejan Marinić i ja smo podijelili radove, dobar dio radimo zajedno, jedan dio po troškovniku radi njegovo poduzeće, jedan moje. Mislim da neće biti većih problema i zasad je sve u redu – naglasio je Benković.
Dejan Marinić, direktor tvrtke Demaring pojasnio je zašto su radovi zahtjevni.
– Radovi jesu zahtjevni jer je zgrada neodržavana dugi niz godina i imamo puno i pripremnih radova i radova sanacije od vlage i radova konstruktivnog ojačanja. Bitno je naglasiti da smo išli s najkvalitetnijim i najmodernijim materijalima po pitanju prekida kapilarne vlage iz temelja koji narušavaju stabilnost i kvalitetu zidova. Išli smo s karbonima za pojačanje zidova kao konstruktivna obnova. Krovište će se isto u cijelosti obnoviti, ići ćemo s armirano-betonskim pločama od podova na katu i u potkrovlju sa spregnutom konstrukcijom s drvenim gredicama. Pozadinski dio građevine je u jako lošem stanju i on bi se trebao ukloniti i tu bi trebali jedan aneks, izgraditi novi koji bi bio implementiran s ovom postojećom građevinom koji bi imao glavni ulaz, stubište, sanitarne čvorove i sve ono što treba po svim pravilnicima i propisima – zaključio je Marinić.