Na Bjelovarskom sajmu danas su konferenciju za medije održali njegov direktor Zlatko Salaj uz župana Bjelovarsko-bilogorske županije Marka Marušića te dogradonačelnika Bjelovara Igora Brajdića. Povod konferenciji je potpisivanje sporazuma između Ministarstva poljoprivrede i Bjelovarsko-bilogorske županije kojim je dogovorena financijska pomoć u troškovima sanacije krovišta na nekretnini u kojoj se održava Državna stočarska izložba na sajamskom prostoru u Gudovcu. Bjelovarsko-bilogorskoj županiji za tu je namjenu odobreno 320 tisuća eura.
Direktor Bjelovarskog sajma Zlatko Salaj otkrio je kako se ove godine slavi 30 godina od osnutka sajma.
– Od nekih velikih ulaganja kada je sajam krenuo prvo je kupljen bio prostor od tvrtke Koopexport. To je bila nekad farma, blato do koljena, dakle nije bilo auta, nije bilo ovih hala koje su sad na prostoru koji još uvijek nisu ni dovoljni, nije bilo ničega. Dakle, napravljeno je dosta toga u tih tridesetak godina, ali ja kažem da smo još uvijek na blagom početku. Prije 20 godina, 2003. godine je Ministarstvo poljoprivrede sudjelovalo financijski u izgradnji aukcijske dvorane. Sajam se izgrađivao sa svojim sredstvima i uz pomoć naravno Grada i Županije. Nije bilo fondova, izgrađivali smo i putem kredita otplaćivali, a aukcijsku dvoranu je ministarstvo sudjelovalo otprilike jednu trećinu izgradnje 2003. godine. Došlo je vrijeme da se povijest ponavlja, ali ja se nadam da će se ta povijest sad ponavljati malo češće, a ne svakih 20 godina – poručio je. Da je izmjena azbestnog krovišta itekako potrebna, uvjerila se prošle godine i sama ministrica poljoprivrede.
– Krovište je veliko 2700, dakle skoro 3000 četvornih metara. To krovište nije maleno, a evo sad ova rupa je novonastala ovih dana. Još ćemo ovaj sajam odraditi kako smo odradili i prošlogodišnji, nije baš bilo puno bolje, na onoj strani ima isto rupa, molimo se Bogu da bude bolje vrijeme, ali što je tu je. Došli smo do toga da se to krovište bude promijenilo jer to je stvarno jedna od rak rana Sajma s obzirom da se u ovoj staji odvija državna stočarska izložba i jedina državna stočarska izložba na teritoriju RH, gdje nam dolazi stoka s područja čitave RH, gdje nam dolazi sva stoka koja postoji u Republici Hrvatskoj, od onih autohtonih do modernih pasmina, dakle prezentacija onog čega imamo. Čak je bilo upitno hoćemo li je održati, ali ovo je sad jedan znak svjetlosti i za naše izlagače da još odradimo ovaj sajam i da od iduće godine krećemo u normalnoj dvorani – naveo je direktor Sajma koji je odradio proces javne nabave, odabrao projektanta i već su u izradi projekti i troškovnici koji bi trebali biti dovršeni za otprilike dva tjedna.
Prisjetio se i najgoreg vremena poslovanja Sajma, tijekom pandemije koronavirusa kad su nastali dugovi i jedva su uspjeli opstati zbog velikih troškova i nemogućnosti održavanja manifestacija. No, situacija se stabilizirala.
– Možemo reći da smo vratili i one dugove koje smo imali i da smo tvrtka koja danas stabilno posluje. Naravno, nismo toliko jaki, slobodno mogu reći da nijedan sajam ni u svijetu nije toliko jak da se sam izgrađuje, već u suradnji sa svojim vlasnicima. Obično je to lokalna uprava, samouprava ili država. Imamo trenutno u izradi strategiju razvoja Bjelovarskog sajma za malo duži broj godina gdje ćemo odrediti prioritete. Ovo je sad interventno što radimo, ali naravno, to je samo početak. Krenut ćemo i ima još mnogo toga, od izgradnje hale i tako dalje – otkriva. Spomenuo je i problem koji imaju pri osiguravanju novca za projekte koje žele ostvariti.
– Malo smo u problemu što se tiče novca Europske unije jer se ne možemo javiti na gotovo nijedan natječaj s obzirom da smo u vlasništvu lokalne uprave i samouprave, a trgovačko smo društvo koje zarađuje. Doći će i do nečega gdje ćemo se mi moći javiti kad napravimo strategiju, ja očekujem uz dobru suradnju Grada i Županije da ćemo još veće pomake pokazati u narednih nekoliko godina – istaknuo je Salaj.
Bjelovarski dogradonačelnik Igor Brajdić nije skrivao zadovoljstvo zbog sve boljeg poslovanja Sajma.
– Izuzetno mi je drago što se nastavljaju investicije i da je Sajam konačno došao na zdrave noge, da se osovio, da pozitivno posluje nakon svog onog negativnog razdoblja uzrokovanog prvenstveno koronom. Vidjeli smo da imamo uspješan Proljetni sajam s jako puno posjetitelja, pred nama je i Jesenski sajam. Ovdje se održava državna stočarska izložba i to bi stvarno bilo šteta da Grad Bjelovar kao središte Bjelovarsko-bilogorske županije i naš sajam izgubi epitet državne stočarske izložbe koja se održava samo ovdje. Zbog toga se zahvaljujem i Županiji kao većinskom vlasniku Sajma, Ministarstvu poljoprivrede na ovom hvalevrijednom ulaganju – naglasio je te dodao kako je na sastancima s predstavnicima konjogojstva i konjičkim udrugama doznao da je ovo nužno ulaganje kako bi se državna stočarska izložba nastavila održavati na Bjelovarskom sajmu.
Govorio je i o boljkama Sajma.
– Nisu ovo jedine investicije, moramo poraditi i na drugim, na popravljanju još dodatno uvjeta, posebice parkinga. Što se tiče Jesenskog sajma, vjerujem da će to proći u redu, ali što se tiče Proljetnog sajma, zajedničkim snagama moramo poraditi da nam se ne dogodi više onakvo stanje kakvo se dogodilo na proljetnom sajmu što se tiče parkinga. S jedne strane je to slatka briga zato što je to dokaz uspješnosti sajma i njegove posjećenosti, a s druge strane je problem jer moramo stvoriti dodatna parkirna mjesta koja dosad nismo imali – zaključio je Brajdić.
I bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić sretan je zbog pomoći državnog vrha Bjelovarskom sajmu.
– Zaključkom Vlade osigurano je 320 tisuća eura za sanaciju krovišta na ovoj hali. Nije bilo jednostavno dobiti te novce, ali najvažnije je da smo to uspjeli nakon mnogih teških sastanaka. Dovedeno je u pitanje bilo održavanje državne stočarske izložbe. Zaista su to velika ulaganja koja bi bila jako teško za nas sve odraditi bez pomoći Vlade, odnosno Ministarstva poljoprivrede i zato još jednom veliko hvala njima. Našim zajedničkim radom smo uspjeli da nakon dvije godine sajam financijski posluje i onda se dogode ovakve stvari koje su nužne i koje mi bez pomoći Ministarstva ne bi mogli sami odraditi, odnosno puno teže bi bilo odraditi – napomenuo je.
Osvrnuo se na nemogućnost prijave Sajma na fondove.
– Otežavajuća nam je okolnost da se mi kao Sajam ne možemo prijaviti na određene fondove, tako da dosta ovisimo o poslovanju Sajma i o pomoći Grada i Županije. Ono što nam predstoji s obzirom da smo potpisali sporazum s Ministarstvom poljoprivrede je da krenemo u proceduru što se tiče javne nabave. Ako sve bude po planu, mi bi do kraja ove godine, odnosno do početka Proljetnog sajma imali kompletno promijenjeno krovište. Proceduru moramo poštovati, ali najvažnije je da su osigurana sredstva i da se konačno ovo krovište promijeni i da ne dovedemo u pitanje održavanje državne stočarske izložbe jer kada se ona jednom izgubi i ode iz našeg grada, onda ju je jako teško ponovno vratiti – ukazao je župan. Na kraju je poručio kako ulaganja u Bjelovarsko sajam neće stati ni u budućnosti.
– Mi ćemo iz godine u godinu gledati kako na najbolji mogući način ulagati u Bjelovarski sajam jer je to brend naše županije, ali i zemalja u okolici. Cilj nam je da se Bjelovarski sajam ne svede samo na dvije manifestacije godišnje, nego da on djeluje i radi što više tijekom godine, a samim time će i financijska situacija biti sve bolja i bolja. Ovo je samo početak i ja sam siguran i u buduću dobru suradnju, a sve u korist razvoja našeg Bjelovarskog sajma – zaključio je Marušić. (Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info)