Danas je u Bjelovaru na okruglom stolu, koji se održao u KMC Bjelovar, prezentiran pregled dosadašnjih rezultata na putu do prelaska na puni kapacitet iskorištavanja geotermalne energije u okviru projekta „Izrada tehničke dokumentacije za korištenje geotermalne energije na području Velikog Korenova – Korenovo GT 1“.

Uvodnu riječ je održao Zvonimir Žarec, direktor tvrtke Terme Bjelovar d.o.o., a sudionici panela su bili:
– Martina Tuschl, direktorica Sektora za geotermalnu energiju, Agencija za ugljikovodike
– Tomislav Đurić, Stariji istraživač, Odjel za obnovljive izvore energije, klimu i zaštitu okoliša, Energetski institut Hrvoje Požar
– Gabrijel Deak, zamjenik gradonačelnika grada Svete Nedelje
– dr. sc. Vladislav Brkić, izv. prof., dekan Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta
– Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara
Gradonačelnik Dario Hrebak istaknuo je kako se Bjelovar želi pozicionirati kao grad koji će prvi u Hrvatskoj koristiti geotermalnu energiju.

– U sklopu ovog projekta energija i klimatske promjene Kraljevine Norveške, Islanda i Lihtenštajna ostvarili smo potporu od 1,3 milijuna eura. Grad Bjelovar je tu još dodao svojih 1,4 milijuna eura i Vlada RH preko Ministarstva regionalnog razvoja, odnosno Fonda za sufinanciranje još milijun eura. Danas smo nakon mnogih godina priprema dobili bušotinu gdje imamo temperaturu vode 83 °C u ležištu, preko 70 °C na izvorištu. To je dosta veliko otkriće koje je veliko iznenađenje za hrvatske prilike – objašnjava.
Hrvatska je bogata geotermalnim nalazištima, no u početnim je koracima na tom području. Gradonačelnik Hrebak ima mnogo planova po pitanju iskorištavanja geotermalne energije u Bjelovaru.
– U svakom slučaju, Hrvatske je bogata geotermalnim nalazištima. Cijeli ovaj panonski dio Hrvatske ima visoki geotermalni toplinski gradijent i možemo od toga jako puno iskoristiti kao gradovi. Grad Bjelovar će ići u dva smjera. Jedan smjer je grijanje grada, pripremamo dvije nove bušotine koje ćemo smjestiti u samom centru grada i grijati bolnice, škole, vrtiće itd.. Drugi smjer je poduzetnički gdje u zoni u kojoj smo izgradili bušotinu planiramo uskoro izgraditi vrelovod i pozicionirati bušotinu tako da u najvećem hrvatskog gradu s najmanjim porezima dobivamo investicije koje će se bazirati na toploj vodi, besplatnim energentima, jeftinim cijenama grijanja – navodi.
Poslao je i poruku investitorima.
– Želimo postati snažnu poruku investitorima: dođite u Bjelovar, investirajte u Bjelovar, ovdje vas očekuje topla voda i najmanji porezi u državi pa će vaš euro vrijediti više u Bjelovaru nego bilo gdje u Hrvatskoj – kaže gradonačelnik Hrebak.
Vladislav Brkić, izv. prof., dekan Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta objasnio je koliko je velik geotermalni potencijal Hrvatske.

– Ne bih rekao da je Mađarska puno ispred nas budući da zajedno dijelimo panonski bazen kojeg definira geotermalni potencijal, odnosno temperaturni gradijent koji je 60 % veći nego prosjek Europske unije. Budući da se nalazimo u energetskoj tranziciji nalazimo niz mjera. Među prvim mjerama je Nacionalni plan oporavka i otpornosti koji stvarno stimulira ne samo lokalne zajednice nego mnoge kompanije. Trenutno je u Hrvatskoj za geotermalnu energiju vezano 28 investitora. Interes je velik. Država potiče ulaganja u geotermalni potencijal koji se ne koristi samo za poljoprivrednu proizvodnju. Ovisno koliko je temperatura visoka prvo se koristi za proizvodnju električne energije, nakon gubitka dijela temperature preostala toplina se koristi za grijanje staklenika, plastenika i stambenih objekata – kaže.
Dotaknuo se i bušotine u Velikom Korenovu te važnosti obnovljivih izvora energije.
– Grad Bjelovar, kao i područje Podravine, Međimurja i Slavonije idealno je za sve ove aktivnosti. U slučaju Bjelovara bušotina je pozitivna i očekujemo da bi se u narednih par godina, s ostalim bušotinama koje grad i država planira na ovom području, projekt uspješno završio. Prvenstveno na ovom području Velikog Korenova gdje je trenutno bušotina i kasnije u užem području grada jer je bitno da ove energente, fosilna goriva zamijenimo s obnovljivim izvorima energije, a geotermalna energija je upravo jedan od takvih – naglašava.