Gradonačelnik Dario Hrebak se na današnjoj konferenciji za medije dotaknuo dva projekta koja su najavljena za izgradnju u Bjelovaru. Radi se o projektu Zelenog centra Bjelovar i Područne škole Sjever.
ZELENI CENTAR BJELOVAR
Projekt Zelenog centra Bjelovar predstavljen je u prosincu 2023. godine, a radi se o strateškom projektu kojim će se osigurati nova gospodarsko-javna infrastruktura u okviru koje će se omogućiti razvoj novih proizvoda i usluga malih i srednjih poduzeća. Smjestit će se na prostoru dijela sadašnje Gradske tržnice Bjelovar gdje je u planu prostor za gospodarske manifestacije, sajmove i kongresna događanja čime će se povećati i gospodarska aktivnost. Unutar Zelenog centra uspostavit će se prostorni segmenti namijenjeni unaprjeđenju poljoprivredne proizvodnje i/ili prerade, poput laboratorija za analizu tla, analizu meda i slično.

Ukupna vrijednost projekta, čiji je korisnik Komunalac d.o.o. Bjelovar, a Grad Bjelovar partner, je 12.183.953,81 eura. Financijski doprinos iz ITU mehanizma je 10.356.360,74 eura. U sklopu projekta planira se i izgradnja podzemne garaže.
– Radimo i na projektu zelene tržnice. Vjerujem da ćemo u veljači pokrenuti postupak javne nabave za izgradnju Zelenog centra s podzemnom garažom s preko 200 parkirnih mjesta – pojašnjava Hrebak.
PODRUČNA ŠKOLA SJEVER
U travnju je predstavljena vizualizacija projekta Područne škole Sjever. Škola će biti izgrađena u Ulici Marije Jurić Zagorke. Vrijednost izgradnje i opremanje nove škole iznosi 19,3 milijuna eura, a imat će 25 učionica. Zgrada će biti namijenjena za 24 razredna odjela (12 razredne nastave i 12 predmetne nastave) koju će pohađati oko 530 učenika. Bruto površina škole i školsko-sportske dvorane prostirat će se na 6.267 m². Planirana veličina zgrade škole je 4.505 m², a dvodijelna sportska dvorana na 1.646 m². Nakon gradnje ove škole svi učenici u Bjelovaru ići će u jednosmjensku nastavu. U listopadu smo obišli gradilište te su tada započele pripremne radnje za početak gradnje.

Gradonačelnik Dario Hrebak dotaknuo se ovog projekta te pojasnio u kojoj je fazi realizacija.
– U petak je bio zadnji dan za postavljanje pitanja oko VI. Osnovne škole Bjelovar, odnosno Područne škole IV. OŠ Bjelovar. Dakle, 23. prosinca će biti otvaranje ponuda te ćemo onda znati koliko je ponuda pristiglo te kakve smo ponude dobili za gradnju nove škole na sjeveru grada. To je nakon toplica najiščekivaniji projekt tako da i taj dio ide prema kraju. Postupak traje nešto više od dva mjeseca, ali smo dobili službenu informaciju da 23. prosinca otvaramo ponude pa ćemo vidjeti koja je građevinska tvrtka ponudila najpovoljniju ponudu za gradnju škole. Ako bi se sve bilo u redu vjerujem da bi tijekom veljače mogla krenuti i sama gradnja – pojašnjava Hrebak.
Hrebak je istaknuo kako je zadovoljan što većinu projekata rade bjelovarske građevinske tvrtke.
– Zadovoljan sam što većinu građevinskih radova rade bjelovarske tvrtke. To je sada većinom postalo i pravilo da više od 2/3 radova po Bjelovaru, kojih ima jako puno, rade upravo bjelovarske firme. Drago mi je da su toliko ojačali i drago mi je da imamo odličan građevinski potencijal. U razgovoru s nekima od njih sam rekao da ovo nije važno samo za ovaj period od dvije godine. Nego je ovo razdoblje kada će oni strašno osnažiti, kada će steći neka nova znanja i iskustva i kada da će nakon što prođu ove dvije godine sigurno imati reference, znanje, iskustvo da grade sve u krugu 150 kilometara – napominje Hrebak.
Foto: Bjelovar.info-arhiva/Canva