U Bjelovaru se nastavlja s energetskim obnovama zgrada u vlasništvu Grada Bjelovara. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u sklopu Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra“, odobrio je Gradskom muzeju Bjelovar bespovratna sredstva za energetsku obnovu zgrade 1.792.513,50 eura. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2,2 milijuna eura. Također, Narodnoj knjižnici Petar Preradović Bjelovar u sklopu istog Poziva, odobreno je 1.114.514,50 eura, dok je ukupna vrijednost projekta 1,2 milijuna eura.
Gradonačelnik Dario Hrebak rekao je više o vrijednosti samih projekata te koliko će izdvojiti Grad Bjelovar.
– Upravo smo dobili obavijest da su nam ta dva projekta prošla. 2,2 milijuna eura je ukupna vrijednost projekta gradskog muzeja, 1,8 milijuna eura je odobreno, a ostatak će financirati Grad Bjelovar. S druge strane, gradska knjižnica 1,1 milijune eura, a od toga je 74 tisuće eura koje će dati Grad Bjelovar – navodi gradonačelnik.
Postoji i mogućnost žalbe vezano uz gradski muzej.
– Vidjet ćemo hoćemo li se možda još eventualno žaliti jer smatramo da bi nam još neki troškovi trebali biti priznati. To će prijavitelj projekta skupa s projektantima vidjeti. Na knjižnici je stvar u potpunosti jasna, tu smo zadovoljni i dobivenim iznosom i projektom – kaže.
Postavljeno je i pitanje zašto se gradski muzej obnavlja nakon 15 godina.
– Gradski muzej je lijepo obnovljen iznutra, međutim ova energetska obnova ima iznimno lošu energetsku bilancu. Prozori su obični drveni, vjetar ulazi bez ikakvih problema. Najveća stavka ovdje će biti zamjena prozora. S druge strane, postavljanje solara s unutarnje dvorišne strane za vlastitu potrošnju – dodaje.
Ono što je zanimljivo kod oba projekta je da se u potpunosti izbacuje plin.
– Plin ostaje samo kao rezervna opcija, kao jedan dodatan element. Sve se bazira upravo na novim oblicima uštede energije. Tako da, solari plus ušteda plus moderni sustavu grijanja će doprinijeti upravo tome da zgrade budu visoko energetski efikasne zgrade koje će, na neki način, biti i samodostatne – objašnjava.
U muzeju je problem i vlaga.
– Vlaga je ogroman problem i to je jedan dio razloga zašto smo se odlučili na prijavu projekta jer me nova ravnateljica obavijestila o tome da je zgrada s te strane izuzetno vlažna, da probija i da kroz neko vrijeme bi i sam podrum bio upitan za uporabu. Umjesto da sa svojim novcima to obnovimo mi smo odlučili iskoristiti europske fondove kako bismo obnovili ove dvije naše jako važne institucije, a i same zgrade koje su ljepotice u centru grada – kaže.
Zgrade bi se ove godine trebale početi obnavljati.
– Pretpostavljam da ćemo mi ugovore kroz koji mjesec dobiti, da ćemo raspisati javnu nabavu i da će se ove zgrade već ove godine početi obnavljati – najavljuje.
Hrvoje Malčić, projektant iz tvrtke M PLAN d.o.o., naglasio je kako će bez obzira na energetsku obnovu objekti u tom vremenu normalno raditi.
– Radovi su takvi da objekt čitavo vrijeme može funkcionirati. Od tih nekih najgrubljih radova vezanih uz interijer je promjena stolarije. Paralelno se rješava prostorija po prostorija, objekt funkcionira čitavo vrijeme i tu nema nikakvih problema – naglašava.
Zgrade će dobiti kompletno novi sustav strojarstva.
– Imamo dizalicu topline, jedan moderan sustav vezan uz fotonapone. Imamo struju kao osnovni energent, a plin nam ostaje samo kao sekundarni dio. Ono što je na ovom projektu bio jedan od uvjeta je zadovoljavanje tih konzervatorskih uvjeta. Svi radovi koji se izvode, a i ovaj dio pogotovo stolarije. To su visokovrijedni materijali – dodaje.
Vrlo velika stavka je i isušivanje vlage u muzeju.
– Isušivanje vlage je velika stavka i velik problem i tako će se riješiti jedan dio fizike zgrade. To je velik problem i to ne samo podruma nego postoji kompletna kapilarna vlaga u objektu – kaže.
Dotaknuo se i dijela projektne dokumentacije.
– Svi radovi se izvode prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima. To su poslovi gdje ne ishodite nikakvu građevinsku dozvolu. Tako je i apliciran projekt koji je odobren zajedno s troškovnicima i, u principu, sve je spremno za javnu nabavu – objašnjava.
Ravnateljica Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar Vjeruška Štivić zadovoljna je pridošlim vijestima te dodala kako će knjižnica dobiti i lijepu zelenu površinu.
– Mi ćemo u isto vrijeme imati otvorena dva gradilišta, ali nas to svejedno veseli. Dugo smo čekali ovaj trenutak jer i jedna i druga zgrada zaslužuju brigu, pažnju i održavanje. Za naše korisnike trebamo osigurati maksimalnu kvalitetu. Kod knjižnice je zanimljivo da smo išli na zadovoljavanje uvjeta natječaja zelene horizontale. Knjižnica će prostor ozeleniti i dobit ćemo jednu lijepu vanjsku zelenu površinu za korištenje oko knjižnice. U planu je i parking za električne bicikle, električna punionica, nadstrešnica – kaže ravnateljica knjižnice.
Ravnateljica Gradskog muzeja Bjelovar Marijana Dragičević također je zadovoljna novostima.
– Za sada ove izložbe što imamo po planu za 2024. godinu idu sve dok ne budu bili ti radovi. Onda ćemo vidjeti kako ćemo se preraspodijeliti jer bi se za Dan grada trebala otvoriti „Barutana“ pa ćemo vidjeti kako će ići dinamika radova – rekla je ravnateljica muzeja.