Grad Bjelovar posjetila je delegacija predstavnika „Ureda za financijske mehanizme“ (UFM) i donatorskog partnera na Programu „Norveške uprave za vodne resurse i energiju“ (NVE), delegacija Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova te Energetskog instituta „Hrvoje Požar“ koji su u obilasku projekata u sklopu Programa „Energija i klimatske promjene“. Obišli su bušotinu Korenovo GT-1, a projekt je to Grada Bjelovara „Povećanje kapaciteta za proizvodnju geotermalne energije – Infrastrukturni radovi na bušotini Korenovo GT-1“. Bušotinom su ih proveli gradonačelnik Dario Hrebak i direktor bjelovarskih Termi, Zvonimir Žarec.
Domagoj Mikulić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja naveo je cilj ove suradnje i projekta, ali i rekao kako Bjelovar ide u dobrom smjeru.
– Cilj je proširenje geotermalnih potencijala ovdje u Bjelovaru, a kasnije će se to rezultirati i u sportsko-rekreativne svrhe za izgradnju, odnosno održivost Termi te za industrijsku zonu i samu poljoprivredu. Korist je višestruka i sve se zajedno veselimo i realizaciji ovog projekta. Manje-više u cijeloj Hrvatskoj se ovakvi ili slični programi realiziraju. Pokušava se na alternativne metode osigurati energetsku neovisnost. Bjelovar je daleko otišao, ali i svi ostali. Mi smo danas obišli i određene općine u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Jednako tako i Viroviticu i svi nekako rade u cilju iskorištenja sredstava, ali i poboljšanja uvjeta za same građane i privredu – kaže.
Dotaknuo se i daljnjih projekata.
– S nama su i naši partneri, konkretno iz Norveške. Oni su se došli uvjeriti za koju se svrhu troše ta sredstva i zato mi je drago da mogu doći i ovdje u Bjelovar i vidjeti samu konkretnu bušotinu. Nalazimo se u fazi pregovora za novo financijsko razdoblje tako da sam duboko uvjeren da će i u novom financijskom razdoblju biti potencijala za ovakve i slične projekte – objašnjava.
Direktorica norveškog instituta za vodu i energiju Gunn Oland izrazila je zadovoljstvo ovim projektom.
– Za nas je vrlo interesantno posjetiti ovo mjesto. Vidimo da imate odlične mogućnosti i geotermalni potencijal u Hrvatskoj. Mislim da ćemo se u novoj situaciji fokusirati na obnovljivu energiju. Geotermalna energija će postati još važnija u bližoj budućnosti. Ne mogu vas usporediti s Norveškom jer mi nemamo geotermalni potencijal kakav vi imate – rekla je norveška partnerica na projektu.
Zvonimir Žarec, direktor bjelovarskih Termi rekao je kako su gotovi građevinski radovi na bušotini.
– Očekujem da ćemo do kraja ovog tjedna krenuti s bušenjem. Cijevi su pripremljene i sve je došlo. Samo bušenje traje negdje 12 do 14 dana i nakon toga imamo testu fazu od tri tjedna kada će biti prezentirani svi rezultati. Drago mi je da ste tu i da su kolege došle. Oni su zadovoljni i ono što sam uspio saznati je da smo mi jedan od rijetkih projekata koji ima jako visoku fazu završenosti i mi očekujemo da će do kraja trećeg mjeseca biti sve gotovo. Do kraja trećeg mjeseca bismo trebali i povući sva sredstva koja su nam dodijeljena. Imam velika očekivanja od same bušotine. Očekujemo i dalje one rezultate, a to je da bi temperatura trebala biti između 75 i 80 stupnjeva i izdašnost bi negdje trebala biti od 25 do 25 litara u sekundi – objašnjava.
Nakon bušenja i testiranje slijede daljnji koraci.
– Sve ovisi od same zone. Zona je u projektiranju i ja vjerujem da bi do kraja godine mogli imati završene idejna rješenja. Eksploatacija bi bila realna za očekivati u sljedeće dvije godine. Čim napravimo zonu vjerujem da će se potencijalni investitori javiti – dodaje.
Gradonačelnik Dario Hrebak nije mogao sakriti zadovoljstvo ovim projektom i posjetom.
– Cijevi su konačno stigle, kroz koji dan će krenuti i bušenje. Dobili smo najavu od predstavnika naših financijera Vlade Norveške, Islanda i Lihtenštajna koji se nisu bez veze odlučili na ovakav projekt. To je prvi takav projekt u Hrvatskoj koji oni financiraju. Vrlo su teški uvjeti i specificirani, ovdje se ne radi o europskim fondovima nego se radi o grantu određenih Vlada. Dobili smo prvu kontrolu i po ovim reakcijama vidim da su baš ugodno iznenađeni dok su vidjeli do kuda su sve radovi došli jer mi praktički za pet tjedana završavamo ovu prvu fazu projekta – kaže gradonačelnik.
Gradonačelnik je i detaljnije pojasnio kako je ovaj projekt napravljen da grije pojedinu zonu.
– Taj projekt je napravljen ovdje da grije zonu. On mora promijeniti Bjelovar u smislu gospodarstva u sljedećih 20 godina. Naš cilj je jedan trokut, trokut da je Bjelovar danas grad s najmanjim porezima, da ima 100 hektara zemljišta koje povezuje brza cesta do Zagreba i da svim tim poduzetnicima, uz ove dvije stvari, dodaje i tu treću, a to je jeftina energija. Ovdje se mogu napraviti staklenici, poduzetničke hale i druge stvari za koje je potrebna toplina. Dugoročna priča u sljedećih deset godina je da napravimo ovakvih pet bušotinama u raznim dijelovima grada koje će koristiti za grijanje – navodi.
Podsjećamo, u partnerstvu s kraljevinom Norveškom, Islandom i Lihtenštajnom te uz financijsku podršku od 1,3 milijuna eura Bjelovar će postati prvi grad u Hrvatskoj koji koristi geotermalnu energiju za grijanje. Projekt vrijedan 4,4 milijuna eura, uz sufinanciranje od strane Ministarstva regionalnog razvoja i sredstava Grada Bjelovara, planira se ostvariti do 2026. godine.