Nakon što je prošao strogu proceduru kontrola vezano uz proizvodnju Bjelovarskog kvargla, OPG Maciček zadovoljio je sve uvjete i dobio certifikat za proizvodnju tog poznatog sira koji je ujedno 25. proizvod s europskom zaštitom zemljopisnog podrijetla.
Više o dobivanju certifikata rekli su zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić, vlasnik OPG-a Dejan Maciček te predsjednica Udruge proizvođača sira Bjelovarski kvargl Mirela Rajčević.
– Napokon jedna dobra vijest što se tiče kvargla iz Bjelovara. Imamo certifikat, na poljoprivrednom smo gospodarstvu Dejana Macičeka koji ga je svojim radom itekako zaslužio. To je velika stvar za Grad Bjelovar jer znamo da je Bjelovarski kvargl 25. zaštićeni proizvod iz Hrvatske oznakom zemljopisnog podrijetla na nivou Europske unije. Ovo je Bjelovarski kvargl, bilogorska receptura koja je zaštićena u Europskoj uniji. Vrijedne ruke Dejana tu je i Mirela Rajčević, predsjednica Udruge sirara Grada Bjelovara Bjelovarski kvargl. Želim pohvaliti isto tako stručnu suradnicu Maju Vrabec Madunić koja se založila i uložila veliki trud i rad zajedno s Dejanom i Mirelom, ali i bivšom pročelnicom Sonjom Novak da danas iz Bjelovara možemo ponosno reći da konačno proizvodimo Bjelovarski kvargl. Može se kupiti kod Dejana kod kuće, na bjelovarskoj tržnici, na sajmovima itd. To je bitno zato što je naš kvargl uz bok zagorskoj purici, slavonskom kulenu, dalmatinskom pršutu, ogulinskom zelju i sve su to proizvodi kojima se Hrvatska ponosi – naglašava Igor Brajdić.
Dugo je vremena trebalo kako bi Bjelovar dobio certificiranog proizvođača Bjelovarskog kvargla.
– Možemo vidjeti da nema baš puno sirara koji proizvode. To su manje-više još ostale bakice koje proizvode domaći sir i vrhnje, ali se nažalost sve manje poljoprivrednika odlučuje na proizvodnju sira – pojašnjava.
Dodaje kako sektor mljekarstva nažalost nije na visokim granama.
– Nažalost, sektor stočarstva posebice mljekarstva u Hrvatskoj danas je takav kakav je. Nije baš na nekakvim visokim granama, a pogotovo sektor koji se bavi proizvodnjom sira. Zato je ovo još jedan dodatan poticaj i zato se još više time ponosimo. Razgovarali smo i s direktorom Sirele i, nažalost, velike industrije ga ne mogu proizvoditi jer se Bjelovarski kvargl radi isključivo rukama. Zato kvargl i je poseban i zato je zaštićen, a recimo prgica nije – ističe.
Podsjetimo, Grad Bjelovar putem dva Javna poziva osigurava potpore i to za pomoć poljoprivrednicima u radu na različitim poljima, ali i za sufinanciranje certifikata za proizvodnju kvargla.
– Ključno je razgovarati s našim poljoprivrednicima. Ono što poljoprivrednici kažu mi u Gradu to trebamo napraviti. Zato i je da se 200 poljoprivrednika javlja na potpore Grada Bjelovara, to nije malo i naši poljoprivrednici znaju što ih može očekivati sutra. To radimo zajedno već sedam godina. Mi smo 13.300 eura stavili za proizvodnju Bjelovarskog kvargla na koji se može aplicirati svatko tko želi proizvoditi kvargl po zaštićenoj recepturi. Dejan ga je počeo proizvoditi, sada se može javiti na potporu i dobit će tu potporu. Također se Mirela Rajčević javlja na potpore koje imamo u gospodarstvu kako bismo pomogli tu Udrugu koja je za nas vrlo vrijedna. Nije ključno dijeliti novac šakom i kapom, govorimo kako imamo potencijala, ali nikako da ga iskoristimo – dodaje Brajdić.
Bjelovarski kvargl pokušat će promovirati na brojne načine.
– Bjelovarski kvargl ćemo sada s ponosom moći dati bilo kome tko dođe u naš grad i to kao poklon, suvenir. S ponosom možemo reći da danas imamo Bjelovarski kvargl – zaključuje.

Dejan Maciček postao je certificirani proizvođač Bjelovarskog kvargla, a ukratko je objasnio proceduru proizvodnje.
– Proces proizvodnje traje skoro tjedan dana. Zahtjevna je procedura jer se mora paziti na određene parametre te se mora voditi evidencija. Svemu je najviše zaslužna Sonja Novak koja me kontaktirala i sama predložila da krenemo u proces certifikacije. Tu je sve krenulo – pojašnjava Dejan Maciček.
Objasnio je zašto je Bjelovarski kvargl drugačiji od ostalih sireva.
– Recept je poznat i objavljen. Proizvodili smo kvargl i prije, ali razlika je u tome što smo morali obratiti pažnju na mliječnu mast u samom kvarglu. Bila je nešto viša nego što je propisano zaštićenom recepturom – objašnjava.
Objasnio je i tko mu sve pomaže u proizvodnji i prodaji.
– Na gospodarstvu ima nas devet koji sudjelujemo u proizvodnji i prodaju. Od toga je pet članova obitelji. Imamo do 50 grla muznih krava od kojih dobivamo mlijeko. Jedan dio mlijeka prerađujemo u sireve i druge mliječne proizvode. I prije smo proizvodili kvargl, sada proizvodimo samo Bjelovarski kvargl. Tjedno možemo proizvesti do 200 komada. Cijena je 2 eura – potvrđuje.

Predsjednica Udruge proizvođača sira Bjelovarski kvargl Mirela Rajčević rekla je više o samoj Udruzi te koliko je certifikat i za njih važan.
– Udruga sirara ima desetak članova. Malo nas, ali postojimo od 2006. godine te je stalno isti broj. Nastojimo ga povećati i nadam se da ćemo uspjeti. Poslali smo pozive određenim sirarima na području naše županije i nadam se da će se odazvati. Proizvođači sira jednostavno nisu bili educirani na koji način doći do tog certifikata. Sada smo prepoznali mladu nadu i on ima kvalitetan proizvod tako da smo sada malo potaknuli Dejana i motivirali da krene u to. Moram najaviti da imamo još potencijalnih proizvođača – poručuje Mirela Rajčević.
Objašnjava kako, za sada, Udruga zadovoljava količinu potrebnog sira u županiji.
– Za sada, zadovoljavamo potrebe u županiji za sirom. Ali svejedno se nadam da će nam se ostali sirari pridružiti pa da možemo povećati kapacitete proizvodnje – dodaje.