Posebno svečano bilo je jučer u bjelovarskoj katedrali Sv. Terezije Avilske kada je održan svečani događaj, blagoslov i kolaudacija novih orgulja u povodu blagdana svete Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe i pjevanja.
Treba reći kako je još 2017. godine Biskupija pokrenula nabavu novih orgulja, a austrijska tvrtka „Orgelbau Pieringer“ uspješno je završila radove i postavila orgulje na pjevalište, nakon čega su pripravljene za sviranje u obnovljenoj katedrali početkom jeseni. Johann Pieringer, s bogatim orguljarskim iskustvom, izgradio je ne samo orgulje bjelovarske katedrale već i niz drugih instrumenata diljem Austrije, Njemačke i Hrvatske. Orgulje katedrale predstavljaju najveće i najznačajnije djelo ove renomirane austrijske radionice.
mons. Vjekoslav Huzjak, bjelovarsko-križevački biskup predvodio je jučerašnje misno slavlje, tijekom kojeg su nove orgulje blagoslovljene, a nakon sv. Mise održana je kolaudacija i predstavljanje orgulja.
Biskup je istaknuo važnost crkvenih orgulja u liturgiji, naglašavajući da su one sastavnica hrvatske kulturne baštine i da imaju posebno mjesto u crkvenoj glazbi.
– Glazbeni instrument koji u crkvi i u crkvenoj glazbi ima povlašteno mjesto bogatstvom zvuka i svojim velikim glazbenim mogućnostima, a o čemu nam govore i odredbe Konstitucije o svetoj liturgiji Drugoga Vatikanskog sabora “Sacrosanctum Concilium”, zasigurno su crkvene orgulje. O tome nam svjedoči i prebogat opus instrumentalne te vokalno-instrumentalne crkvene glazbe kojoj su orgulje temeljni instrument, kao i mnoštvo velikana glazbe koji su stvarali glazbu upravo za crkvene orgulje – rekao je biskup Huzjak.
– Ne čudi nas, zato, da su naši preci svaku svoju župnu crkvu, ali i mnoge kapele, nastojali opremiti što ljepšim i glazbenim mogućnostima bogatijim orguljama kako bi mogli slaviti Gospodina svirkom i pjevanjem, tako dragim svemu Božjemu narodu u lijepoj našoj domovini Hrvatskoj. S punim pravom možemo reći kako je crkvena glazba sastavnica hrvatske kulturne baštine kojom se ponosimo i koja nas pridružuje zapadnoeuropskom kulturnom krugu – nastavio je biskup.
Orgulje, veličine trideset i tri registra raspoređenih na tri manuala i pedal, izgrađene su prema najvišim standardima, a Johann Pieringer, osnivač radionice, svojim bogatim iskustvom doprinio je stvaranju jedinstvenih instrumenata.
Biskup je naglasio da crkvena glazba, posebice kroz sviranje orgulja, doprinosi ljepoti liturgije, sjaju svetih činova te potiče zajedništvo i skladno pjevanje vjernika. Orgulje imaju posebnu ulogu u slavlju Boga, potičući dublje i intenzivnije doživljavanje odnosa s Bogom tijekom liturgijskih slavlja.

– Danas, kada se susrećemo s brojnim poteškoćama očuvanja, održavanja, ali i uporabe orgulja, što je samo dio općenitih tendencija da se vrijednosti kojima su bili nošeni naši stari stavi u drugi plan, lako možemo uočiti uzroke kriza raznih vrsta – naveo je Huzjak.
Biskup je izrazio nadu da će nove orgulje donijeti radost svima koji ih budu slušali i da će služiti na slavu Božju te je izrazio zahvalnost svima koji su sudjelovali u ostvarenju ovog velebnog djela za bjelovarsku Katedralu i liturgijska slavlja u njoj.
– Možemo sa sigurnošću reći da sakralna glazba ima veliko značenje u liturgiji Crkve, daje sjaj svetim činima, potiče nas na zajedništvo i skladno pjevanje. Orgulje u tom slavljenju Boga imaju osobito mjesto i ulogu. Svake orgulje su jedinstvene i svojim zvukom nas potiču da oplemenimo svoja srca, saberemo svoje misli i putem melodije i pjesme dublje i intenzivnije doživimo svoj odnos s Bogom tijekom liturgijskih slavlja – zaključio je Huzjak.