Bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić jutros je posjetio Osnovnu školu Mate Lovraka u Velikom Grđevcu u povodu početka nove školske godine. Riječ je o jedinoj školi s područja županije koja se uključila u eksperimentalni projekt cjelodnevne škole Ministarstva znanosti i obrazovanja.
– Vidjet ćemo kako će taj program funkcionirati, s kojim izazovima će se škola susresti, ja vjerujem da će ravnateljica i svi njeni kolege uspješno odgovoriti tim izazovima u korist naše djece zbog kojih sve ovo i radimo – poručio je župan sa željama za uspješnu novu školsku godinu svim učenicima. Otkrio je i kako se možemo pohvaliti nešto većim brojem prvašića nego prošle godine.
– Bez obzira na demografski trend pada stanovništva na području naše županije i cijele države, budi optimizam da je prošle godine bilo 920 upisanih prvašića, a ove godine 923. Idemo uzlaznom putanjom i to nam daje ohrabrenje i svakako me veseli taj podatak – kazao je. Podsjetio je i na županijske stipendije za nešto malo starije.
– Županijske stipendije su okrenute prema studentima. Mi financiramo stipendije u iznosu od 1000 kuna, s tim da su stipendije za studente medicine kao deficitarnog zanimanja smo podigli na 3000 kuna, odnosno protuvrijednosti u eurima. Na taj način želimo poticati visoko obrazovanje – naglasio je Marušić. Obratio se i prvašićima i njihovim roditeljima.
– Ulazite u jedno novo razdoblje, ono za koje mi roditelji i odrasli kažemo da je najljepše u životu. Vaš dan koji je dosad bio u potpunosti ispunjen igrom sada dobiva novu obvezu, a to je učenje. Ali, ako to učenje pretvorite u igru, a vjerujem da hoćete, onda će to sigurno biti puno lakše. Steći ćete puno prijatelja i osobe koje će vas pratiti tijekom vašeg života i to je neprocjenjivo – rekao je i poželio im da budu sretni i veseli, ali i da slušaju svoje učitelje i roditelje. Za program cjelodnevne škole ima samo riječi hvale.
– Vjerujem da ćete i drugima pokazati da je ovo bila dobra odluka jer ćemo vidjeti sve mogućnosti i prilike koje će omogućiti našoj djeci da imaju što kvalitetnije školovanje, a to je na kraju cilj svih nas – naglasio je te obećao daljnju podršku Županije. Marušić je u obraćanju otkrio kako je i sam prošle godine bio roditelj prvašića, a isto ga čeka i nagodinu. Naveo je i kako plaća produženi boravak u jednoj bjelovarskoj školi gdje djeca do 15 sati napišu zadaću i ručaju pa kod kuće mogu bezbrižno uživati s obitelji. Ravnateljica Osnovne škole Mato Lovrak Marina Balen svjesna je da je pred školom i njenim djelatnicima veliki izazov.
– Imamo potpuno novu organizaciju rada na razini školskog dana. Nastavni dan podijeljen je u tri etape, A1 je obvezna nastava, A2 čini potporu, potpomognuto i pojačano učenje i B1 su izvannastavne aktivnosti. Nakon toga, škola se otvara potrebama zajednice i potrebama učenika koji žive na ovim prostorima i mi školu otvaramo za korištenje dvorane, suradnju s udrugama, jednostavno ćemo školski prostor otvoriti da se učenici ovdje mogu osjećati sigurno i da nema dodatnih troškova za roditelje, ali isto tako moći ćemo osigurati i financiranje svih aktivnosti koje su potrebne u B2 programu – napomenula je. Navela je i koliko će vremena učenici provoditi na redovnoj nastavi.
– Ovisno o razrednom odjelu, u ovom obveznom dijelu učenici prvih razreda ostaju četiri dana do 13.15 i peti dan do 14 sati. Učenici drugog razreda ostaju svaki dan do 13.15 sati, učenici četvrtog razreda su tri dana do 14 sati, a dva dana su do 13.15 sati. U predmetnoj nastavi je to nešto drugačije, nekakav prosjek je do 14 sati, a učenici osmih razreda nešto duže, dva ili tri dana do 14.45 sati – otkrila je Balen. Važno je razlikovati cjelodnevnu nastavu od cjelodnevne škole, upozorila je.
– Cjelodnevna nastava bi značila da su učenici u školi do 17 ili 18 sati, a cjelodnevna škola znači da obvezni dio obuhvaća vrijeme do 13, 14 ili 15 sati, a sve ostalo je slobodan izbor za učenike. Mogu ostati najduže do 16 sati, a ako bude potrebe roditelja, onda ćemo organizirati B1 aktivnosti do 17 sati. Zasad znamo da postoje potrebe, pogotovo roditelja koji rade i koji iz naše male sredine odlaze u velika gradska središta na posao, oni su nam se javili i žele da njihova djeca ostaju do 16 sati na aktivnostima. Moram naglasiti da učenici sada imaju financiran odlukom Vlade RH doručak, ručak i nakon toga užinu za one učenike koji ostaju na B1 aktivnostima – istaknula je. Novi program za neke će učitelje i nastavnike značiti i veće plaće.
– Veća plaća se definira zaduženjem svakog učitelja. Svi zaposlenici škole koji rade u eksperimentalnom programu dobivaju pet posto, nakon toga je pet posto za razredništvo, dva i pol posto je svakom predmetu u A2 programu, odnosno po potpori i dva i pol posto je po satu određene B1 aktivnosti. Učitelj koji ima sva ova zaduženja može ostvariti plaću do 25 posto u odnosu na prošla zaduženja – pojasnila je ravnateljica. Navela je i koliko je prvašića ove godine upisano u njihovu školu.
– Broj učenika nam se smanjio za četiri učenika, a broj prvašića se povećao. Mi smo nakon dugo godina upisali 23 prvašića, imali smo četiri godine gdje smo imali izuzetno mali broj prvašića, ali sada ulazimo u povoljnije razdoblje, što znači da se i na području općine rađa više djece i da smo potaknuli život u ruralnoj sredini – kaže te otkriva kako ima još dobrih vijesti za roditelje čija djeca pohađaju OŠ Mato Lovrak.
– Moram naglasiti da smo za sve učenike koji ostaju u sva tri termina osigurali prijevoz što znači da roditelji neće morati dolaziti po učenike. Osigurali smo tri autobusa u odlasku, nakon šestog, sedmog i osmog sata. Osim toga, važno je naglasiti da je odlukom Vlade RH sav drugi obrazovni materijal za učenike koji su u eksperimentalnom programu osiguran – naglasila je ravnateljica Balen. Načelnik Velikog Grđevca Tomislav Pavlečić nije skrivao zadovoljstvo što se škola uključila u program cjelodnevne škole.
– Što se tiče potpore Općine Veliki Grđevac školi, ona je neizostavna već dugi niz godina, a pogotovo u ovakvom projektu koji je hvalevrijedan i ja vidim samo dobre stvari u ovom projektu. Tu djeca neće biti cijele dane u školi, neće se baviti samo učenjem, nego će imati razne aktivnosti i mislim da će im to biti jako zanimljivo – poručio je načelnik. Govorio je i o potporama za mlade obitelji gdje im Općina pomaže pri kupnji prve vlastite nekretnine, potporom za rođenje djeteta, ali i sufinanciranjem dječjeg vrtića.
– Vrtić smo prije nekoliko godina proširili s 25 na 46 djece i još nam je malen. Vidimo tu pomake i težit ćemo tome da im osiguramo bolje uvjete. Najavljena je izgradnja novog dječjeg vrtića s jaslicama za oko 100 djece i vjerujem da će biti popunjen čim se napravi – kazao je Pavlečić. Uz navedene, Općina daje i potpore svim osnovnoškolcima za kupnju bilježnica i potrebnog pribora, sufinancira autobusni prijevoz srednjoškolcima, a sufinancira i sve studente s područja općine s po 500 kuna svaki mjesec u akademskoj godini. Ranije su stipendije mogli dobiti samo odlikaši, no studenata je ove godine desetak te su im svima odlučili pomoći. Načelnik dodaje kako Općina brine o svim svojim mještanima, a pogotovo o mladim obiteljima koje su budućnost opstanka ruralnog područja.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala bjelovar.info
Foto: bbz.hr