U petak 12. kolovoza, u Centru kulture u Predavcu održana je završna konferencija projekta “Zaželi – Generaciji s ljubavlju” financiranog putem Europskog socijalnog fonda. Partneri na uspješno završenom projektu bili su Općina Rovišće, Centar za socijalnu skrb Bjelovar, Hrvatski zavod za zapošljavanje Bjelovar te Bjelovarsko – bilogorska županija.
– Projekt je primarno humanog karaktera jer zapošljava teže zapošljive žene te brine, odnosno pruža pomoć starijim i nemoćnim osobama. Pred nama je sada nastavak programa “Zaželi – faza III” čija ukupna vrijednost poziva iznosi 200 milijuna kuna i predstavlja nastavak zapošljavanja te provedbe potrebne skrbi, kratko je poručila Renata Jakić, predstavnica HZZ-a.
Podsjetimo kako je navedeni projekt u skladu s europskim i nacionalnim preporukama o unapređenju položaja žena na tržištu rada i zaštite prava žena, kao i smjernicama politika zapošljavanja država članica Europske unije s naglaskom na promicanje socijalne uključenosti i suzbijanja siromaštva, posebice zbog činjenice da će se kao sudionice ovih aktivnosti uključivati žene koje se nalaze u nepovoljnom položaju na tržištu rada, a koje će skrbiti o starijim osobama, kao i onima u nepovoljnom položaju.
– Centar je partner općinama, udrugama i svima koji provode ovakve projekte i programe. Na taj način starije osobe puno duže ostaju u svojim domovima i primarnoj sredini, dakle nisu prisiljene boraviti u određenim oblicima smještaja i skrbi. Naše društvo je sve starije i ovakvi projekti su nam od velike važnosti, kaže Danijela Popović, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Bjelovar.
Nositelj projekta “Zaželi – Generaciji s ljubavlju” vrijednog 2,8 milijuna kuna bila je Udruga umirovljenika Predavac čiji se predsjednik Stjepan Erdelja od srca zahvalio svima koji su na bilo koji način sudjelovali u provedbi, pružali potrebnu podršku i obnašali ulogu projektnih partnera.
Općina Rovišće je tako u posljednje dvije do tri godine vodila brigu o više od stotinu starijih i nemoćnih.
Tužan sam što je projekt završen iz razloga što svakodnevno primamo pozive, kako žena zainteresiranih za rad, tako i starijih osoba kojima je pomoć neophodna. Nije sve ni u obavljanju kućanskih poslova, izvršavanju svakodnevnih obveza, jer našim starijim sumještanima su jednako potrebi razgovori, kava u društvu, druženje i topla riječ. Zbog te velike potrebe smo se javili na natječaj, dobili odobrenje i mi ćemo vrlo brzo objaviti natječaj za prijavu djelatnica. Mislim da je ovaj projekt jedan od najvažnijih europskih projekata koje smo provodili na našem području. Vjerujem i nadam se da ćemo u nadolazećem razdoblju dobiti veću pomoć od strane Bjelovarsko – bilogorske županije. Razumijem da novca nema previše, no ukoliko ćemo samo govoriti da financija nedostaje, nikada nećemo krenuti naprijed, poručio je Slavko Prišćan, načelnik Općine Rovišće.
Opći cilj dvogodišnjeg projekta je povećanje mogućnosti zapošljavanja žena na lokalnom području te omogućavanje pristupa tržištu rada. Isto tako, sva znanja i vještine koje su djelatnice stekle kroz rad, vrijedan su element za potencijalno samozapošljavanje.
Kada smo davnih dana krenuli s projektom, nismo znali kako će cijela priča izgledati i da li ćemo biti uspješni. Ljudima smo poslali poruku da nisu sami i da postoji kvalitetan način za pružanje skrbi unutar njihova četiri zida. Mislim da je to najveća vrijednost cijelog projekta. Moderno vrijeme promijenilo je mnoge životne segmente. Ljudi su se dosta otuđili, manje je međusobnog pomaganja, kao i brige za drugoga. Kroz ovaj projekt je bilo zaposleno 13 žena, a sve nedoumice smo rješavali kroz zajednički dijalog, naglasila je Bojana Markotić-Krstinić, voditeljica projekta.
Koliko je projekt pomogao starijim osobama na području Rovišća najbolje govore riječi 89-godišnje bake Marije.
– Sve što nam je bilo omogućeno je za deset. Takve brige nema svugdje. Gospođa je brinula o meni, vodila me doktoru, donosila mi lijekove, stvari, hranu iz trgovine. Prije mi je bilo puno teže, o meni je brinula snajka, a nedavno sam ostala bez sina, kaže Marija Miletić.
Osim korisnika, zadovoljstvo zbog dobivene prilike na tržištu rada ne kriju ni one najvažnije osobe, odnosno djelatnice na projektu.
– Posao je bio odličan i ne previše naporan. Puno sam naučila radeći, a korisnike sam jednostavno prihvatila kao svoje roditelje. Odrađivala sam i ono što se od mene nije tražilo. Zaista mi ništa nije bilo teško, niti problematično. Prije projekta sam radila na javnim radovima, istaknula je Mara Barberić koja je brinula o ukupno četiri korisnika.