U petak 19. kolovoza, u Školsko – sportskoj dvorani Veliko Trojstvo održana je završna konferencija projekta “Bilogorski puteljak svjetlosti” kojeg je provodila Lokalna agencija Sjeverna Bilogora u sklopu programa “Zaželi – zapošljavanje žena”.
Projekt se provodio posljednje dvije godine te su uspješno ostvareni svi zadani ciljevi, točnije povećanje mogućnosti zapošljavanja žena, ulazak na tržište rada, osnaživanje i unapređivanje radnog potencijala teže zapošljivih žena, povećanje razine kvalitete života na ruralnom području, kao i socijalna uključenost korisnika projekta.

– Riječ je o hvalevrijednom projektu koji je za sve nas bio od velikog značaja, posebno za žene u radnom odnosu te najpotrebitije sumještane. Suočili smo se sa smjenom ministra i novim financijskim razdobljem, no mi vjerujemo u skorašnji nastavak projekta, kao i otvaranje novih radnih mjesta, poručio je Marko Kutanjac, načelnik Općine Veliko Trojstvo.
S načelnikovim riječima složio se i zamjenik nositelja projekta Lokalne akcijske grupe Sjeverna Bilogora.

– Koliko god smo se susretali s teškim situacijama, LAG je uvijek sve odradio i trudio se biti što uspješniji. Korijeni su se dobro primili i to se jasno vidi po ostvarenim rezultatima. Tužni smo što je projekt završio, no iskreno se nadam da ćemo u skorijoj budućnosti uhvatiti novu priliku, kazao je Josip Dekalić.
Putem programa “Zaželi – zapošljavanje žena” priliku za rad dobilo je ukupno 60 žena sa svrhom pružanja pomoći najpotrebitijim mještanima, starijim i nemoćnim osobama.

– Ovo je bio samo jedan od projekata u nizu, ali ipak jedan od najvećih u Republici Hrvatskoj. Projekt je obuhvaćao čak 300 korisnika, što je impozantan broj. Nismo pomogli samo na način da osiguramo radna mjesta, već su žene prolazile stručna osposobljavanja i edukacije temeljem kojih su stekle nove vještine, znanja i kompetencije. One zbog toga danas imaju puno veće mogućnosti, smatra Nikolina Prišćan, predsjednica Upravnog odbora LAG-a.
Vrijednog ovog programa Vlade Republike Hrvatske prepoznala je i Europska unija, pa su tako i neke druge zemlje članice krenule primjenjivati iste ili slične programe.
Detaljnije o provedbi dvogodišnjeg projekta, sudionike konferencije izvijestila je voditeljica projekta.

– Partneri su nam bili Centar za socijalnu skrb Bjelovar, Hrvatski zavod za zapošljavanje – PU Bjelovar, devet jedinica lokalne i regionalne samouprave, točnije općine Rovišće, Zrinski Topolovac, Kapela, Veliko Trojstvo, Šandrovac, Severin, Nova Rača, Velika Pisanica i Veliki Grđevac. Vrijednost projekta je 9 milijuna i 980 tisuća kuna, a sufinancirao se od strane Europskog socijalnog fonda i putem državnog proračuna RH. Svaka djelatnica brinula je o četiri krajnja korisnika, pojasnila je Anamarija Jasek.

Djelatnice su bile zaposlene na puno radno vrijeme i to na radnom mjestu pružanja potpore starijim i nemoćnim osobama. Pomagale su pri održavanju stambenog prostora i higijene, nabavci namirnica, lijekova, odlasku liječniku i slično. Također, putem projekta nabavljeno je 25 bicikala, devet perilica i sušilica za rublje, isto toliko glačala i usisavača koje su koristile djelatnice na projektu. Ukupno 33 žena završilo je edukaciju za gerontodomaćice, 11 za maserku te 15 za cvjećarku – aranžerku. Na samom kraju konferencije podijeljene su potvrde o završenim edukacijama.

– Osim zapošljavanja i radnog staža, dobra stvar je što sam upoznala jako puno ljudi. Zahvaljujući projektu oplemenili smo živote starijih i nemoćnih osoba, pomagali im i brinuli o njihovim životnim potrebama. Obavljala sam zaista razne poslove, od kuhanja, čišćenja, odlaska u trgovinu, do druženja, razgovora, peglanja, šišanja korisnika. Rastanak je bio prilično težak i emotivan. Rad sa starijim ljudima je u početku bio malo teži, no vrlo brzo smo se svi prilagodili. Korisnici su shvatili koliko im tuđa pomoć znači, rekla je 40-godišnja Ivana Ledinski iz Zrinskog Topolovca, inače po zanimanju farmaceutska tehničarka.