Povodom početka provedbe projekta, za razdoblje od 3. svibnja 2021. do 3. siječnja 2023. godine, usmjerenog osiguravanju usluge osobnog asistenta osobama s najtežom vrstom i stupnjem invalidnosti, pod nazivom Osobni asistenti – bolji život osoba s invaliditetom, u utorak 21. rujna u bjelovarskom Hotelu Central održana je uvodna konferencija u organizaciji provoditelja projekta, odnosno Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Odmah nakon uvodne konferencije održana je i edukacija te evaluacija osobnih asistenata i korisnika osobne asistencije.

– Projekt je odobren od strane Europskog socijalnog fonda, a posrednici su Ministarstvo rada, mirovinskog sustava i socijalne skrbi te Hrvatski zavod za zapošljavanje. Partner nam je Udruga osoba s intelektualnim poteškoćama. Cilj nam je jačati socijalnu uključenosti uz pomoć osobnih asistenata i poboljšati kvalitetu života osobama s najvišim stupnjem invaliditeta. Važno je naglasiti i zapošljavanje osoba koje su kvalificirane i spremne raditi kao asistenti. Na ovaj način smo osigurali pomoć za šest naših korisnika, dok su asistenti već prošli prvu fazu edukacije, a danas je na redu bila druga, istaknuo je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
U djelu edukacije, asistenti su učili o vještinama komunikacije, vanjskoj podršci u kojoj kompenziraju elemente koji im se čine teški ili nemogući u svakodnevnom i samostalnom životu osoba s invaliditetom, što se najbolje može vidjeti kroz određene vrste aktivnosti, bilo u kulturnom ili osobnom značenju. Samim time, aktivnosti bi se trebale i reflektirati omjerom psihičkog i fizičkog stanja osobe.

– Aktivnosti pojedincu svakako trebaju omogućiti demonstriranje ili poboljšanje razlikovne mjerljive sposobnosti, odnosno ponašanja. Kao rezultat očekuje se neka vrsta krajnjeg produkta, a on može biti konkretan, primjerice da si osoba s tjelesnim invaliditetom sama pripremi doručak, ili apstraktan, u što spada povećanje samopouzdanja kod pojedinca. Asistente i korisnike smo danas podučili kako bi te segmente trebali poboljšati i unaprijediti, pojasnila je Tea Bošnjak, projektna suradnica, evaluatorica i edukatorica.
Udruga tjelesnih invalida Bjelovar, uslugu osobne asistencije provodi posljednjih 14 godina. Na samom početku, radilo se sa svega tri korisnika i isto toliko asistenata, dok danas govorimo o 29 korisnika i 23 osobne asistentice.

– Od ukupno šest korisnika imamo četiri ženske osobe i dvije muške, u dobi od 19 do 30 godina. Riječ je o osobama s najvišim stupnjem invaliditeta, koji su morali proći procjenu nadležnog povjerenstva. Osim tjelesnih oštećenja, sada su u pitanju i intelektualna, što do sada nismo imali. Osobe koje mogu konkurirati za posao moraju imati završen tečaj za njegovatelja i završenu najmanje osnovnu školu te osim u posebnim, specifičnim prilikama ne smiju biti članovi obitelji. Asistenti vode brigu oko osobne higijene, pomažu pri sitnim kućanskim poslovima, obavljaju kupovinu, pomažu pri lakšim fizičkim potrebama, primjerice pri transferu iz kolica u krevet i obrnuto, a tu je i pružanje pomoći pri komunikaciji. Osnovica za izračun mjesečne naknade za rad osobnih asistenata iznosi 2 000 neto, za polovicu mjesečnog fonda sati. Kod svakog korisnika asistent radi četiri sata, kaže Nada Bilek, voditeljica ureda i koordinatorica projekta.
Na samom kraju edukacije, osobnim asistentima je održana podjela Uvjerenja o obavljenoj edukaciji i zaštitnog materijala protiv COVID-19.