U četvrtak 6. listopada, Odjel ginekologije i opstetricije u Bjelovaru primio je donaciju tvrtke Alsiko vrijednu više od 15 000 kuna, a riječ je o uređaju za beskontaktno mjerenje temperature. Kako smo saznali od predstavnika tvrtke, ovo je samo prvi korak u modernizaciji bjelovarskog odjela.
– Točnost mjerenja temperature putem LCD terminala je u 0,2 Celzijeva stupnja. Uređaj također prepoznaje lica, nose li pacijenti i posjetitelji odijela zaštitne maske za lice. S obzirom na to da smo ušli u period intenzivnog obolijevanja od raznih viroza i infekcija, osoblje sada neće morati toliko često mjeriti temperaturu. U dogovoru s vodstvom odjela, namjeravamo nastaviti realizirati i druge ideje po pitanju modernizacije i digitalizacije, rekao je Kristian Košćak.
Važno je naglasiti kako je uređaj osmišljen i razvijen u Hrvatskoj, od strane domaćih inženjera, dok je njegova prva verzija već bila postavljena u prostoru Grada Bjelovara.
– Uređaj nam je itekako važan za svakodnevni rad, posebno našim medicinskim sestrama koje s pacijentima ostvaruju prvi kontakt. Posebno smo osjetljivi na majke, trudnice i novorođenčad, stoga nam je jako bitno smanjiti vjerojatnost neke infekcije, ali i njezinog širenja. Iako nam je svima dosta spominjanja COVID-a, gripe i drugih infekcija, dobro je imati mogućnost beskontaktnog mjerenja temperature, rekao je voditelj odjela, dr. med. specijalist ginekologije i opstetricije, Goran Pavlović.
Zahvaljujući novom voditelju odjela, mladom i ambicioznom doktoru Goranu Pavloviću, bjelovarski Odjel ginekologije uskoro će imati modernizirani pristup, kako rađaonice, tako i rodilišta. U suradnji s anesteziolozima sve je češće korištenje epiduralne analgezije, a u planu je i otvaranje sobe za dojilje, u kojoj bi se dijete i majka, u slučaju dužeg ostanka na odjelu mogle zbližavati s ocem i partnerom, vježbati dojenje, biti opušteniji i spremniji za odlazak svojoj kući.
– Uzimajući u obzir trenutne podatke, broj poroda u Bjelovaru je nažalost u padu, na što najvjerojatnije najviše utječe stalno iseljavanje ljudi iz države. Sada smo u fazi spajanja klinika u Zagrebu i kao posljedicu toga očekujemo blago povećanje broja poroda, rekao je doktor Pavlović te dodao da u bjelovarsku bolnicu dolaze rađati i žene iz drugih županija.
– Vjerujem da su najčešći razlozi korištenje akupunkture prije i nakon poroda, upotreba epiduralne te mogućnost korištenja tzv. rajskog plina, pojašnjava Pavlović koji u Bjelovaru od prvog radnog dana aktivno ostvaruje pozitivne promjene i modernizaciju kompletnog odjela.