Na promociji dojenja u povodu obilježavanja Međunarodnog tjedna dojenja u Bjelovaru bio je i voditelj Odjela ginekologije i opstetricije u Općoj bolnici “Dr. Anđelko Višić” Bjelovar, dr. med. specijalist ginekologije i opstetricije Goran Pavlović.
Govorio je kako je dojenje vrlo važno, ali ponekad zna biti i zahtjevno.
– Međunarodni tjedan dojenja je zapravo idealan način da se obilježi na lijepi način jedna od najbitnijih radnji koja slijedi nakon poroda. Koliko je najbitnija, toliko majke kažu da je i najteža. To je nekako najstresnije razdoblje gdje se trebaš naći sam sa sobom i sam s djetetom i odjednom ostaneš u stanu ili kući s malim djetetom i pokušavaš se u tome svemu snaći. Tako da mislim da je s naše strane najbitnije pružati neku potporu i davati vjetar u leđa da se dojenje što prije i što lakše uspostavi jer opet kažem, kad žene dolaze na kontrole nakon šest tjedana, kažu da im je porod bio ništa naspram onog što ih je dočekalo kod kuće s dojenjem – otkriva dr. Pavlović. Premda teško, dojenje je vrlo korisno za novorođenčad.
U prvim pokušajima dojenja vrlo je važna podrška sestara koje savjetuju i educiraju mlade majke.

– Intenzivno radimo na tome i to nam je nekako najveći naglasak upravo da se pomogne ženama nakon poroda da što više djeca budu s njima, ali da im se izlazi isto tako u susret da kad trebaju malo odmora da zaista tog odmora i dobiju. Edukacija s naše strane je najvažniji korak u tome svemu jer prvi kontakt je sa sestrom, zapravo je tu liječnik u sjeni i tu je primalja ili sestra koja radi na odjelu glavna i pomaže, prva je linija u prvom kontaktu s dojenjem. Mislim da je najvažnije staviti naglasak da se sestre kvalitetno educiraju i na tome zaista sad radimo – naglasio je dr. Pavlović.
POVEZANI ČLANCI
Bjelovarsko-bilogorska županija primjer dobre prakse u poticanju dojenja