Jeste li čuli za fenomen digitalne revolucije? To je pojava koja je znatno utjecala na društvo još od 1950. godine kad se prvi put pojavila. Zanimljivo je kako je uopće došlo do nje i koje su to pozitivne promjene koje nam je donijela, kao što su primjerice digitalne osmrtnice.
To su svojevrsni digitalni repozitoriji na kojima možete pronaći sve naše drage pokojne iz raznih gradova u Hrvatskoj, iz Zadra, Zagreba i Šibenika. Pogledajte kakve je još korisne izume donijela digitalna revolucija.
Povijesni razvoj digitalne revolucije
Drugi naziv za digitalnu revoluciju je Treća industrijska revolucija s obzirom kako s njom dolazi digitalna tehnologija. U prošlom stoljeću, konkretnije 1947. godine, fizičari Walter Houser Brattain, John Bardeen i William Bradford Shockley izumili su tranzistor koji je osnažio dotadašnju digitalnu opremu.
Samim time razvili su se novi tehnološki alati. Ti alati odmah su dani na korištenje vojsci i vladama, te su oni već tada koristili svojevrsne digitalne računalne sustave. Sve te promjene dovele su do kreiranja interneta i koncepta world wide web-a.
Nekoliko godina nakon toga, oko 1970-tih, počeli smo zbog toga viđati sve više inovacija kao što su bankomati, videoigre, mobiteli, televizija, industrijski roboti. Takvi izumi u potpunosti su promijenili društvo i njegove navike.
U razdoblju 1990-tih dodatno se razvilo programiranje i doživjelo svoj procvat. Došli su nam novi softverski programi poput Interneta Explorera, a većini je poznat niz tehnoloških uspjeća koji su slijedili.
Upravo zbog izuma tranzistora došli smo do toga da danas imamo mobilne uređaje na dodir, razne vrste tableta i laptopa, računala koja su prisutna u gotovo svakom domu. Sve je to dovelo do razmjene velike količine informacija, pa se tako digitalna revolucija još naziva i informacijsko doba.
Što smo dobili od digitalne revolucije?
Nakon što su znanstvenici izmisliti tranzistor, došlo je do razvoja računala. Ta računala i digitalni alati ubrzo su se počeli ugrađivati u razne industrijske procese. Krajem 70-tih godina prošlog stoljeća digitalna tehnologija već se koristila u gospodarstvu.
Na svim sferama ljudskog života, posebno u ekonomskom i društvenom smislu, to je donijelo velike promjene. Stoga danas imamo toliko novih pojmova i koncepata koji su posljedica digitalne revolucije. Neki od njih su globalizacija, društvene mreže, rad od doma, roboti, digitalni marketing, i još toliko toga.
Što nam to znači u kontekstu vječnog počinka? Upravo zbog poboljšanja koje donosi digitalna revolucija danas smo u mogućnosti stupiti u kontakt sa što više ljudi. Digitalne baze osmrtnica dostupne na mreži donose nam informacije o pokojnima na našem području.
Zahvaljujući razvoju društvenih mreža i alata kao što su WhatsApp i Viber možemo odmah stupiti u kontakt sa ožalošćenima, obitelji i prijateljima pokojnika. Možemo im poželjeti sućut, nazvati ih, provjeriti kako su besplatno i brzo.
Pored toga, digitalna revolucija omogućila je određene aspekte koji su prije samo 20 godina bili nezamislivi. Na primjer, možete ugovoriti pogrebničke usluge online putem, rezervirati salu za okupljanje obitelji nakon sprovoda preko telefona. Sve to znatno olakšava proces žaljenja nakon smrti bliskih osoba.
promo članak
foto:pixabay.com