Veleučilište u Bjelovaru izradilo je uređaj za mjerenje kvalitete zraka i to u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo BBŽ koji provodi mjerenje. Uređaj je postavljen na zgradu VUB-a, a kako točno radi, doznali smo na konferenciji za novinare u ponedjeljak, 14. studenog.
Na konferenciji su prisustvovali zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić, prodekan Veleučilišta Zoran Vrhovski te ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo Vedran Trupac.
– Grad Bjelovar je s izradom uređaja krenuo u suradnji s djelatnicima VUB-a, dakle s našom ustanovom koju trenutno pohađa 800 studenata. Odmah nakon ove konferencije, u Zavodu za javno zdravstvo imamo sastanak na temu postavljanja pravog, atestiranog, zakonski utemeljenog uređaja za mjerenje kakvoće zraka. Trenutni uređaj je sasvim dovoljan da prikaže kakvu kvalitetu zraka imamo u Bjelovaru, no u slučaju nekog sudskog spora, njegovo očitanje neće biti prihvaćeno. Svjesni smo prigovora i nezadovoljstva građana po pitanju rada određenih tvrtki, teretnog prometa, piljevine, dima i slično. S jedne strane imamo potvrdu Zavoda za javno zdravstvo BBŽ koji kaže da je kvaliteta zraka u našem gradu zadovoljavajuća, dok s druge strane postoji inspekcije koje aktivno prate da li tvrtke rade na način na koji bi trebale, dakle sukladno propisanim zakonima. Prije svega, ovom prilikom želim reći da sam uvijek na strani građana, rekao je Brajdić.
Bjelovar je jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji je napravio iskorak po pitanju mjerenja i praćenja kvalitete zraka.
– VUB je izradio prototip sustava za praćenje kvalitete zraka i to smo odradili vrlo uspješno. Temelji se na senzoru “PMS 7003”, a riječ je o lebdećim česticama koje je moguće razgraničiti na čestice do jednog, dva i pol, pet te deset mikrometara. Također, moguće je i mjerenje broja čestica u jedinici volumena. Cijeli sustav zasnovan je na tehnologiji “Internet of things”, što znači da je senzor na pročelju zgrade te je povezan sa serverom smještenim u Njemačkoj. Svi koji to žele, informacije o mjerenju kvalitete zraka mogu pronaći na web aplikaciji zrakbjelovar.ddns.net gdje se nalaze podaci koji najviše zanimaju naše građane. Mjerenja se prikazuju u stvarnom vremenu i s njima smo krenuli prije deset dana. Dodao bih kako je cijeli sustav prilično kompleksan, a razvio ga je naš student mehatronike, pojasnio je Zoran Vrhovski, prodekan VUB-a.
Temeljem prisutnih zagađivača, procijenjena je potreba za mjerenje lebdećih čestica promjera do dva i pol te deset mikrona, a inače je moguće i mjerenje dušičnih spojeva, sumpornog dioksida i ugljičnog monoksida.

– To je ono što nas zanima i što naše industrije ispuštaju iznad praga dozvoljenog. Mi trenutno možemo pratiti lebdeće čestice, primjerice prašinu, dim, dakle njihovu količinu po veličini, odnosno kubičnom metru, dodala je Ana Maturanec iz Zavoda za javno zdravstvo BBŽ.
Iako jedinice lokalne samouprave nemaju obvezu mjerenja kakvoće zraka, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo pozdravlja ovu aktivnost Grada Bjelovara i nastojanje da se u skorijoj budućnosti nabavi i pravi, atestirani uređaj.
– Na temelju prvih mjerenja, mogu reći da je kvaliteta zraka u Bjelovaru zadovoljavajuća. Važno je znati da se razina onečišćenja zraka neprestano mijenja i da ona također zavisi i o godišnjem dobu, magli, oblacima te ostalim prirodnim pojavama. Zbog nedovoljno podataka, mi još ne možemo donositi neke čvrste zaključke o dugoročnom stanju kvalitete zraka. Svakako planiramo kupnju jednog senzora koji prati i bilježi više različitih parametra važnih za praćenje kvalitete zraka. Tek tada ćemo moći detaljnije reći kakav je točno zrak u našem gradu. Ti senzori u potpunosti zadovoljavaju zahtjevima EU direktive o kvaliteti zraka, jer nam daju točne podatke u realnom vremenu, dok istovremeno služe i za pružanje relevantnih informacija za građane. Po pitanju mjerne stanice, u stalnom smo kontaktu s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Andrija Štampar iz Zagreba gdje su takve stanice postavljene na ukupno 70 lokacija. Mi u našem gradu nastojimo uspostaviti ekološku kartu kojom bismo objedinili kvalitetu zraka, monitoring voda i koncentraciju peludi. Mislim da smo na dobrom putu i da ćemo sljedeće godine ostvariti svoju namjeru, kazao je Vedran Trupac, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo BBŽ, dodavši kako pojedini uređaji stoje oko 700 tisuća kuna, pa i više.