Povodom početka provedbe dvogodišnjega projekta “Osobni asistenti – bolji život osoba s invaliditetom” za razdoblje od 2021. do 2023. godine usmjerenog osiguravanju usluge osobnog asistenta osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, članovi Udruge tjelesnih invalida Bjelovar održali su u petak 13. kolovoza konferenciju za novinare na temu očekivanih ciljeva, rezultata i održivosti projekta.
Između ostalih, na konferenciji su sudjelovali predstavnici partnera iz Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Bjelovar, korisnici i osobni asistenti, predstavnici Grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije, predstavnici Centra za socijalnu skrb i Zavoda za zapošljavanje te članovi upravnih tijela i zaposlenici udruge.

– Projekt je financiran od strane Europskog socijalnog fonda i spada u sektor razvoja usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom. Početak provedbe je 3. svibnja 2021., projekt traje do 3. siječnja 2023. godine i vrijedan je 573 tisuće i 50 kuna. Opći ciljevi projekta su jačanje socijalnog uključivanja kroz daljnji razvoj i povećavanje kvalitete usluge osobne asistencije. Konkretnije, putem projekta ćemo naše korisnike “izvlačiti” iz njihova četiri zida, omogućiti im odlazak u grad, kino, kazalište, na bazen, fakultet te razne kulturne, edukativne, zabavne, sportske sadržaje, jer bez pomoći osobnih asistenata oni to ne mogu sami. Život na taj način postaje kvalitetniji i sadržajniji. Mjesto provođenja projekta je Bjelovarsko – bilogorska županija, a naša udruga trenutno ima oko tisuću članova. Krajnji korisnici ovog projekta su članovi obitelji naših primarnih korisnika. Usluga osobne asistencije predstavlja pružanje potpore osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, intelektualnim teškoćama i mentalnim oštećenjima u provođenju aktivnosti svakodnevnog življenja, pojasnio je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Pod pojam aktivnost življenja spadaju samozbrinjavanje, produktivnost i socijalne aktivnosti. Usluga putem projekta pruža se u okviru 80 sati mjesečno, odnosno četiri sata dnevno i to prema utvrđenom planu korisnika, a o pruženoj usluzi vodi se službena evidencija. Svi oblici usluga detaljno se dogovaraju nekoliko dana prije, temeljem razgovora i iznošenja argumenata. Očekivani rezultati projekta su pružanje usluga osobne asistencije prema korisnicima, provedba aktivnosti promidžbe i vidljivosti te na kraju uspješno provedene projekte i administrativne aktivnosti. Uz šest korisnika kojima uslugu osobne asistencije osigurava Europski socijalni fond, postoji još 23 korisnika kojima se asistencija omogućava zahvaljujući projektu financiranom od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalnog sustava.