Posljednjih nekoliko godina i u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji stvaraju se preduvjeti kako bi i u Općoj bolnici „Dr. Anđelko Višić“ bilo dostupno više postelja za palijativne bolesnike. Odjeli djelatnosti palijativne skrbi i dugotrajnog liječenja postoje već odavno u nekim općim bolnicama poput onoga u Novoj Gradišci, Našicama ili pak primjerice Odjel palijativne skrbi s čak 89 palijativnih kreveta u Novom Marofu. Na zahtjev Bjelovarsko-bilogorske županije stvoren je osnovni preduvjet za otvaranje takvog odjela i u Bjelovaru. Od županijske pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo Andree Bengez doznajemo kako je prvo bilo vrlo važno predvidjeti palijativne postelje pri izradi Mreže javne zdravstvene službe jer njezine izmjene nisu česte.
– Mi smo prilikom izrade Mreže zatražili 50 palijativnih postelja, što je u novoj mreži i odobreno. Tako da osnovu imamo. Tu se još podrazumijeva i uređenje prostora, a prema pravilnicima mora izaći i povjerenstvo, mora Ministarstvo donijeti rješenje. Okvirni plan je da bismo išli s 12 kreveta možda već do kraja ove godine ili početka sljedeće. Sve ovisi o proceduralnim uvjetima – otkriva pročelnica Bengez.
No, to je tek početak onoga što Županija planira kada su u pitanju njezini stanovnici koji boluju od neizlječivih bolesti i u terminalnoj su fazi. Mnogima skrb kod kuće ne može pružiti dostojanstven život do samoga kraja, a svega šest palijativnih postelja, s koliko sada raspolaže bjelovarska bolnica, nije niti izbliza dovoljno za sve kojima bi na takav način bio olakšan ostatak života. I ne samo njima nego i njihovim obiteljima.
– Kao što sam rekla u prvi mah planiramo osigurati barem dvostruko više postelja za palijativne bolesnike nego što ih trenutačno imamo, a krajnji cilj nam je preurediti zgradu stare kirurgije u Odjel palijativne skrbi s 50 postelja. Nakon što je veliki dio bolničkih odjela preselio u novu zgradu bolnice, stvorila se velika mogućnost, ali istovremeno je potrebno i puno novca da bi se zgrada, koja je i pod konzervatorskom zaštitom, uredila izvana i iznutra. No, prvi koraci su već učinjeni. Napravljena je tehnička dokumentacija za energetsku obnovu vanjskog dijela zgrade – pojašnjava Bengez.
Podsjetimo, prije otprilike godinu dana potpisivanjem ugovora za izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu triju zgrada bjelovarska Opća bolnica „Dr. Anđelko Višić“ napravila je prvi korak ka konačnom cilju ustrojavanja Odjela palijativne skrbi.
– Preseljenjem u novu zgradu u starim zgradama ostaje dosta slobodnog prostora pa tako i u staroj zgradi kirurgije. Nakon održanih sastanaka dobili smo zeleno svjetlo i u dogovoru s Ministarstvom zdravstva odlučili smo tu zgradu prilagoditi i u nju smjestiti Odjel za palijativnu skrb. Riječ je o odjelu koji sada nemamo i koji nam itekako treba. To je dobra vijest, a energetska obnova tri zgrade među kojima je i zgrada kirurgije je značajan korak ka ustrojavanju Odjela za palijativnu skrb – najavio je župan Marko Marušić potkraj kolovoza prošle godine.
Povećanje broja postelja palijativne skrbi u sklopu bolničkog sustava željno iščekuju mnogi oboljeli. Iako im se, od kada je prije malo više od godinu dana, proradio mobilni palijativni tim lakše nositi sa životom, 24-satna bolnička skrb bi bila ona posljednja slamka spasa u najtežim trenucima i njima i njihovih najmilijima. Nažalost, u Županiji ne mogu reći kada će svoja vrata otvoriti Odjel za palijativnu skrb s predviđenih 50 postelja.
– Moraju se ispoštovati pravilnici koji uvjetuju kako to mora biti uređeno i prostorno organizirano. Isto tako potrebni su i djelatnici koji će tamo raditi. U bolnici već nešto zaposlenika jest educirano za rad u palijativi, a ostatak će se primiti natječajem, tako da bismo išli sa što većim brojem postelja. Imamo i nekoliko liječnika koji su prošli potrebne edukacije prve kategorije. Do sada smo imali samo šest palijativnih kreveta po odjelima, na ginekologiji, neurologiji, internoj medicini, infektologiji, općoj kirurgiji i urologiji. Uskoro će se taj broj postelja udvostručiti i nikako nećemo na tome stati. Povećavat ćemo njihov broj dok god nam budu dozvoljavali sadašnji uvjeti i usporedno stvarati preduvjete za konačno otvaranje Odjela u bivšoj zgradi kirurgije. Budući da su i osnivačka prava nad našom bolnicom prenesena na državu, sve što radimo moramo raditi u dogovoru s Ministarstvom. Postojeću tehničku dokumentaciju smo uputili i s predstavnicima Ministarstva dogovaramo u kom ćemo pravcu ići. Budući da se radi o zgradi koja je kulturno dobro vjerojatno će trebati i veći financijski iznosi za njezinu obnovu i prilagodbu novoj namjeni. No, u dogovoru s državom poduzet ćemo sve da se to i ostvari, a da u skorijoj budućnosti imamo barem dvostruko više kreveta za palijativne pacijente nego sada. Više neće biti razbacani po odjelima, već planiramo zasebni prostor. Ne bih htjela s detaljima još izlaziti u javnost, dok ne budemo posve sigurni kako će to izgledati i dok prostor ne bude prilagođen novoj namjeni – kaže Bengez i dodaje kako Županija u međuvremenu planira s većim brojem pomagala obogatiti i posudionicu.
Doznajemo kako se razgovara s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje koje bi u posudionicu dalo dio pomagala koji se vraćaju od pacijenata.
– Bude li potrebno Županija će se uključiti i nabaviti ta pomagala – zaključuje Bengez.
Dozvoljeno prenošenje sadržaja uz objavu izvora i autorice. Tekst je objavljen u sklopu programa 02/24 sufinanciranog sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst: Sanja Klinac, novinarka i vanjska suradnica portala bjelovar.info i Branka Sobodić, novinarka i urednica portala bjelovar.info
Foto naslovna i galerija: Freepik