Iako je već dobro poznato da Bjelovarski sajam ove godine neće imati zemlju partnera – podsjećamo, trebala je to biti Ukrajina, no radi i dalje loše situacije zbog ratnog stanja, to nije bilo moguće. Ipak, unatoč svemu, zahvaljujući Socijalnoj Zadruzi “Pružimo ruke“ na sajam se došla predstaviti ukrajinska Udruga „Ivan Franko“ iz Vukovara.
Spomenuta udruga ima poseban zadatak, da čuva i promovira ukrajinsku kulturu u Hrvatskoj.

– S obzirom da se zbog tragične situacije rata u Ukrajini sve češće susrećemo s Ukrajincima oko nas, pa svakako bi bilo dobro da upoznamo i njihovu kulturu, običaje i gastronomiju – napomenula je Mihaela Boltižar, upraviteljica Socijalne zadruge.
Uz pomoć zajedničkog projekta htjeli su približiti, osim tamne strane koju stalno gledamo putem vijesti, novina i portala, i ovu lijepu stranu te pokazati i neke sličnosti – u gastronomiji, ukrasima, narodnim nošnjama, ali isto tako i različitostima i specifičnostima.

Marija Semenjuk Simeunović, tajnica društva, s ponosom predstavlja njihov rad na očuvanju i promociji ukrajinske kulture. Društvo ima dugu povijest djelovanja u Vukovaru, a svoje aktivnosti često predstavljaju na sajmovima i manifestacijama.

– Naša Udruga djeluje već dvadeset godina na očuvanju ukrajinske kulture i više puta smo gostovali u Vukovaru na etno sajmovima, povodom Dana grada, zatim u Đakovu na Đakovačkim vezovima, Vinkovačkim jesenima, a prvi puta smo ove godine i u Bjelovaru – objasnila je Marija Semenjuk Simeunović.
Široj javnosti prezentirali su dio njihove ukrajinske kulture koji su njihovi preci njegovali već više od sto i dvadeset godina. Za sajam su pripremili sve od ukrajinske kulture – od ukrajinskog narodnog veza, ukrajinskog folklora, drvodjelstva, lončarstva, ukrajinske narodne kuhinje, njihovog izdavaštva – knjiga te vjesnika ukrajinske zajednice u Hrvatskoj.
Ono na što su posebno ponosni je ukrajinski Dom u Vukovaru koji je otvoren u svibnju ove godine.
– Mi kao nacionalna manjina, gradili smo ga već više od trinaest godina, ali uz potporu Vlade Republike Hrvatske, fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara i vukovarskog gradonačelnika, uspjeli smo ga otvoriti – ponosno je istaknula Marija Semenjuk Simeunović.
U vukovarsko-srijemskoj županiji po zadnjem popisu ima oko petsto Ukrajinaca i Ukrajinki, dok je raseljenih osoba u njihovoj županiji sada došlo još oko tristo i pedeset. Udruga aktivno surađuje s raseljenim osobama, pružajući im podršku u integraciji te očuvanju ukrajinske kulture, ali i oko učenja hrvatskog jezika.
Možemo zaključiti da unatoč ratnim izazovima, ukrajinska zajednica ostala je privržena svom korijenu i aktivno sudjeluje u životu Hrvatske. Također, Hrvatska se brine za nacionalne manjine, pružajući im mogućnosti za učenje jezika i kulture.
Udruga „Ivan Franko“ iz Vukovara svakako čini neizbrisiv trag u očuvanju ukrajinske baštine u Hrvatskoj, a njihov trud i rad primjer su kako kultura može povezivati i obogatiti zajednicu unatoč izazovima koje povijest donosi.