Žene iz Udruge „Žene u Domovinskom ratu„ Bjelovarsko-bilogorske županije vratile su se s domoljubnog, duhovnog, ali i humanitarnog putovanja iz Škabrnje i Svetišta Hrvatskih mučenika na Udbini.
– Nikada ne smijemo zaboraviti naše najveće sinove i kćeri koji su dali svoje mlade živote za slobodnu i neovisnu Hrvatsku, pomagati siromašne, bolesne, usamljene i obespravljene branitelje u Bjelovarsko- bilogorskoj i okolnim županijama samo su neki od naših ciljeva i životnih zadaća. Domovina u kojoj živimo je Svetinja nas i naše djece! Njezina, krvava povijest: patnja, ponižavanja i ubijanje ljudi, samo zato što su bili Hrvati, tragedija je naših obitelji kroz generacije. Domovinski rat u kojemu je konačno stvorena Hrvatska su dio nas i naših gena, ponos i čast koje duboko nosimo kroz život i nikada i nigdje ne smijemo zaboraviti tko smo, što smo i odakle smo. Bogu hvala, mi smo danas živi i živimo u zemlji odakle su naši duboki korijeni, i zato, dok god živimo, ne smijemo zaboraviti poginulu Hrvatsku mladost, najhrabrije Hrvatske kćeri i sinove, nevinu djecu i nedužne starce sklopljenih ruku – poručuju iz udruge.
Žene iz udruge imaju svoju misiju.
– Zbog tih nesretnih duša, majki poginulih braniteljica i branitelja, djece i obitelji poginulih, misija članica udruge „Žene u Domovinskom ratu“ je da posjećujemo njihove grobove, masovne grobnice, spomen obilježja i gradove obavijene tugom zbog neprijateljskih zvjerstava koja su zavila u crninu gotovo sve obitelji naših Škabrnje, Vukovara, Pakraca i Lipika… ranjenih gradova, čije rane nikada neće zacijeliti – istaknula je predsjednica udruge, Dubravka Vukoja.
Opisala je i kako je bilo na hodočašću.
– Legendarna braniteljica iz Škabrnje, Danka Dražina i general, Marko Miljanić, heroji su obrane Škabrnje pa su nas detaljno podsjetili na ratnu istinu i strahote počinjene u Škabrnji. Ubijeno je čak 5 posto stanovništva što je jedan od najvećih genocida jednog mjesta u Domovinskom ratu – kaže.
Udruga je prenijela i njihovu poruku.
– Dražina i Miljanić, danas kažu:“ Bog čini čuda, svi preživjeli Škabrnjani vratili su se u svoje domove kako bi bili uz grobove svojih najmilijih članova obitelji, Škabrnja se gradi i dolaze nove mlade obitelji, tako da danas imamo isti broj stanovnika kao i prije nesretnog rata. No, ono što je najvažnije u Škabrnji su prije Domovinskog rata, a tako je i danas živjeli samo Hrvati! Cilj neprijatelja, da nas sve likvidiraju i sravne sa zemljom našu Škabrnju, na sreću nije uspio! Toliko počinjenog zla i zločina u jednoj maloj općini kao što je naša, teško je i ne može se nikada oprostiti neprijatelju. Zbog tih činjenica i naših žrtava, ostajemo čvrsti u svojoj zajedničkoj odluci koju uvažava i naš mladi gradonačelnik Ivan Škara, da su svi neprijatelji Hrvatske, nepoželjni u Škabrnji“ – prenose iz udruge.
Svoju poruku je prenio i načelnik Ivan Škara.
– I Škabrnja, kao i brojni drugi gradovi, općine i sela u Hrvatskoj, kroz povijest su od Turaka pa sve do Domovinskog rata sustavno napadani i razarani, a Hrvati ubijani. Vjerujemo i želimo da se više nikada Hrvatska tragična povijest neće ponoviti! O silini srbočetničke mržnje i neopisivoj brutalnosti, svjedoči i kip Gospe u Škabrnji, kojoj su četnici odsjekli glavu sa sjekirom – kaže načelnik.
Udbina i Crkva hrvatskih mučenika bila je drugi dio misijskog domoljubnog putovanja članica i simpatizera udruge „Žene u Domovinskom ratu“ BBŽ-a.
– Otvorenog srca punog ljubavi, posebno kada su u pitanju braniteljice i branitelji, dočekao nas je župnik, velečasni Josip Šimatović, koji je podsjetio na bolnu sudbinu Udbine u kojoj nikada Hrvati nisu imali mira, agresori su se izmjenjivali, rušili, palili i ubijali nedužni narod, a Hrvati branili svoju grudu rodne zemlje Crkva Hrvatskih mučenika je simbol patnje i prkosa Udbine i cijele Hrvatske, kojoj svakodnevno hodočaste brojne braniteljske udruge iz cijele Hrvatske, kako bi se pomolili za braniteljske duše, ratnike i mučenike, zahvaljujući kojima danas imamo slobodnu Hrvatsku – kažu iz udruge.
Tekst i foto: Dubravka Vukoja – Udruga žena u Domovinskom ratu BBŽ