Povodom završetka provedbe prve godine programa usmjerenog promoviranju i razvoju volonterstva na području Republike Hrvatske u 2023. – 2024. godini: Lokalni volonterski centar UTIB u Bjelovaru je održana konferencija na temu ciljeva projekata, aktivnosti te očekivanih i ostvarenih rezultata Udruge tjelesnih invalida Bjelovar. U bazi Udruge upisan je 51 volonter, a 14 je aktivnih među kojima ima i mladih.
Projekt je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike s 9 tisuća eura. Sudionici su bili predstavnici lokalne i regionalne uprave i samouprave, odnosno partneri na projektu, zatim volonteri, predstavnici korisnika, članovi upravnih tijela i zaposlenici udruga. Voditeljica projekta je Tea Bošnjak, bacc. oec, dok je stručni suradnik Tomislav Novosel, prof.
Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar pozdravio je goste i partnere te otvorio konferenciju.
– Ovaj projekt vrijedi devet tisuća eura i odvija se 24 mjeseca. Kada podnesemo izvještaj dobit ćemo odgovor je li dobro, treba li dopuniti ili nije dobro. Želim ilustrirati koliko smo posvećeni tom poslu. Posao radimo jedno devet godina i to organizirano i čvrsto. Dakle, preko algoritma koji je razvio Centar za volontiranje u Zagrebu koji je taj model preslikao sa zapada iz Kanade itd. Tada smo išli na edukacije i troje ljudi iz Udruge je dobilo certifikat koordinatora. Dakle, koordinator koji mora biti tu da bi ga javnost, samouprava i država prepoznala kao nekog kompetentnog koji može raditi taj posao. Ja sam jedan od njih koji je tada dobio certifikat koordinatora i još dvije osobe, no one su otišle. Volonterstvo je rad koji ne košta ništa, osim volonterskih troškova – pojašnjava Novosel.
Dotaknuo se i dvije važne aktivnosti u kojima su volonteri dali sve od sebe.
– Dali su sve od sebe i više od toga u dva projekta koje smo ove godine počeli i skoro završili. To su megalomanski projekti, izuzetno intelektualno zahtjevni, novčani isto tako teški, a to je nabavka kombija. Kombi košta 62 tisuće eura i ostali smo dužni jedno 15 tisuća eura, ali smo ipak uplatili s tim dugom koji ćemo namiriti ovih dana ili mjeseci. Drugi izuzetno važan zahvat je Zakon o osobnoj asistenciji koji vodimo uz patronat Centra za socijalnu rad. Donesen je Zakon koji ima dvije komponente. Jedna komponenta koja se očekuje od nas je da imamo kapacitet s kadrom visoke i više spreme i izvršnim kadrom – dodaje Novosel.
Istaknuli su kako se pojedini poslovi vrlo teško obavljaju bez pripomoći volontera – aktivnosti kao što su razne radionice za djecu i odrasle osobe s invaliditetom. Potrebna je volonterska pripomoć koja se odnosi na asistenciju prilikom priprema i natjecanja (dodavanje rekvizita), zatim pripomoć u učenju/instrukcije koju instruktori djelomično odrađuju i volonterski, pripomoć potrebna i pri organizaciji tiskovnih konferencija i okruglih stolova te dijeljenju letaka.
Opći cilj projekta je doprinijeti promociji i razvoju volonterstva na području Grada Bjelovara i Grada Čazme, a samim time Bjelovarsko-bilogorske županije te na području Republike Hrvatske, dok su posebni ciljevi programa:
– povećati broj građana (posebice mladih) uključenih u volonterske aktivnosti na području lokalne zajednice
– povećati broj organizatora volontiranja na lokalnom području
– unaprijediti partnerske odnose između organizacija civilnog društva i jedinica lokalne i područne samouprave, te drugih institucija na lokalnoj i nacionalnoj razini u provedbi volonterskih projekata
– poticati razvoj novih oblika volontiranja
– poboljšati praksu vrednovanja volontiranja i priznavanja kompetencija stečenih volontiranjem koje će se moći primijeniti u daljnjem obrazovanju i zapošljavanju (osobito mladih)
– promovirati volontiranje u svim segmentima društva – socijalna osjetljivost prema potrebitima.
U programske aktivnosti do sada je aktivno uključeno 14 volontera te ukupno do kraja programskog razdoblja (druga godina) Udruga planira uključiti još deset volontera koji će pohađati radionice o volonterstvu, pripomagati u učenju, pripomagati nemoćnim članovima pri obavljanju kućanskih poslova i svakodnevnih zadataka, dok je posebni naglasak stavljen na edukaciju u cilju razvoja volonterstva u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Kroz program se, prvenstveno, utjecalo na uspješnu borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti, poboljšala se situacija ugroženih skupina, ojačala socijalna integracija i potpora aktivnom i dostojanstvenom starenju, međugeneracijskoj solidarnosti, ali i gospodarskom rastu. Nadalje, program je pridonio povećanju opsega i kvalitete usluga, ostvarenju holističkog načela u radu s korisnicima, uspostavljanju odnosa između pružatelja i primatelja usluga usmjerenog na svakog korisnika te uspostavljanju odnosa u zajednici.
Dob, obrazovanje i status razlikuju se od sredine do sredine, ali ono što je zajedničko svim volonterima jesu:
– ISKRENOST u želji za pomaganjem,
– OSJETLJIVOST za vrstu i način rada organizacije u kojoj se volontira,
– ODGOVORNOST za zadatak koji se prihvati,
– POŠTOVANJE privatnosti organizacije i njezinih članova,
– STRPLJENJE u odnosu prema drugim članovima, volonterima, zaposlenicima,
– SPOSOBNOST prihvaćanja prilike za pružanjem pomoći,
– SURADNJA i volja u poštovanju individualnih razlika
Postupak ulaska volontera u Bazu volontera UTIB:
– upitnik za volontera
– Ugovor o volontiranju – sklapa se između volontera i organizatora volontiranja
– Volonterska knjižica – dokument koji služi za evidenciju volonterskih angažmana i edukacija u kojima je volonter sudjelovao
Više informacija možete dobiti na www.volonteri.utib.hr.