U prostorijama Udruge tjelesnih invalida Bjelovar danas je održana tiskovna konferencija u povodu početka provedbe druge godine dvogodišnjeg programa usmjerenog na osiguravanje usluge osobnih asistenata osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta “Asistenti – bolji život osoba s invaliditetom!”.
Navedeni projekt sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Na konferenciji je bilo riječi o ciljevima, očekivanim rezultatima i održivosti projekta, a ujedno su potpisani ugovori o radu između UTIB-a i osobnih asistenata. Udruga broji tisuću članova, a u ovom projektu koji se radi po nordijskom modelu sudjeluje već 16 godina u nekoliko ciklusa, istaknuo je predsjednik UTIB-a i voditelj ovoga projekta Tomislav Novosel.
– Sada imamo rok od 1. siječnja 2023. do 31. srpnja 2023. kad bi na snagu trebao stupiti Zakon o osobnim asistentima kojim bi se zakonski uredio sustav, a asistenti bi mogli dobiti ugovor o radu na neodređeno vrijeme – naveo je.
Trenutno je zaposleno 23 asistenata, no Udruga je raspisala natječaj s obzirom da trebaju još šestero za svojih 29 korisnika.

– Program je trebao trajati cijelu godinu, ali je do 31. srpnja. Mi smo dobili dodatno pismo da neće to ići do tada, nego da ćemo potpisati aneks ugovora do 31. prosinca 2023. Možemo onda biti mirni za ovu godinu, a onda će Ministarstvo konačno napraviti prihvatljiv Zakon o osobnim asistentima koji će biti provediv i koji će obuhvatiti sve one kojima to treba i biti primjereno onome što im treba – naglasio je Novosel.
Otkrio je i kolika je vrijednost ovog hvalevrijednog projekta.
– Iznos ovog projekta je 168.585,89 eura ili 1.270.210,41 kuna za sedam mjeseci, a onda proporcionalno do 31. prosinca. Opći cilj programa je ojačati socijalno uključivanje osoba s invaliditetom kroz daljnji razvoj i povećavanje kvalitete usluge osobne asistencije, a specifični cilj je da se poveća socijalna uključenost i unaprijedi kvaliteta života i veća samostalnost i neovisnost življenja osoba s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta te odraslih osoba s intelektualnim i mentalnim oštećenjima. Mi u Udruzi imamo dvoje s mentalnim oštećenjem, a ostali su s tjelesnim oštećenjem. Druga komponenta specifičnog cilja je poticati zapošljavanje osoba u nepovoljnom položaju na tržištu rada – pojasnio je Novosel.
Taj je cilj preuzet od onih koji su pisali program, no Novosel smatra kako on nije dobro opisan jer je riječ o izuzetno zahtjevnom poslu koji bi se trebao bolje plaćati. Problem se javlja i u vidu nedostatka osobnih asistenata, no UTIB ipak uspijeva osigurati njihov dovoljan broj.
Edukatorica i evaluatorica procesa ovog projekta Tea Bošnjak.
Pojasnila je što podrazumijeva njen posao.

– Moj obim rada je da prema uputama resornog ministarstva izvršavam potrebne edukacije i evaluacije rada osobnih asistenata i korisnika osobne asistencije. Edukacija je vezana uz unaprjeđenje kvalitete usluge osobne asistencije. Prema jednom, unaprijed izrađenom planu i programu gdje će se obrađivati područja kao što su osnovni pojmovi o invaliditetu. Evaluacija će se izvršavati svakih šest mjeseci te su planirane i terenske posjete kako bi se pružena usluga što bolje unaprijedila, odnosno da bi bila što kvalitetnija te prilagođena specifičnim potrebama pojedinca – navela je Bošnjak.
Projektom će se raditi na izgradnji punog povjerenja, maksimalne senzibilizacije i solidarnosti.
Nada Bilek u ovom projektu djeluje kao koordinatorica, a i sama je dugo vremena bila osobna asistentica. Njena je zadaća upoznati osobne asistente s njihovim radom.

– Sa mnom se susrećete od prvih koraka, od javljanja na natječaj, dostavljanja dokumentacije, odnosno dobijete popis dokumentacije koja je potrebna za potpisivanje ugovora o radu. Kad se potpiše ugovor o radu, kreće se na teren prilikom čega se upoznaju osobni asistenti s korisnicima. Tada se dobije uvid o potrebama korisnika. Nijedan naš asistent ne radi identično kao drugi, već kod svakoga rade na poseban način, sve prema planu i u dogovoru korisnika i osobnog asistenta. Sada će i ovi asistenti popunjavati obrasce koji se popunjavaju na nacionalnom programu kojem su sad svi pripojeni i već su upoznati da će morati planirati poslove i popunjavati plan rada izvještaj o mjesečnom radu koji je izvršen po uslugama po minutama te evidenciju o radnom vremenu koja mora biti usklađena s izvještajem o radu. Sve se to mora predati najkasnije do 5. u mjesecu ili prema obavijesti Udruge. Jako je važno da se odazovete na obavijesti o potpisivanju platnih lista u određenom terminu – objasnila je prisutnim osobnim asistentima koordinatorica te dodala kako se za sva pitanja mogu javiti UTIB-u.
Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak došao je podržati i pohvaliti projekt koji Udruga provodi od 2007. godine.

– Čestitam vam na još jednoj godini uspješnog projekta. Ja sam danas došao jer želim dati jasnu podršku cijelom vašem radu, angažmanu i svemu onom što činite kroz Udrugu za sve osobe s invaliditetom – istaknuo je Hrebak.
Razgovarali smo i s dvije osobne asistentice.
Veronika Skokan otkrila je što joj je glavna motivacija u radu.

– Moja je korisnica Marijana Grgić. S njom sam već godinu i pol, to je jedna jako inteligentna osoba, posebna, uvijek nasmijana. Njezin osmijeh na licu dok joj napravim neku sitnicu znači meni sve i uljepšava mi svaki dan i trenutak kad sam s njom. Od početka sam s njom – rekla je Veronika Skokan.
U poslu uživa, a tijekom rada bila je i na nekoliko zamjena. Našalila se kako se osobne asistentice zamišljaju kako će u starosti jedna drugu gurati te dodala kako je zadovoljna s ovim projektom i što će se on nastaviti do kraja godine, ali i izrazila nadu da će se nastaviti i po isteku ove godine.
Već pet godina kao osobni asistent radi Ivanka Bango.

– Meni je lijepo, slažemo se. Posla je puno, izlazimo u susret jedan drugome i maksimalno se uvažavamo. Moj korisnik ima 64 godine, od prvog dana sam s njim. Dobro je da ne mijenjaju asistenta, ja sve znam njegove potrebe i sve je dobro – navela je te dodala kako je projektom zadovoljna.