15. listopada tradicionalno se obilježava Međunarodni dan bijelog štapa. Bijeli štap je zaštitni znak slijepih osoba u prometu, ali i pomagalo koje im omogućuje samostalno kretanje. Udruga slijepih Bjelovar, na čelu s predsjednikom Draženom Kokotićem, tim je povodom poslala Promemoriju Hrvatskog saveza slijepih kako bi zajednički komunicirali jasnu poruku senzibilizacije i osvješćivanja javnosti o važnosti kvalitetne primjene i provedbe Zakona o osobnoj asistenciji, donošenja Zakona o inkluzivnom dodatku te pitanja pristupačnosti kao temeljnog prava svake osobe s invaliditetom.
U tom kontekstu prenijeli su svoje strateške prioritete, odnosno izazove, kako bi komunicirali jasnu poruku donositeljima odluka i javnosti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Na prvom mjestu po važnosti prioriteta svakako je provedba Zakona o osobnoj asistenciji.
Naime, dugogodišnjim zalaganjem Hrvatskog saveza slijepih, u Hrvatskoj je donešen Zakon o osobnoj asistenciji i provedbeni propisi uz njega. Zakon je stupio na snagu 1. srpnja 2023. čime je osobama s invaliditetom po prvi put omogućeno da usluga osobne asistencije bude sustavna te je postala pravo, a ne više mogućnost.
Trenutno najvažnija socijalna usluga koja se pruža osobama s oštećenjem vida u zemlji je sustavno osigurana usluga videćeg pratitelja svim osobama s oštećenjem vida sukladno njihovim individualnim potrebama. Videći pratitelj omogućava samostalniji, kvalitetniji i sadržajniji život članova te njihovo lakše uključivanje u život zajednice.
Zbog specifičnih potreba, mogućnosti i ograničenja slijepih osoba i izazova koji se javljaju tijekom pružanja usluge videće pratnje, predstavnici osoba s oštećenjem vida žele osigurati primjenu Zakona o osobnoj asistenciji i provedbenih propisa na kontinuiran, kvalitetan, ujednačen i učinkovit nadin. Zbog toga se aktivno zalažu za uključenost predstavnika temeljnih udruga slijepih u Komisijama za procjenu potrebe korisnika za uslugom osobne asistencije u svim županijama.
Podsjećaju kako je važno i dalje raditi na ishođenju potrebnih rješenja i licenci za pružanje usluge osobne asistencije. U tom smislu vrlo je važno imati relevantne informacije za podršku članovima pri podnošenju zahtjeva, ishođenja Nalaza i mišljenja temeljem uredbe o metodologijama vještačenja te u procesu same procjene potreba prema kojoj će se dodjeljivati konačan broj sati osobne asistencije pojedinoj osobi.
Druga stvar za koju se zalažu je Prijedlog Nacrta Zakona o inkluzivnom dodatku. Donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku ključno je za izjednačavanje mogućnosti, socijalno uključivanje i dostojanstven život osoba s invaliditetom, a on bi uskoro trebao biti objavljen na stranicama Središnjeg portala za savjetovanja s javnošću (e-Savjetovanja).
Taj bi Zakon trebao osigurati ujednačavanje prava temeljem utvrđene razine težine oštećenja, odnosno preostalih sposobnosti korisnika. Inkluzivni dodatak podijeljen je u pet razina. Osobe s oštećenjem vida iz 3. i 4. stupnja težine oštećenja spadaju u razine 2 i 3, dok osobe s oštećenjem vida iz 2. i 1. stupnja težine oštećenja spadaju u razine 4 i 5. Zakon o inkluzivnom dodatku u primjeni bi trebao biti od 1. ožujka 2024. godine.
Poruka koja je i ove godine aktualna u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa je ,,Ako ne vidimo, nismo nevidljivi”. Jedan od ciljeva usmjeren je na senzibilizaciju javnosti i donositelja odluka o važnosti osiguranja pristupačnosti okoline kao preduvjeta ravnopravnog i sigurnog sudjelovanja osoba s oštećenjem vida u društvu.
Iz udruga slijepih ističu kako u posljednjih nekoliko godina svjedoče pozitivnim pomacima i povećanju broja zainteresiranih dionika za kvalitetnim rješenjima u polju pristupačnosti okoline za slijepe i slabovidne osobe. U tom smislu navode tvrtku ,,Tiflotehna” d.o.o. koja je usko specijalizirana u radu za osobe s oštećenjem vida, po načelima jednakosti, mogućnosti, razumne prilagodbe, univerzalnog dizajna, pristupačnosti i kvalitetnijeg života u zajednici. Tiflotehna se etablirala kao tvrtka za artikuliranje specifičnih potreba osoba s oštećenjem vida i relevantan je partner brojnim klijentima u pronalaženju optimalnih rješenja koja pridonose afirmaciji slijepih osoba u svim područjima društvenog života, navode.
Tiflotehna d.o.o. osnovna je od strane Hrvatskog saveza sijepih, a u svoju je ponudu nedavno uvrstila novu, inovativnu uslugu UV tiska koja će olakšati skupu i zahtjevnu izradu natpisa, oznaka i materijala na Brailleovom pismu kako bi pomogli stvorili javne natpise na Bralleiovom pismu za više od 18 tisuća slijepih i slabovidnih osoba u Hrvatskoj.
Vojin Perić, predsjednik Hrvatskog saveza slijepih pozvao je sve javne i privatne organizacije, ustanove i udruge da pomognu u podizanju svijesti o važnosti brajice i da svoje usluge, proizvode i sadržaje učine pristupačnijim slijepim i slabovidnim osobama. Njihova je vizija društvo u kojem slijep neće značiti ,,manje vrijedan” već samo različit.

Dražen Kokotić, predsjednik Udruge slijepih Bjelovar otkrio nam je više o projektima koje provode. To su „Osiguranje videće pratnje slijepim osobama koje su nesamostalne u kretanju“ do 31. srpnja 2023. s aneksom do 31. prosinca 2023. koji je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Provodi se i trogodišnji projekt „Sinergijom do zdravlja II“ do 31. svibnja 2025. kojim se nastoji uključiti što više članova u zajednicu te im omogućiti veću kvalitetu života kroz zdrave navike, tjelesnu aktivnost i medicinsku masažu, a također je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Financijsku pomoć pruža im i Bjelovarsko-bilogorska županija kroz program „Zaštita i unapređenje kvalitete života slijepih osoba u BBŽ“ do 31. prosinca 2023., dok Grad Bjelovar dodjeljuje jednokratnu financijsku potporu udrugama pod nazivom „Podrška – faza II“ te „Edukacijom i treningom do razvoja“ do 31. prosinca 2023. Grad Čazma sudjeluje u sufinanciranju projekta od intersa za opće dobro koje provode udruge na području grada Čazme „Aktivni III“ do 31. prosinca 2023. godine, napominje Kokotić.
Dozvoljeno prenošenje sadržaja uz objavu izvora i autorice. Tekst je objavljen u sklopu programa sufinanciranog sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst: Blaženka Božinović, novinarka portala Bjelovar.info