U povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava 3. prosinca, Udruga invalida Bjelovar poslala je priopćenje s ciljem podizanja svijesti o izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom. Ovaj dan ima značajnu ulogu u promicanju jednakih prava i uključivanja osoba s invaliditetom u društvo. Obilježavanje ovog dana pruža priliku za razgovor o pristupačnosti, obrazovanju, zapošljavanju i socijalnom uključivanju, te potiče jaču podršku za implementaciju politika koje unapređuju životne uvjete osoba s invaliditetom.
Priopćenje prenosimo u cijelosti.
1992. Ujedinjeni narodi donijeli su Odluku kojom se 3.prosinca obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom i time pozvali cijeli svijet na aktivnosti za postizanje punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu. Obavještavamo Vas da je tema ovogodišnjeg obilježavanja:
”Amplifying the leadership of persons with disabilities for an inclusive and sustainable future”
(”Jačanje vodstva osoba s invaliditetom za uključivu i održivu budućnost”)
Ova tema prepoznaje važnu ulogu koju osobe s invaliditetom imaju u stvaranju uključivijeg i održivijeg svijeta za sve. Također naglašava važnost sudjelovanja osoba s invaliditetom u procesima donošenja odluka koji utječu na njihove živote. Ovogodišnja tema odražava trenutni međunarodni politički i strateški okvir, posebice Pakt za budućnost i nadolazeći Svjetski summit za društveni razvoj 2025., kao i potrebu poticanja napretka u postizanju Ciljeva održivog razvoja iz Agende 2030. Tema nastoji istaknuti središnju ulogu vodstva osoba s invaliditetom u svim tim naporima – od globalne do lokalne razine.
Ključni ciljevi i poziv na akciju:
• Promicanje vodstva osoba s invaliditetom u svim područjima života;
• Osiguravanje uključenosti osoba s invaliditetom u sve aspekte društva;
• Povećanje sudjelovanja osoba s invaliditetom u procesima donošenja odluka;
• Podizanje svijesti o pravima osoba s invaliditetom;
• Proslava postignuća osoba s invaliditetom.
Na ovaj dan, kada podsjećamo donosioce odluka i naše sugrađane da smo u mnogim aspektima još uvijek isključeni iz ravnopravnog sudjelovanja, prenosimo im poruku da uklanjanjem ne samo fizičkih barijera nego još više prihvaćanjem naših drugačijih sposobnosti, svi oni mogu puno doprinijeti stvaranju društva koje će uistinu uključivati sve.
Kako se uz pomoć europskih sredstava, u skladu s europskim stečevinama i primjenom Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, koju je naša zemlja ratificirala, stanje u sektoru OSI u našoj zemlji i lokalnoj zajednici donekle popravlja svjedoči:
1. Nedavna izjava premijera da će se u proračunu Republike Hrvatske posebno voditi briga o sredstvima za povećanje kvalitete života OSI, posebno u kontekstu NPOO – Nacionalnog plana oporavka i otpornosti – 700 mil. € i ITU mehanizam – Integrirana teritorijalna ulaganja – 345,3 mil €;
2. Prije par godina donesen je „Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima“.
Na lokalnoj razini: PUN – osnivači i udruge, Inkluzija – PUK – JLS i udruge „Zaželi“, OA – udruge;
Sada je, na lokalnoj razini prilika da se nastavi s projektom „COSIB“, na kojemu UIB radi već 7 godina jer imamo Idejni projekt, parcelu na Logoru koja je namijenjena za izgradnju objekata socijalne namjene iz NPOO i ITU!.
Link:
https://utib.hr/invalidi-dogadjaji/centar_za_osobe_s_invaliditetom_bjelovar_cosib/
Od naših saborskih predstavnika (Dario Hrebak, Gordan Jandroković, Miro Totgergeli) očekujemo da se, u Saboru i ostalim centrima odlučivanja o strategiji ulaganja NPOO i ITU sredstava, zauzmu za poduzimanje mjera kojima će se osigurati uspostava i provedba nacionalne politike i zakona o pristupačnom stanovanju, javnoj infrastrukturi, prometu i uslugama, koji jamče osobama s invaliditetom pristup primjerenom i dostižnom smještaju, podizanju svijesti o invaliditetu u zajednicama i kod donositelja odluka te stvoriti poticajno okruženje u kojem su osobe s invaliditetom uključene bez diskriminacije i mogu ravnopravno sudjelovati u svojim zajednicama, dijeliti znanja i najbolje prakse te razviti sposobnost za provedbu mjera koje promiču pristupačnost i inkluziju te unaprijediti istraživanje i podatke za praćenje, procjenu i jačanje urbanog razvoja kako bi bio pristupačniji i inkluzivniji za osobe s invaliditetom“.
Također, od hrvatskih europarlamentaraca (12) očekujemo da na svjetskoj razini prouče najbolja rješenja za postizanje gore navedenih ciljeva.
Prijedlozi za stručnu, učinkovitu i racionalnu provedbu:
- Osnivanje Ministarstva za osobe s invaliditetom; → Italija, Južna Koreja, …
- Donošenje zakona o OSI → baza: KUN o POSI;
- Utvrđivanje standarda na svim razinama: naselja, JLS, reg. uprava, ministarstvo, Vlada RH;
- Izrada SW za mapiranje stanja → zagrebački model + šifrarnik stanja na terenu;
- Mapiranje → ishod: trenutno stanje na terenu na svim razinama;
- Izvršitelj: vlasnik, odgovorna institucija, naredbodavac – ministarstvo; obrada terena i unos podataka: JLS, reg. Uprava. → komentar funkcioniranja, iskustvo s mapiranjem BBŽ! (Bobuš, Mirić, Kovačić, Novosel)
Od sinergijskog djelovanja Vlade RH, JLS, regionalne uprave (BBŽ) i ustanova očekujemo sljedeće godine održanje postignutih rezultata i postizanje novih: aktiviranje rada osnovanoga Odbora za OSI u BBŽ, osnivanje Odbora za OSI u Gradu Bjelovaru kao tijela gradskoga vijeća, valorizacija završene akcije „I MI I VI ZA KOMBI SVI“ – http://utib.hr/i-mi-i-vi-za-kombi-svi, analiza opravdanosti i odobrenje i realizacija projekta „COSIB“, provedba akcije „Grad Bjeloar – prijatelj ranjivih skupina“ – pristupačnost poslovnim subjektima starijim osobama, majkama s bebama u kolicima i OSI u invalidskim kolicima – KORZO! – komentar!
I na kraju:
“Djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, njihovim roditeljima i starateljima, stručnim djelatnicima i volonterima, te svima koji sudjeluju u skrbi i poboljšanju kvalitete življenja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, upućujemo čestitke povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom 03.12.”.
PREDSJEDNIK
Tomislav Novosel, prof.
Foto: Bjelovar.info-arhiva