Svjetsko daktilografsko prvenstvo održano je od 13. do 18. srpnja u Katowicama u Poljskoj, a član hrvatske reprezentacije bio je i učenik Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar Viktor Matraković.
Viktor se natjecao u svih sedam službenih disciplina: text production, text correction, word processing, audio trancription, speech capturing, real time speech capturing i note taking and reporting. Osma disciplina je takozvana „Kombinacija“ u kojoj se zbrajaju svi postignuti rezultati i taj višeboj svih disciplina je nagrada za najsvestranije daktilografe na svijetu.
Viktor se natjecao u kategoriji juniora (17-20 godina starosti) i osvojio je dvije svjetske medalje. U „kraljevskoj disciplini“ Text production (prijepis teksta) osvojio je treće mjesto s 15.196 znakova u 30 minuta, a u kombinaciji svih disciplina bio je drugi i osvojio je srebrenu medalju. Ovo su ujedno prve juniorske medalje Hrvatske na svjetskom daktilografskom prvenstvu!
Viktor je postigao sljedeće rezultate:
Text production – 3. mjesto na svijetu
Text correction – 14. mjesto na svijetu
Word processing – 8. mjesto na svijetu
Speech capturing – 5. mjesto na svijetu
Real time speech capturing – 7. mjesto na svijetu
Note taking and reporting – 13. mjesto na svijetu
Kombinacija – 2. mjesto na svijetu
Mentorica na natjecanju i tijekom posljednje dvije godine bila nastavnica ekonomske grupe predmeta Marija Dušek.
Objašnjenje disciplina:
Text production: Ovo je natjecanje prijepis teksta s papira u trajanju od trideset minuta u kojoj se na kraju oduzimaju bodovi za greške u prijepisu teksta.
Text correction: Ovo natjecanje traje deset minuta i cilj je u tih deset minuta napraviti što više korektura u dokumentu u Wordu i oblikovati ga prema uputama organizatora natjecanja.
Word processing: Ovo natjecanje traje devedeset minuta. Organizator natjecanja daje upute što trebate oblikovati u dokumentu (promjena fonta, stilovi, oblikovanje odlomaka, umetanje tablica, slika i dr.).
Audio trancription: Ova disciplina je prva u nizu disciplina u kojima se tipka prema diktatu. Natjecateljski diktat traje petnaest minuta i diktat je iste brzine.
Speech capturing: U ovoj disciplini diktat se ne dobiva na računalo već ga natjecatelji pišu putem infracrvenog sustava. Diktat slušaju svi natjecatelji u isto vrijeme preko slušalica. Slušani tekst se ne može ubrzati, usporiti, niti je moguće ponovno pokrenuti diktat. Diktat traje petnaest minuta i s vremenom se povećava brzina čitanja teksta. Nakon što završi diktat, natjecatelj ima još 150 minuta da uredi tekst (poprave greške, dopuniti što nije uspio napisati i sl.).
Real time speech capturing: U ovoj disciplini natjecatelji diktat ne dobivaju na računalo već ga pišu putem infracrvenog sustava. Diktat slušaju svi natjecatelji u isto vrijeme preko slušalica. Tekst se ne može ubrzati, usporiti niti ponovno pokrenuti. Diktat traje deset minuta s povećanjem brzine. Za razliku od discipline Speech capturing, natjecatelji nakon završetka diktata nemaju vremena da urede tekst (poprave greške, dopune što nisu uspjeli napisati i sl.).
Note taking and reporting: I u ovoj disciplini natjecatelji diktat ne dobivaju na računalo već ga pišu putem infracrvenog sustava. Diktat slušaju svi natjecatelji u isto vrijeme preko slušalica. Tekst se ne može ubrzati, usporiti niti ponovno pokrenuti. Diktat traje devet minuta s povećanjem brzine. U tekstu postoje glavni naslov i podnaslovi koje je potrebno napisati točno kako je izgovoreno. Ostatak teksta natjecatelji trebaju napisati kao zapisnik – skraćeno, ali bitno je da „ključne rečenice“ budu napisane kako su izgovorene. Nakon što završi diktat, natjecatelji imaju još šezdeset minuta da urede tekst (poprave greške, dopune što nisu uspjeli napisati i skrate tekst na potrebni broj riječi).