Danas se obilježava Međunarodni dan žena. Novinarke portala Bjelovar.info tim povodom su osmislile rubriku „U ŽENSKIM CIPELAMA“.
Odlučile smo porazgovarati s nekoliko žena koje su na vodećim poslovnim pozicijama u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Neravnopravnost žena s muškarcima, kao i manjak žena na vodećim pozicijama tema je koja se često povlači, a istražili smo što o tome misle žene koje rade na nekoj vodećoj poziciji u našoj županiji.
Nakon što su nam više o svom viđenju (ne)ravnopravnosti žena i muškaraca te ženama na vodećim pozicijama ispričale brojne žene, svoje iskustvo je podijelila i Sanela Grbaš Bratković, ravnateljica Opće bolnice „Dr. Anđelko Višić“ Bjelovar.
Sanela Grbaš Bratković je u prosincu 2021. godine izabrana za ravnateljicu Opće bolnice „Dr. Anđelko Višić“ Bjelovar te je samim time jedna od žena na vodećoj poziciji u našoj županiji. Približila nam je svoju radnu poziciju te koji su joj svakodnevni zadaci.
– Ravnateljica OB „Dr. Anđelko Višić“ Bjelovar moja je sadašnja radna pozicija. Ona se sastoji od zadaća ravnateljice, dakle svakodnevne poslovne obaveze vezane uz upravljanje i organizaciju rada jedne bolničke ustanove koja ima 850 zaposlenih, ustanove koja je jedna od većih poslodavaca u BBŽ, ako ne i najveća. Naravno da veliki broj zaposlenika, bolje rečeno suradnika, nosi i veliku odgovornost, a podrazumijeva i dobru komunikaciju s voditeljima i glavnim sestrama svih bolničkih službi i odjela. Ako mi dopustite, želim se ovim putem i zahvaliti svima njima na dobroj suradnji od kada sam ravnateljica. To je naročito važno, s obzirom na to da smo u završnoj fazi kompletnog preseljenja u najnoviju zgradu OB „Dr. Anđelko Višić“ Bjelovar za što je bio neophodan zajednički trud. Međutim, moj dan zapravo počinje sasvim drugačije, na odjelu kirurgije. Jutarnjim sastankom s kolegama, vizite te odlazak u operacijsku salu. 24-satno dežurstva su također nešto što medicina i kirurgija nose. A biti u sali, pomagati ljudima, rješavati njihove zdravstvene nedaće, to je ono što najviše volim. Briga za pacijente je ono što me ispunjava – objašnjava za početak.

Prema svemu što vidimo, žene još uvijek nisu ravnopravne s muškarcima u Hrvatskoj, bilo da se radi o privatnim ili poslovnim položajima. Ravnateljica bolnice nam je objasnila kakvo je njeno viđenje te problematike te kakvo je stanje na području medicine.
– Govoreći o položaju žena u Hrvatskoj, u medicini je već neko vrijeme ipak više žena nego muškaraca. Onda i ne bi trebalo čuditi da su žene na rukovodećim položajima u zdravstvenim ustanovama. Vjerojatno bih ih moglo biti i više. Govoreći o diskriminaciji, sigurno postoji u svim segmentima društva, ali voljela bih vjerovati da će i ona polako, ali sigurno, završiti na marginama povijesti. U medicini nema ženskih i muških poslova, važan je tim koji dobro surađuje. Neravnopravnosti uvijek ima, i bit će, jer kao društvo još moramo evoluirati. Puno je priča o problemima s kojima se žena susreće. I to su stvarni problemi, ali moramo vjerovati da će i oni biti nekada riješeni te da će žena biti potpuno ravnopravna u društvu. Ne samo na papiru – kaže.
Postoje brojne predrasude kako su žene manje sposobne obavljati određene poslove.
– Predrasude da su žene manje sposobne za određene poslove su sigurno i dalje tu. Ali kao što sam već naglasila, voljela bih vjerovati da odumiru. Predanost radu i rezultati su najvažniji kriterij, a ne muškarci/žene, muški poslovi/ženski poslovi. Svakodnevno se trudim mijenjati predrasude svojim primjerom – navodi.
Zanimalo nas je mora li se ravnateljica bolnice u svom poslovnom okruženju više truditi ili dokazivati samo zato što je žena.
– Mislim da stručnost i sposobnost govore same za sebe, da je to glavno i jedino mjerilo. Činjenica da sam žena me nikada nije sputavala, uvijek dajem sve od sebe na svim područjima i mislim da je to najvažnije. Doduše, ponekad mi je potreban dan od 36 sati za sve obaveze, ali puno tražim od sebe. Isto očekujem i od drugih, muškaraca i žena – potvrđuje.
Potvrđuje kako je velika odgovornost biti ravnateljicom bolnice.
– Činjenica da sam žena na rukovodećoj poziciji mi daje priliku napraviti nešto više za ovaj grad, ovu županiju i državu. Time se svakako ponosim. Uvijek se može bolje, kvalitetnije, a za to je potrebno konstantno se educirati, pitati nekoga to zna, razmjenjivati mišljenja informacije. Ponosna sam na sve segmente svojih radnih zadataka te se nadam da svojom radnom etikom pokazujem kako je marljivost važna. Pod tim mislim i na svoju djecu kojoj to želim usaditi od malih nogu – kaže.
Uz sve poslovne obveze, kaže kako vrlo teško nalazi slobodnog vremena.
– Malo je vremena za aktivnosti izvan posla, ali ga se trudim uvijek stvoriti i naći načina biti s obitelji, na prvom mjestu, te s prijateljima. S obzirom na to da je jedino ograničenje ono što postavimo našem umu, nastojim uvijek proširiti vidike, učiti nešto novo. Idealno bi bilo dodati koji sat u danu. Šalu na stranu, trudim se i sinu i kćeri pomoći u školskim obavezama, ponajviše savjetima, naučiti ih kako učiti. Mislim da je to važno, da budu samostalni jer naša djeca su individue koje će se vrlo brzo morati sami boriti sa svijetom. A zbog mog životnog ritma i zdravlja, važno je biti u formi, tako da sam pronašla malo vremena i za odlazak u fitnes. Jedna od mojih novogodišnjih odluka bila je naći malo vremena za sebe. A to je upravo to – dodaje.
Istaknula je i što je, prema njoj, ključno za povećanje broja žena na vodećim pozicijama.
– Za povećanje broja žena na vodećim pozicijama važno je samo dati nekome priliku i povjerenje. Žena će riješiti problem, ne stvarati novi. Uglavnom, ha ha. Kao i u svemu, važna je podrška obitelji. Da bar u tom segmentu imaš mir i oslonac. A onda se usredotočiti na rad i usavršavanje u području u kojem radimo. Znanje je moć – smatra.
U svojoj poslovnoj karijeri je doživjela spolnu diskriminaciju, no nije dopustila da to na nju utječe.
– Sigurno je bilo diskriminacije, ali sam se usredotočila na učenje i rad tako da tome nisam pridodavala važnost. Nisam željela da me to sputava. I nije – potvrđuje.
Objasnila je i kako se žene mogu izboriti za veća prava.
– Žene si samo moraju dati priliku, a sposobnost i znanje imaju. Nije na odmet imati podršku obitelji i prijatelja. Ostalo je na njima – objašnjava.
Za kraj našeg razgovora je poslala poruku ženama.
– Rad, rad, i rad. Važno je steći znanje, biti uporan i voljeti ono što radimo. Važno je imati stav, ne dopustiti ikome da vam kaže da nešto ne možete ili da nešto nije za vas. I vjerovati sebi, poštovati sebe. Onda će nas i drugi poštovati i cijeniti. Također, važno je uživati u onome što radimo, onda to i nije posao već hobi. Budite sretni – poručuje za kraj razgovora.
Tekst i foto: Rahela Dedić, novinarka i vanjska suradnica portala Bjelovar.info i Branka Sobodić, urednica i novinarka portala Bjelovar.info
Foto: Bjelovar.info/Canva