Uoči Dana žena odlučili smo porazgovarati s nekoliko žena koje su na vodećim poslovnim pozicijama u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Neravnopravnost žena s muškarcima kao i manjak žena na vodećim pozicijama tema je koja se često povlači, a istražili smo što o tome misle žene koje rade na nekoj vodećoj poziciji u našoj županiji.
Nakon što su nam više o svom viđenju (ne)ravnopravnosti žena i muškaraca te ženama na vodećim pozicijama ispričale brojne žene za rubriku „U ženskim cipelama“, svoje iskustvo je podijelila i direktorica u Poduzeću za ceste d.o.o. Bjelovar, Marijana Radičević.
Marijana Radičević je direktorica u Poduzeće za ceste te je, samim time, na vodećoj poziciji u tom poduzeću. Ukratko nam je približila svoju radnu poziciju te predstavila koji su joj svakodnevni zadaci.
– Direktorica sam u Poduzeću za ceste u Bjelovaru. Svaki radni dan mi započinje u 7 sati gdje dolaskom u tvrtku pregledam mailove. Nakon toga imam kratke sastanke s neposrednim rukovoditeljima pojedinih odjela oko rješavanja pojedinih problema kako bi posao bio izveden bez nekih velikih teškoća ili imam poslovne sastanke s neposrednim kupcima. Tijekom poslovnog tjedna sasvim je normalno da iskrsnu izvanredne situacije, bilo na pojedinim gradilištima ili izvedbi radova, koje zahtijevaju moj angažman u rješavanju istih. Moj radni dan ustvari traje 24 sata jer moram uvijek biti dostupna na telefonu ili e-mailu. Naravno, kao ženu i majku troje djece, nakon radnih obaveza me čekaju i kućanski poslovi, obveze oko djece, škole i slično – navodi za početak našeg razgovora.
Iskreno kaže kako smatra da žene još uvijek nisu ravnopravne s muškarcima u Hrvatskoj, bilo da se radi o privatnim ili poslovnim položajima.
– Smatram da žene još uvijek nisu ravnopravne s muškarcima. Mi kao žene se moramo puno više boriti za slične pozicije s muškarcima gdje ima puno i predrasuda prema ženama, pogotovo u ovoj industriji u kojoj radim i sama. Velika većina smatra da taj „muški“ posao ne bi trebala voditi žena, odnosno „što žena zna o tom poslu“. Isto tako, i dalje žene na vodećim pozicijama imaju manje plaće nego muškarci na tim istim rukovodećim pozicijama, što je još jedna od diskriminacija žena. Podzastupljenost žena je na direktorskim pozicijama, broj visokokvalificiranih žena stalno raste, ali ga ne slijedi udio žena u rukovodećim strukturama. Koncem 2022. EU je usvojila Direktivu koja države članice obavezuje da do sredine 2026. povećaju udio žena na direktorskim pozicijama – objašnjava.
Također, smatra kako se žene smatraju manje sposobnima za odrađivanje određenih poslova.
– Da, mislim da se smatra da su žene manje sposobne za određene poslove. Dolazimo iz vrlo tradicionalne i konzervativne sredine gdje se i dalje žena smatra manje sposobnom. Nije to više tako jako izraženo kao prije, ali i dalje se nazire takvo razmišljanje. Mislim da isto tako još uvijek puno muškaraca ne želi priznati da su žene na rukovodećim pozicijama uspješnije od njih samih, iako je stanje puno bolje nego na početku moje karijere – napominje.

Opisala nam je i svoje početke u poduzeću u kojem radi te kako je bilo započeti raditi u sektoru gdje dominiraju muškarci.
– Kao mlada žena na rukovodećem položaju u poslu u kojem dominiraju muškarci stjecanje poštovanja je bilo veoma teško. Sve se preispitivalo i stalno sam bila pod „povećalom“, kako ću donijeti važne odluke i na koji način ću uvesti neke promjene, hoće li mi to uspjeti ili ne. Kasnije s vremenom manje se dovodi u pitanje moja sposobnost u vođenju tvrtke, ali još uvijek naiđem na čuđenje da samostalno vodim tvrtku i da nema nikoga da preispita moje odluke, odnosno da nema nikoga drugoga u menadžerskoj strukturi tvrtke koju vodim – opisuje.
Ističe kako je ponosna što je žena na rukovodećoj poziciji.
– Ponosna sam što sam žena na rukovodećoj poziciji. Puno toga sam postigla i naučila, ali i pokazala prvo samoj sebi, a onda i ostalima da ja to mogu i da vrlo vješto i uspješno obavljam taj posao. Naravno, sve to ne bi bilo moguće bez razumijevanja i podrške moje obitelji i mojih bližnjih, koji su me na cijelom mojem putu podržavali i pomagali kada god je to bilo moguće – kaže.
Uz obnašanje dužnosti direktorice poduzeća kaže kako je uz dobru organizaciju moguće pronaći i nešto slobodnog vremena.
– Ponekad je to teško i nekad nezamislivo, ali uz dobru organizaciju je sve moguće. Vježbam 3 puta tjedno. Obavezno, barem jednom godišnje, izdvojim neko vrijeme za obiteljsko putovanje. Iako uživam na putovanju, uvijek sam na neki način dostupa i „na poslu“, jer moj posao je posao koji traje 24 sata – navodi.
Objasnila nam je i što smatra ključnim za povećanje broja žena na vodećim pozicijama.
– Ključne su volja i želja, upornost u radu. Mislim da svaka žena, ako želi i ima volju postati žena na vodećoj poziciji, to može svojim trudom i ostvariti – naglašava.
Potvrđuje kako je doživjela diskriminaciju i privatno i poslovno.
– Naravno, mislim da je svaka žena doživjela neku vrstu diskriminacije bilo poslovno ili privatno. Ali to me samo potiče da se još više trudim i pokažem da takvi stavovi nisu u redu, već da i žene mogu biti uspješne – kaže.
Navela je i kako se žene mogu izboriti za veća prava.
– Nikada ne trebaju dopustiti da ih bilo tko učini manje važnima. Uvijek se treba izboriti za svoje mišljenje, svoje „ja“, na kraju krajeva trebaju se izboriti za sebe. Treba uvijek stajati iza svojih riječi i, kako bi se reklo, stajati „čvrsto nogama na tlu“ kako bi svi uvidjeli da niste netko tko će se povući na prvu raspravu već da se i vas treba poslušati i uvažiti vaše mišljenje i prijedloge – smatra.
Za kraj našeg razgovora, poslala je poruku ženama.
– Koliko god se činilo zastrašujuće, možda nekad i nemoguće, treba napraviti taj korak naprijed prema promijeni. Bilo da se radi o poslovnom svijetu ili općenito, svaka promjena je pomalo zastrašujuća, ali na kraju isplativa. Kako bi se reklo: „Tko ne riskira, taj ne profitira.“ Mislim da bi najbolji mogući savjet bio: Samo naprijed i samo hrabro – rekla nam je za kraj. Tekst i foto: Rahela Dedić, novinarka i vanjska suradnica portala Bjelovar.info i Branka Sobodić, urednica i novinarka portala Bjelovar.info
Foto: Bjelovar.info/Canva