Na 17. sjednici Županijske skupštine, koja će se održati u petak 24. svibnja, raspravljat će se i o donošenju odluke o mrtvozorstvu koja je upućena Odboru za zdravstvo i socijalnu skrb na razmatranje te Županijskoj skupštini na razmatranje i donošenje.
Iz Odluke ističemo najvažnije prijedloge koji su navedeni:
– Ovom Odlukom imenuju se zdravstveni radnici koji će na području pojedinih gradova i općina s područja Bjelovarsko-bilogorske županije utvrđivati nastup, vrijeme i uzrok smrti osoba umrlih izvan zdravstvene ustanove, utvrđuje se visina naknade za pregled i nadzor nad radom mrtvozornika. Pregled osobe umrle izvan zdravstvene ustanove mrtvozornik obavlja u pravilu na mjestu smrti, najkasnije u roku od 12 sati nakon primitka obavijesti o činjenici smrti, odnosno mrtvorođenja. Radi efikasnijeg rada policije, mrtvozornici koji su u mogućnosti izaći na poziv policije u razdoblju od 22 do 6 sati najkasnije u roku od 2 sata od poziva policije za to će biti plaćeni 60 eura po izlasku. Mrtvozornik ne smije obaviti pregled umrle osobe koju je liječio neposredno prije smrti. Iznimno ako na području za koje je imenovan nema drugog mrtvozornika, mrtvozornik može obaviti pregled umrle osobe koju je liječio neposredno prije njezine smrti – stoji u Odluci.
Za utvrđivanje načina pregleda umrlih osoba, vremena i uzroka smrti osoba umrlih izvan zdravstvene ustanove za područje gradova i općina u sastavu Bjelovarsko-bilogorske županije imenovani su liječnici, medicinske sestre i tehničari te fizioterapeuti, a popis možete pogledati na poveznici. Poslove pregleda umrlih osoba imenovani mrtvozornici obavljat će izvan radnog vremena.
Naknada za pregled umrlih osoba i troškove prijevoza iznosi ukupno 40 eura po jednom pregledu te se isplaćuje na žiro račun mrtvozornika iz sredstava Proračuna Bjelovarsko-bilogorske županije. Naknada za mrtvozorničke obdukcije iznosi 120 eura neto za liječnika specijalistu te 40 eura neto za pomoćnika, zaposlenike Djelatnosti za patologiju Opće bolnice Bjelovar.
Foto: Freepik