Hrvatska ima sve više zaposlenih umirovljenika, dok istodobno radnici u dobi od 50 do 64 godine uglavnom traže posao unatoč brojnim mjerama aktivnog zapošljavanja starijih radnika. S jedne strane, nezaposlenim radnicima starije životne dobi ne pomaže zapošljavanje umirovljenika i stranaca koji su poslodavcima ekonomski pristupačniji, no time dolazi do daljnjeg osiromašenja koje će se kasnije očitovati u najnižim mirovinama.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, 31. prosinca 2022. registrirano je 24.922 osiguranika starijih od 65 godina, a njih čak 23.399 radi na pola radnog vremena i prima mirovinu. Statistika Hrvatskog zavoda za zapošljavanje otkriva pak kako je od ukupno 117.816 nezaposlenih osoba prijavljeno njih 41.114 starijih od 50 godina. Dakle, 34,9 posto svih nezaposlenih u Hrvatskoj starije je od 50 godina.
Spomenimo i kako se umirovljenici najčešće traže za poslove trgovaca-prodavača, kuhara, čistača, dostavljača, pomoćnih radnika u kuhinji i konobara. Kako bi se pomoglo nezaposlenima koji imaju više od 50 godina, provode se neki programi zapošljavanja, od kojih je u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji najpoznatiji Zaželi u kojem žene starije od 50 godina brinu o starijim i nemoćnim osobama. Ujedno HZZ provodi edukacije i prekvalifikacije. Sve su to vrlo važni podaci ako uzmemo u obzir podatke Državnog zavoda za statistiku koji kažu da je 2021. godine stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj najveća kod osoba starijih od 65 godina (32,4 posto), a odmah zatim i kod osoba u dobi između 55 i 64 godine (21,7 posto).
Foto: pixabay.com