U prostoru Narodne knjižnice “Petar Preradović” Bjelovar danas je otvorena izložba Udruge žena Gudovac “Grad na svili” i “Nit vodilja čipke u Gudovcu”. Predsjednica Udruge Vesna Belošević podsjetila je kako se manifestacija Rapsodija svile i čipke ove godine održava po drugi puta, s tim da je prošle godine održana u Gradskom muzeju Bjelovar, dok su ove godine krenuli u suradnju s knjižnicom.
– Manifestacijom želimo pokazati našu kulturnu baštinu i način na koji je mi održavamo – istaknula je te pojasnila način na koji članice Udruge izrađuju, odnosno bojaju svilene marame.
– Marame se kupuju, moramo imati posebne okvire na koje ih nategnemo da budu jako čvrste i napete i onda s konturom ocrtamo motiv koji želimo te nanosimo boju na svilu. Tu je problem jedino što s bojama na svili morate biti jako oprezni. Razvodnjavamo ih vodom da dobijemo određene nijanse u marami. To je postupak koji za jednu maramu traje tri sata jer morate imati pripremu i sušenje. Onda ide peglanje na najvišoj temperaturi. Sve naše svilene marame su napravljene od prave svile i peglaju se na najvišoj temperaturi kao pamuk, bez pare da bi se očuvala boja. Peru se ručno s tekućim deterdžentom i opet se lagano zamotaju u ručnik i poluvlažne se peglaju na najjače s krive strane, ne s one s koje je crtana i trajat će vječno – navela je Belošević.
Dodala je kako žene vole svilu prvenstveno zato što je ona nježna i ugodna na koži, a ujedno je i veoma lijep poklon. Upravo je s tom mišlju Udruga žena Gudovac krenula raditi marame s motivima grada Bjelovara poput paviljona, gradske uprave i crkve.
Rad s čipkom ipak je mnogo izazovniji.

– U sklopu manifestacije je i druga izložba o čipki. Nas 14 je krenulo na učenje izrade čipke, a od toga nas je četiri ili pet naučio kako se to radi jer nije jednostavan način, kao i svaki kvalitetan predmet, mora se znati raditi da ispadne jako lijepo. Već šest godina izrađujemo čipku i radovi su sve ljepši i ljepši – naglasila je predsjednica Udruge.
Osim ove manifestacije, u planu su im ove godine i brojni projekti.
– Udruga žena Gudovac ima ove godine u planu i europski projekt “Europski san za svaki dan” koji je u tijeku, gdje smo dobili sredstva od Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH na promicanju desetogodišnjeg članstva u Europskoj uniji. Također je u tijeku i projekt “Ništa nas ne smije iznenaditi” gdje našim građanima pokušavamo organizirati radionice i dati znanje što napraviti u kriznim situacijama. Danas u 20 sati imamo predavanje o spašavanju i reanimaciji osobe koja je doživjela infarkt, dolazi članica Hrvatske gorske službe spašavanja, dr. Adela Ušanović i vježbat ćemo oživljavanje na lutki te naučiti koristiti defibrilator – kazala je te pozvala sve zainteresirane da im se večeras pridruže.
– Ove godine imamo jako puno projekata i nadamo se da će biti gotova i cesta u Gudovcu pa ćemo imati i projekt “Cesta spaja ljude” gdje ćemo postaviti našu Gudovačku pisanicu koja je napravljena od pleksiglasa preko projekta Europskih slavuja i ona će biti postavljena u centru Gudovca – ispričala je Belošević te na kraju zahvalila ravnateljici što im je izašla u susret i dopustila da svoje prekrasne i delikatne ručne radove izlože u vitrinama.
Prisutnima se potom obratila i ravnateljica bjelovarske knjižnice Vjeruška Štivić.

– Izložba traje od 1. do 14. srpnja u predvorju knjižnice. Svi korisnici i posjetitelji knjižnice moći će razgledati izložbu “Rapsodija svile i čipke”, unikatne radove Udruge žena Gudovac. Iznimno nam je drago što su nas prepoznali kao suradnika i naš prostor knjižnice koji je sam po sebi lijep, sada su ga učinile još ljepšim svojim radovima koji su izloženi – naglasila je.
Sličnu suradnju knjižnica već ima s HORKUD-om Golub koji redovito organizira radionice Čipka na drot.
– Radimo na tome da se tradicija očuva i uvijek nam je drago da se pojedinci ili udruge jave i svakako ćemo im uvijek izaći u susret i ostvariti suradnju – rekla je.
Najavila je i skoru promociju filma o knjižnici.
– 12. srpnja će biti promocija filma o Narodnoj knjižnici “Petar Preradović”. Prošle godine smo obilježili nekoliko važnih obljetnica i povodom toga smo dali načiniti jedan dokumentarni, promotivni film u kojem, osim nas knjižničara, o knjižnici govore i naši volonteri i korisnici. Za mene je to dojmljiva priča o knjižnici pa pozivam sve sugrađane da dođu u Boho park u večernjim satima – poručila je Štivić.
Nakon ove izložbe, postavit će se u bjelovarskoj knjižnici još jedna.
– Slijedi izložba “Krpice”, sestre Maja i Valentina imaju i svoj dućan, a izložit će svoje ručne radove. Imat ćemo i putopisnih predavanja tijekom srpnja i kolovoza, pratite naše mrežne stranice i društvene mreže gdje ćemo redovito najavljivati ostala događanja, a i za djecu imamo bogat program. U Boho parku subotom imamo čitaonice i igraonice za djecu predškolskog i nižeg školskog uzrasta, a za školarce se na Dječjem odjelu provode ljetni tečajevi i kreativne radionice u poticajnom i sigurnom okruženju gdje djeca mogu provesti dio svojih praznika – zaključila je ravnateljica knjižnice.
Tekst: Blaženka Božinović