U Novoj Rači danas je održana početna konferencija projekta Snaga zajedništva 3 – Zaželi program zapošljavanja žena koji je nastavak programa Snage zajedništva iz 2018. godine.
Nositelj projekta je Općina Nova Rača, a partneri na projektu su Općina Severin i Općina Šandrovac te Zavod za socijalni rad i Hrvatski zavod za zapošljavanje – PU Bjelovar.
Darko Knežić, načelnik Općine Nova Rača, na početku se zahvalio Razvojnoj agenciji BBŽ što su izradili projekt potpuno besplatno, kao i drugim suradnicima na projektu, osobito načelnicima s kojima po treći put surađuje na ovom projektu. Zahvalio je i Ministarstvu te Vladi RH što je usvojila ovaj program.
Otkrio je da je interes žena koje traže posao, ali i krajnjih korisnika velik.
– Imamo i više potreba za pomoći, no već su sve žene zauzete. Nadam se da ćemo opet dok završi ova faza imati neki natječaj i očekujem pomoć naše Razvojne agencije da bi taj projekt dalje nastavili i to na duže vrijeme – poručio je. Nažalost, starijim ljudima u manjim mjestima pomoć je neophodna, a starački domovi su mnogima nedostupni, dodao je Knežić.
Načelnik Općine Šandrovac, Dario Halauš također je zahvalio svima koji su sudjelovali u stvaranju ovog hvalevrijednog projekta.
– Najviše treba zahvaliti Općini Nova Rača koja je na moj prijedlog preuzela mjesto nositelja projekta jer u prvoj fazi nositelj je bila Općina Šandrovac. Oni su prihvatili moju ideju, uhvatili se s tim u koštac, stavili svoju djelatnicu na raspolaganje voditelja projekta i omogućili nam da taj projekt funkcionira u sve tri općine. Čini mi se da smo mi jedini primjer gdje su tri lokalne samouprave u istoj priči i mislim da je to odlično i da bi se toga trebali držati – istaknuo je.
Osim što je u suradnji puno lakše sve odrađivati, ujedno se zajedničkim projektom i štedi jer tri općine imaju samo jednog voditelja projekta. I Halauš je svjestan kako je potreba za ovim projektom sve veća.
– Starog stanovništva u našim selima je sve više, mladi se sve manje zadržavaju. Moramo se nadati da će doći do promjene i nadamo se da će se ovaj i slični projekti nastaviti kako bi teže zapošljive žene mogle raditi, ali i kako bi naši krajnji korisnici dobili pomoć te da nemaju osjećaj da su sami na ovom svijetu – kazao je.
Jedna od zaposlenih žena je i Jovanka Potić iz Orovca koja nam je otkrila koliko dugo sudjeluje u ovom projektu.
– Ja već tri godine radim, dvije godine sam radila preko Šandrovca, jednu godinu preko Matice umirovljenika BBŽ i sad preko ovog projekta. Imam iskustva, to je lijepo radno mjesto. Ja sam navikla s njima i to su mi svi poznati bake i djedovi i lijepo mi je raditi s njima. Čistim, perem, usisavam, sve kućanske poslove radim, dostavljam im lijekove i namirnice. Ja sam imala sve dobre korisnike i nije nikad bilo problema. Zadovoljna sam s tim i nadam se da će to potrajati što duže – naglašava Potić koja brine o jednoj baki na području Severina te o još pet korisnika u Orovcu.
Ravnateljica JURA-e Snježana Bogović Bradvica ispričala je više detalja o samom projektu.
– Program zapošljavanja Zaželi predstavlja nastavak financiranja aktivnosti zapošljavanja teže zapošljivih žena na poslovima pružanja potpore i podrške za starije i nemoćne osobe. Za ovim programom su interes iskazale sve naše općine budući da se provedba ovakvih aktivnosti kroz dosadašnju praksu pokazala vrlo uspješnom i izrazito potrebnom u lokalnim zajednicama. Agencija je tijekom svibnja prošle godine pripremila šest projektnih prijedloga za poziv Zaželi čime je obuhvaćeno 11 jedinica lokalne samouprave s područja naše županije. Ukupna vrijednost tih predloženih projektnih prijedloga iznosila je oko 4,8 milijuna kuna i radi se o projektima koji ukupno obuhvaćaju zapošljavanje 98 žena za 585 korisnika. Očekujemo da će biti nastavak ovog projekta i da će se raditi o puno većem vremenskom razdoblju. Najava je da će novi projekt biti za razdoblje od dvije ili tri godine – otkriva Bogović Bradvica.
Trajanje ovog projekta je osam mjeseci, a njegova je ukupna vrijednost 163.952,49 eura, odnosno 1.235.300,00 kuna koji su u potpunosti bespovratni. Projekt je financiran bespovratnim sredstvima iz državnog proračuna RH u visini od 15 posto te iz Europskog socijalnog fonda u visini od 85 posto.
Žene u projektu rade na radnom mjestu radnice u poslovima pružanja potpore i podrške starijima osobama ili osobama u nepovoljnom položaju, odnosno osobama s invaliditetom. Broj traženih radnica bio je deset za Općinu Nova Rača, sedam za Općinu Severin i osam za Općinu Šandrovac. Predviđeno trajanje radnog odnosa je šest mjeseci, dok sam projekt traje osam mjeseci. Radno vrijeme žena je osam sati dnevno, a radit će za minimalnu plaću.
Posebni uvjeti za zapošljavanje bili su da je žena prijavljena na HZZ-u, da ima najviše završenu srednju školu, dok su dodatni uvjeti bili da su žene starije od 50 godina, da imaju određeni invaliditet, ako su žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, azilantice, mlade žene izašle iz sustava socijalne skrbi ili udomiteljskih obitelji, liječene ovisnice, povratnice s odsluženja zatvorske kazne, pripadnice romske nacionalne manjine ili beskućnice.
Poslovi koje žene u projektu trebaju obavljati su pomoć u dostavi namirnica, pomoć u pripremi obroka, pomoć u održavanju čistoće domova korisnika, pomoć u pranju i glačanju rublja, pomoć u održavanju osobne higijene korisnika, posredovanje u ostvarivanju raznih prava, pružanje podrške kroz razgovor i druženje te uključivanje korisnika u razne aktivnosti.
Svaka zaposlena žena pružat će usluge i potpore za najmanje šest krajnjih korisnika kroz svih šest mjeseci. Krajnji korisnici su 150 osoba starije životne dobi ili osobe s invaliditetom kojima će se osim pruženih usluga mjesečno dostavljati i paketi kućanskih i osnovnih higijenskih potrepština.