Glazbeni izbor hrvatskih rukometaša izazvao je kontroverzu na Europskom prvenstvu u švedskom Malmöu već nakon prve utakmice skupine protiv Gruzije. Švedski dnevni list Aftonbladet navodi da se pjesma Marka Perkovića Thompsona „Ako ne znaš što je bilo“ više neće puštati u Malmö Areni.
Prema Aftonbladetu, nakon subotnje utakmice s Gruzijom je „nekoliko gledatelja reagiralo“ na izvođenje Thompsonove pjesme. Švedski tabloid potom je zatražio komentar osoblja zaduženog za razglas u dvorani, a nekoliko sati kasnije dobio je odgovor izravno od Europske rukometne federacije (EHF).
– Ova pjesma nije bila uvrštena na originalnu playlistu za utakmicu. Sve pjesme na playlistama za sve dvorane pregledalo je osoblje zaduženo za zabavu i EHF prije Europskog prvenstva. Na dan utakmice hrvatska delegacija je više puta tražila da se pjesma pusti i zahtjev je svaki put odbijen – piše EHF.
– Činjenica da je na kraju pjesma puštena je žalosna i nije se smjela dogoditi. Pjesma uopće ne predstavlja vrijednosti koje ovo prvenstvo predstavlja – nastavili su.
EHF nije pružio objašnjenje kako i zašto je Thompsonova pjesma ipak izvedena, ali uvjerava da se to više neće dogoditi.
– Ovaj događaj je interno komuniciran prema osoblju dvorane kako bi se osiguralo da se ne ponovi – rekli su.
Aftonbladet je svojim švedskim čitateljima ovako objasnio tko je Thompson.
– Marko Perković je kontroverzna figura na Balkanu, kojeg se optužuje da je fašist i za čije se tekstove pjesama, među ostalim, tvrdi da spominju hrvatske ratne zločine te se navodi da veličaju ultranacionalistički ustaški pokret iz Drugog svjetskog rata. Perkoviću i njegovu bendu stoga je u određenim razdobljima bilo zabranjeno nastupati u nekim europskim zemljama, a njegove su pjesme u pravilu zabranjene na međunarodnim sportskim događanjima -zaključuje švedski dnevni list.
Stigla je i reakcija Hrvatskog rukometnog saveza.
– Mene osobno nitko nije kontaktirao i mislim da je vrijeme da se takve stvari prestanu komentirati – rekao je predsjednik Saveza Tomislav Grahovac za Sportske novosti pa dodao: Potpuno smo koncentrirani na rukomet i nastojanje da budemo najbolji što se može.
Team manager reprezentacije Ivica Maraš iznio je svoju verziju događaja.
– Nismo još ništa dobili, nemamo ništa službeno, pa ne možemo ništa ni reći. Pjesma je prvo od Nenada Ninčevića i nije od Thompsona i pjevaju je Hrvatske ruže. Ozbiljni su Šveđani i ne bi pustili pjesmu da je išta sporno, a je li to napis nekog lista ili nešto drugo ne znam, koncentrirani smo na rukomet – rekao je.
Inače, Thompson se, osim toga što je glavni vokal pjesme „Ako ne znaš šta je bilo“, navodi i kao autor glazbe, a pjesma je dio njegovog albuma Hodočasnik.
Izvor: index.hr
Foto: Hrvatski rukometni savez
