Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze obilježava se na današnji dan, 24. ožujka. Radi se o zaraznoj bolesti uzrokovanoj bacilom tuberkuloze (Mycobacterium tuberculosis), a otkrio ju je 24. ožujka 1882. godine njemački liječnik Robert Koch. Stotinu godinu kasnije, 1982. godine, Međunarodna unija za borbu protiv tuberkuloze i drugih plućnih bolesti „IUATLD“ predložila je da se 24. ožujka proglasi Svjetskim danom borbe protiv tuberkuloze s ciljem upoznavanja svjetske javnosti kako je TBC i danas veliki javnozdravstveni problem. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i mnoge druge organizacije pridružile su se IUATLD-u 1996. godine kako bi povećale svijest u borbi protiv ove bolesti.
Tom prilikom smo porazgovarali smo s Nikolinom Obran, dr. med., spec. epidemiologije iz Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije. Otkrila nam je više o ovoj bolesti kao što su simptomi, prenošenje, rizične skupine te podatke o oboljelima kroz godine u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Koji su osnovni simptomi tuberkuloze. Kako ju prepoznati?
– Budući da je najčešći oblik tuberkuloze tuberkuloza pluća najčešći simptomi su kašalj dulji od 3 tjedna, mršavljenje, dugotrajne povišene temperature, umor i noćno preznojavanje – navodi za početak.
Kako se TBC prenosi?
– Bolest se prenosi kapljičnim putem u kontaktu s oboljelim od plućne tuberkuloze ili tuberkuloze larinksa – objašnjava.
Tko obolijeva od TBC-a? Ima li rizičnih skupina ljudi?
– Iako od tuberkuloze može svatko oboljeti, neka medicinska stanja povećavaju rizik njenog razvoja, kao što su infekcija HIV-om, imunosupresivna terapija (npr. anti-TNF lijekovi, kortikosteroidi, imunosupresivni lijekovi nakon transplantacije), maligne bolesti, alkoholizam, zlouporaba droga, nikotinizam, šećerna bolest, kronično zatajenje bubrega, silikoza i dr. – kaže.
Koje organe može zahvatiti TBC, a koji organ najčešće zahvaća?
– Bakterija u prvom redu zahvaća pluća, ali može zahvatiti i druge organe: limfne čvorove, kožu, mozak, kosti i zglobove, probavni, mokraćni i genitalni sustav. Plućna tuberkuloza i tuberkuloza larinksa su zarazni oblici tuberkuloze. Ostali klinički oblici tuberkuloze nisu zarazni – opisuje.
Kakvo je stanje u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji? Možete li iznijeti podatke o broju oboljelih?
– Broj oboljelih od tuberkuloze u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji od 2013. godine pa do 11. ožujka 2024. godine je sljedeći:
2013. – 20 oboljelih
2014. – 15 oboljelih
2015. – 21 oboljelih
2016. – 22 oboljelih
2017. – 6 oboljelih
2018. – 12 oboljelih
2019. – 6 oboljelih
2020. – 9 oboljelih
2021. – 2 oboljelih
2022. – 8 oboljelih
2023. – 7 oboljelih
2024. – (do 11. ožujka) – 4 oboljelih
Trenutno je u BBŽ 7 pacijenta oboljelih od tuberkuloze kod kojih se provodi liječenje. Tuberkuloza se poglavito pojavljuje kod starije populacije – iznosi podatke.
Prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije, „Global TB Report 2017“, procjenjuje se da je u sklopu globalne borbe protiv tuberkuloze u razdoblju od 2000. do 2016. smrtnost od tuberkuloze smanjena za 37 % te je spašeno 53 milijuna života. Koja je razlika u liječenju nekada i danas?
– Danas je tuberkuloza izlječiva bolest. Liječenje tuberkuloze provodi se u trajanju 6 mjeseci točno određenom kombinacijom antituberkulotika. Liječenje započinje na bolničkom izolacijskom odjelu i traje sve dok se u iskašljaju izlučuju bacili tuberkuloze, a nakon otpusta iz bolnice pacijent mora redovito uzimati terapiju što zahtijeva veliku ustrajnost oboljelog i podršku okoline – objašnjava.
Jesu li ljudi svjesni da je tuberkuloza ozbiljna bolest i da je još uvijek ima?
– Iako trajno opadanje broja oboljelih zadovoljava, tuberkuloza ostaje i dalje javnozdravstveni problem. Dijagnozu tuberkuloze mora se uzeti u obzir kod svih pacijenata koji imaju kliničke simptome kompatibilne s tuberkulozom. Bitno je biti svjestan toga da osoba koja boluje od aktivne zarazne tuberkuloze može zaraziti veći broj osoba zbog čega kod tih osoba nastane doživotan rizik za razvoj bolesti i te osobe predstavljaju rezervoar budućih bolesnika – naglašava.
Ako osjetimo određeno simptome što je potrebno učiniti?
– Ako se pojave klinički simptomi suspektni na tuberkulozu potrebno je javiti se nadležnom liječniku obiteljske medicine koji će pacijenta uputiti na daljnju dijagnostičku obradu – poručuje za kraj.
Tekst: Rahela Dedić, novinarka i vanjska suradnica portala Bjelovar.info
Foto: Canva